ישנן הרבה תלונות וטענות למערכת החינוך ולמורים שבתוכה. אומרים עליהם שהם עייפים, לא מתוגמלים כראוי ולא משקיעים. קבוצת פייסבוק חדשה ומלאת אנרגיה יצירתית מנפצת את כל הדיבורים הללו לרסיסים ומציגה צד מקסים ומשמח של עולם ההוראה. הקבוצה, ״מורות משקיעות״, קיימת רק חודשיים וחצי וגדלה בכל יום. כעת היא מונה מעל 14 אלף חברים וחברות מכל המגזרים: מורים, סייעות, מנהלות, יועצים ויועצות. הקבוצה כולה מוקדשת לשיתוף רעיונות לעיצובים ופרויקטים מיוחדים, ויצרה בזריזות קהילה שוקקת ומפרגנת, שמחדשת כוחות לכל חבריה.

מנהלת הקבוצה, שרית מלר, מורה לגיל הרך, יצרה אותה די בתמימות, לאחר שחברה שלה, קרן גינברג אדטו, הגיבה לתמונות של דברים יפים שהכינה לכיתתה והעלתה לעמוד הפייסבוק הפרטי. הקריאה הזאת לשתף עוד קהל ברעיונות המקוריים והיפים ייצגה צורך גדול וממשי, כזה שקשה להשתלט עליו לבד, ולאחרונה קרני גרינברג אדטו הצטרפה למלר לניהול הקבוצה. ״בקבוצה משתפים באהבה רעיונות להשקעה לילדי הגן ובית הספר״, מסבירה מילר. ״מציגים עיצובים מושקעים לבית הספר, מתנות לתלמידים, להורים ולצוות, ופרויקטים מיוחדים. מורים חדשים שמחים לקבל הכוונה ומורים ותיקים מרגישים צורך לחלוק את הניסיון שלהם. כרגע אנחנו נהנים בקבוצה מחדוות היצירה והשיתוף ותוך כדי פעילות, כשעולים צרכים של מורים, אנחנו משתדלות לזרום איתם ולתת להם מענה״.

אין תמונה
השמיים הם הגבול
אין תמונה
פחידוד

כשמילר מדברת על צרכים של מורים, היא לא מתכוונת לאוזן קשבת אלא למוצרים שונים שכקבוצה יכולים המורים להתארגן יחד ולהשיג אותם בהנחה משמעותית. ״לקראת פתיחת השנה דאגנו לקבל הצעת מחיר מצוינת להכנת חותמת אישית לכל מורה״, מספרת מילר על פירות ההשקעה. ״כבר מאות מורות הזמינו לעצמן חותמת איתה הן ישתמשו בכיתה לשמח את הילדים במחברות ובדפי העבודה. בימים אלו אני עושה סקר לגבי רכישת מכונת ניילון, מכשיר שהרבה מורים אוהבים שיש להם אותו באופן אישי בבית, ומקווה לקבל הצעת מחיר מיוחדת לקבוצה שמונה כל כך הרבה מורים. הפכנו ולהיות סוג של כוח קנייה״.

אין תמונה
ושתהיה לכולנו שנה של יצירה ועשייה
הצצה בקבוצה הסגורה, שהמנהלות שלה שומרות עליה מקצועית ונקייה, תמלא את ההורים המוטרדים באופטימיות ומראה באופן בלתי משתמע לשתי פנים שהאהבה לילדים ולמקצוע לא נעלמה או נשחקה. הקבוצה גדושה ברעיונות מתוקים להפעלות, למתנות, לקישוט הכיתה, יש כבר אוסף רציני של קבצים להדפסה, וכשמורה שואלת מה אפשר לעשות עם חומר גלם מסוים, מיד כולן מרימות את הכפפה. מילר מבינה שיש פה כוח משמעותי, ושניתן יהיה בעזרתו להגיע להישגים משמעותיים, אך בינתיים מעדיפה לשמור על הדברים בדיוק כפי שהם. ״אני מאחלת לקבוצת ׳מורות משקיעות׳ להמשיך ליהנות מהעשייה,״ קוראת מלר. ״ולשתף ברוחב לב, כי כשמורה נהנית בעבודה שלה, גם התלמידים נהנים".

>> הגננות הפעילו "מועדון קרב" בפעוטון