אין תמונה
חולמת להיות נסיכה? זה מתחיל כבר בגיל צעיר

העולם שבו אנו מגדלים את ילדינו מחולק מגדרית באופן ברור ביותר: בנים מתוייגים בכחול, בנות בוורוד, בנים רוצים להיות גיבורי על, בנות משתוקקות להיות נסיכות. יש כיום מעט בנות שלא גדלות על ברכיהן המנצנצות של הנסיכות שמציצות מכל פינה ולא שותות מכוסות של שלגייה, צופות בסרטים של היפהפייה הנרדמת או מצחצחות שיניים במשחה ובמברשת סינדרלה. פסיכולוגית ילדים אמריקנית אחת מזהירה את ההורים מהתופעה, אותה היא מכנה 'מסוכנת', ומציינת שהמסרים הללו עשויים לעשות המון נזק לילדות שלנו.

מהי תסמונת הנסיכות?

בספרה 'גמילה מנסיכות: מדריך לגידול ילדות חזקות שיודעות ליצור את הסוף הטוב בעצמן', מתריעה פסיכולוגית ילדים מוכרת ד"ר ג'ניפר ל. הרדסטיין, שילדות, בעיקר בגילאי 2-8, לוקחות ערכים ורעיונות לא ריאליסטיים מתוך הסיפורים והתרבות המונחלת להן. לדברי הפסיכולוגית, ערכים אלו עלולים בהחלט להשפיע לרעה על הערך העצמי שלהן בהמשך.

"סיפורים מסורתיים כמו היפהפייה הנרדמת וסינדרלה מציגים מציאות שלפיה אם מישהי יפה מספיק או לבושה בהידור מירבי, היא תמצא אהבה ותזכה לפופולריות", אומרת ד"ר הרדסטיין. "אני קוראת לזה 'תסמונת הנסיכות', והיא מקשה על הילדה לשים דגש או להבין את חשיבותם של ערכים כמו אינטליגנציה, נדיבות, תשוקה, ידע ועוד. הילדות מקבלות בכל מקום את המסר שהערך שלהן הוא תלוי מראה. המסרים לבנות הם שטחיים מאוד ולא מאפשרים להן לבטא את הייחוד שלהן ולהתהדר בו".

הספר מדריך את ההורים כיצד לאפשר לילדות ליהנות מסרטי דיסני האהובים, ועדיין ללמד אותן ערכים חשובים שיעזרו להן למצוא את דרכן בחיים, ולא להיות פסיביות וחד מימדיות כמו הנסיכות האהובות עליהן. הנה כמה טיפים שהיא מציעה בנושא:

1. יש לדון עם הילדים על התכנים בהם הם צופים. הורים מניחים שהילדות מבינות שמה שהן רואות זה רק סרט, ובחיים האמיתיים הדברים פועלים אחרת, אבל זו הנחה שגויה. יש להעלות לדיון את המסרים שנכנסים הביתה וליצור הפרדה בין אמת לבדיה.

תסמנות הנסיכה - ג'ניפר הרדסטיין (צילום: צילום מסך מאתר Mail Online)
דונו עם הילדות על הסרט. ד"ר ג'ניפר הרדסטיין | צילום: צילום מסך מאתר Mail Online

2. ההורים צריכים לחזק את הילדות, לנטוע בהן ביטחון, להראות להן מהם הדברים המיוחדים רק להן, אפילו שאינם תואמים את האידאה הנסיכותית. קונפורמיסטיות אינה ערך עליון, כפי  שמצטייר מרוב הסרטים הללו. להיפך. יש לחגוג את האינדיבידואליות כמה שרק אפשר.

3. ההורים צריכים לשמור על הילדות ולא לאפשר להן ללבוש בגדים שלא מתאימים לגיל. בימינו, כשאפשר לקנות נעלי עקב כבר בגיל שלוש וחזיות מרופדות בגיל שש, צריך לשים לב שהילדה לבושה בהתאם לגילה, לא באופן מיני או כזה שמגביל את תנועתה.

4. עוד בנושא הלבוש: כדאי לתת לילדות להלביש את עצמן, אפילו אם הן עושות זאת באופן שנראה להורים 'לא תואם' בצבעים או בסגנון, ולעודד אותן לפתח סגנון משלהן.

5. כדאי לחפש לילדות מודלים נוספים לחיקוי המאתגרים את חוקי המגדר של הסרטים המצויירים: מדעניות, פוליטיקאיות, לוחמות, ספורטאיות ועוד.

6. יש לעודד את הילדות למצוא את קולן, לעודד אותן לשאול שאלות על כל דבר ולנסח דעה משלהן.

תסמנות הנסיכה - כריכת הספר 2 (צילום: צילום מסך מאתר Mail Online)
מצאו לילדות מודלים נוספים לחיקוי המאתגרים את חוקי המגדר של הסרטים המצויירים. כריכת הספר | צילום: צילום מסך מאתר Mail Online

צפו: ילדה מוחה נגד צעצועים ורודים

ילדה אחת שכבר מוחה במרץ על העניין הפכה ללהיט יוטיוב. ריילי ברי בת החמש צולמה על ידי אביה דניס בחנות צעצועים, כשהיא מתמרמרת על כך שכל הצעצועים המיועדים לה ולבנות מינה הם ורודים.

"זה לא פייר שמכריחים את כל הבנות לקנות נסיכות ואת כל הבנים לקנות גיבורי על!", רוטנת ריילי המתוקה, שהגולשים צופנים לה עתיד כעורכת דין. "החברות שמייצרות את הצעצועים האלה מנסות לעבוד על הבנות כך שיירצו רק את הוורוד והנסיכות. למה הן צריכות לקנות רק נסיכות?! יש בנות שאוהבות גיבורי על! ויש בנים שאוהבים נסיכות! למה זה?".
אביה עונה לה כמו שעונים כל האבות כשהילדים שואלים שאלות קשות מדי: "שאלה טובה, ריילי".

>> ולמה בדיוק ילדות צריכות לגו משלהן?