מפחדים מעכבישים? חרדים מרופא השיניים? מבועתים מהחושך? תירגעו, אתם לא לבד; מיליוני בני אדם ברחבי העולם ובעיקר ילדים, סובלים מפוביות שונות ומשונות - כך מגלה ספר חדש בנושא פחדים נפוצים שיצא בבריטניה.

צל של ידיים מפחידות מעל ילדה מפוחדת בשחור לבן (צילום: istockphoto)
מי אמר שאין מפלצות? | צילום: istockphoto

לעתים, חלק מהפחדים בכלל לא נראים הגיוניים, אבל הם בהחלט יכולים להשפיע על ילדים ולשבש את מהלך החיים התקין. הספר Stuff That Scares Your Pants Off, בתרגום חופשי: "דברים שגורמים ללב שלך לצנוח לתחתונים", נועד לעזור לילדים וגם למבוגרים להתמודד עם חרדות היום-יום. "לפעמים כל מה שצריך לעשות זה ללמוד יותר על הפחדים", אומר מחבר הספר גלן מרפי. "המפתח הוא בהבנת הפחד". 

 ממה ילדים מפחדים?

חושך: הפחד מהלא נודע
מה בדיוק גורם לילדים ולמבוגרים כאחד לפחד מהחושך? מדובר בפחד מהלא נודע; כשנוטלים מאיתנו את היכולת לראות, רובנו נכנסים לחרדה קלה. אבל חשוב שהפחד יישאר בגדר ערנות ותשומת לב ולא פחד משתק והיסטרי.
אגב, פחד מחושך הוא אחת הפוביות הקלות לריפוי, טוען מרפי בספרו. הוא מציע להיכנס לחדר סגור, לסגור את כל החלונות והדלתות ובהדרגה לכבות את האור עד לחושך מוחלט. בזמן השהייה בחושך הקפידו על נשימות ונטרלו כל מחשבה על פאניקה עוד לפני שהיא מתחילה. אפשר גם לחשוב מחשבות חיוביות, לשיר שיר קצבי או להיזכר במשהו מצחיק.

מפלצות: אין דבר כזה
כל ילד, בגילאים מסוימים, בטוח שמתחת למיטה שלו מתחבאת מפלצת, רק מה? המדע עדיין לא הוכיח שיש דבר כזה בעולם, וזה לא שהמדענים לא ניסו.
מקורו של הפחד הוא בכל מיני תמונות מטושטשות של טביעות רגליים ענקיות באיזה מקום נידח (עיין ערך ביג-פוט), כאילו כהוכחה לכך שרגע לפני שהתמונה צולמה הייתה פה מפלצת ענקית.
כל עוד המפלצות הן המצאה של ציירים וסופרים, הסיכוי שלכם להיהרג על ידי מפלצת הוא אפס מוחלט. אפשר לומר בוודאות שמפלצות לא מהוות שום איום על חייכם או על בריאותכם.

דבורים: רק עושות רעש
הפחד נובע מההתקהלות, רעש הזמזום והתנועה המהירה והתזזיתית של הדבורים. כל אלו עלולים להפעיל את הרפלקס שמקפיץ אותנו וגורם לדפיקות לב מואצות ולנשימה מהירה. עם זאת, התגובות של הגוף הן בסך הכל אינסטינקט ומעידות שהבחנו בדבורים.
רובנו מדמיינים מיד עקיצת דבורה כואבת, אבל סביר להניח שהן בכלל לא יתקרבו אלינו. התמונה כמובן שונה אם מדובר במישהו שאלרגי לעקיצת דבורה. אבל אתם לא סובלים מאלרגיה, הסיכוי להיהרג מעקיצת דבורה, צרעה או דבור היא 1 ל-6 מיליון.
כדי למנוע קרבה של דבורים או צרעות, יש למרוח דוחה חרקים ולכסות פירות מתוקים או משקאות קלים שמושכים אליהם דבורים.

ילד ועכביש (צילום: iStock)
פחד קדמוני. עכבישים | צילום: iStock
 עכבישים:מוניטין גרוע, לא בצדק
עכבישים זכו למוניטין גרוע ולא תמיד בצדק. הפחד שלנו מעכבישים הוא קדמוני, כשאבות אבותינו נהגו לישון על אדמת היער ופגשו בהם לעתים קרובות. אבל חשוב לזכור שרוב העכבישים אינם ארסיים, וגם רוב אלו שכן ארסיים לא ממש יגרמו נזק. רק בסרטי אימה עכבישים קופצים על אנשים ונושכים אותם, בחיים זה לא ממש ככה.
יש יותר מ-40 אלף מינים של עכבישים, רק כ-30 מינים מהם ארסיים ברמה כזו שהם יכולים לגרום לנו לחלות ורק בודדים ממש עלולים לגרום למוות. חשוב לזכור שעכבישים הם לא יצורים אגרסיביים ומעדיפים שלא להתקרב לבני אדם. עכביש ינשוך רק אם תרימו אותו או תשחקו איתו, אז הימנעו מכך.
זכרו, אם אתם נתקלים בעכביש מוזר למראה, הניחו לו לנפשו או הזעיקו ללוכד מוסמך, אם העכביש נמצא בתוך הבית.
העצה הטובה ביותר שמרפי מספק בספרו היא שכשנתקלים בעכביש יש ללכוד אותו מתחת לכוס זכוכית ולשחרר אותו לדרכו מחוץ לבית.

רופא שיניים: אל תקשיבו לסיפורים של אחרים
הפחד נובע מחוויות של אנשים אחרים. כולנו שמענו סיפורי זוועה על אנשים שסבלו אצל רופא השיניים וקשה לנו להפריד בין החוויות האישיות שלנו לבין מה שאחרים חוו באותה סיטואציה.
אם תחשבו בהגיון, תגלו שרוב הפעמים שבהן ביקרתם אצל רופא השיניים, לא היה מדובר בכאב או בסבל. העצה הטובה ביותר היא להימנע מלשמוע או לקרוא סיפורי זוועה של אחרים על רופא שיניים מכאיב, כי אז המוח לעתים מאמץ סיפור כזיכרון ושולף אותו ברגע הגורלי - על כורסת הרופא.