בימים אלה, בהם עם ישראל כולו נדחק לו מאטרקציה לאטרקציה, העצבים קצרים והחום גבוה, אנו נתקלים בלא מעט התנגשויות או כמעט-התנגשויות בין הורים וגם בין ילדים - בעיקר כאשר יש תורים מייאשים להמתין בהם. אותו הדבר קורה כמעט בכל מקום בעולם בתקופה זו של השנה. המצב מוקצן כאשר ילדים בעלי צרכים מיוחדים נאלצים להתמודד עם כל זה.

אם לילדה אוטיסטית בת חמש חזתה בבתה מתחילה לחוות קושי אמיתי בתור למגלשות המים. למרות שהורים לילדים אוטיסטים ברחבי העולם וגם בישראל נושאים עמם פעמים רבות תעודה עוקפת-תורים מיוחדת, האם סטפני סקאגס החליטה לתת לבתה להתמודד, ולהמתין לתורה. אחרי שמספר ילדים חתכו את בתה ביילי בתור, התקרבה האם לביילי, ועל מה שראתה כתבה פוסט פייסבוק שהפך מהר מאוד לויראלי.

"לביילי קשה להתמודד עם שינויים פתאומיים", מסבירה סקאגס. "ואנשים, ובמיוחד ילדים, מתקשים להבין למה היא מגיבה בכזו עצבנות. אני מאוד חוששת מכל עימות כזה". אלא, שבמקום שעוד ילד יחתוך אותה בתור, פתאום הגיעה ילדה ואמרה לאם: "היא יכולה לעקוף אותי". "הרגשתי שאולי הילדה חשה שיש לביילי צרכים מיוחדים. זה היה מתוק כל כך", הוסיפה סקאגס.

בהמשך קרה אותו הדבר בתור אחר, ושוב הופיע ילד שנידב את מקומו לביילי העצבנית. "שיבחתי אותו על התנהגותו טובת הלב והייתי המומה משני הילדים האלה שהיו כה רגישים ובוגרים", נזכרת סטפני. "כמו רוב האוטיסטים, ביילי לא נראית שונה מיתר הילדים. גם מההתנהגות שלה קשה להבין. צריך הבחנה עמוקה שלילדים קטנים לרוב אין". מאוחר יותר גילתה סקאגס ששני הילדים האדיבים הם אחים, ואז ביקשה מהילד שיראה לה את אמא שלו - כדי שתוכל לדבר איתה ולהודות לה.

"כשבאתי אליך ואמרתי לך מה קרה, שהילדים שלך מדהימים ושעשית איתם עבודה נפלאה, את אמרת: "אני לא בטוחה בזה"", פנתה סקאגס ברשת אל אותה אישה, שלא לקחה את פרטיה. "תדעי לך שזה נכון. מחווה כמו ששני ילדיך עשו לבתי אולי נראית לך קטנה, אבל זה לא ככה. טוב הלב של ילדייך מנע את הטנטרום הבטוח של הבת שלי, ולילדים על הספקטרום מדובר בביג דיל. הם גם העניקו לי תקווה! כשהבטתי בפניהם המתוקים, לבי התמלא גאווה. כל עוד אמהות מגדלות את ילדיהן כפי שאת עושה, יש תקווה לעתיד של בתי".


>> מה לא כדאי שתעשו כשהילד בהתקף