ברבי אמיתית - בגד ים מלפנים (צילום: ניקולאי לאם)
עדיין יפה, אז למה לא לשנות אותה? | צילום: ניקולאי לאם

כולם יודעים שהפרופורציות של ברבי לא מייצגות גוף של אף אישה אמיתית, ומבט אחד מסביב מספיק כדי להבין שהיא מייצרת מודל בלתי אפשרי. העובדה הזו היא כבר לא סוד, והבובה הבלונדינית מתמודדת עם ביקורת חוזרת ונשנית על האופן בו היא מפתחת דימוי גוף בעייתי אצל ילדות, אבל שומרת על חיוך פלסטיק קפוא מול כל הטענות. עד עכשיו פגשנו אמנים רבים שיצרו דגמים של בובות ברבי בגודל אמיתי וזעזעו אותנו כשהוכיחו שהיא אוחזת במימדים לא אנושיים שיגרמו לכל הורה לזוז בחוסר נוחות: גובה חריג, חזה עצום, מתניים שצרים מהיקף הראש שלה ובטן שלא מספיקה לאיברים הפנימיים שלה. כעת, החליט אמן בשם ניקולאי לאם, להעביר את הביקורת על הבובה בדרך אחרת.

ברבי אמיתית - בגד ים (צילום: ניקולאי לאם)
פרופורציות נכונות | צילום: ניקולאי לאם

"הברבי האמיתית נראית טוב"

כדי לחשוף את העיוות הנורא שבבובת הברבי החליט לאם, אמן פוטושופ באתר mydeals.com, לתקוף את הבעיה מכיוון אחר ולגרום לנו להבין איך היתה נראית בובת ברבי אם היתה מעוצבת לפי פרופורציות של אישה אמיתית. הוא עיצב מודל תלת מימדי לפי המידות הממוצעות של אישה בת 19. רק כדי לסבר את האוזן, המידות של אותה בת 19 הן  81-79-83 (חזה, מתניים, ירכיים) בעוד בובת הברבי מעוצבת בפרופורציות ההזויות של  91-46-83: חזה עצום ומתניים שצרים כמעט בחמישים אחוז ממתניים של צעירה ממוצעת. לאם צילם את המודל ליד בובת הברבי ואז השתמש בפוטושופ כדי להלביש על המודל את בובת הברבי שכולנו מכירים. התוצאות לפניכם: הברבי נראית טבעית בהרבה מהרזון המטורף של הבובה המקורית.

ברבי אמיתית - ורודה (צילום: ניקולאי לאם)
"ברבי זה לא רק צעצוע" | צילום: ניקולאי לאם

"קיבלתי הרבה ביקורת על הפרויקט הזה כי ברבי היא 'רק צעצוע' ואנשים חושבים שצעצוע לא יכול להזיק”, אמר לאם בראיון ל”דיילי מייל”. "אבל אם אנחנו מבקרים דוגמניות רזות מדי אנחנו צריכים להיות פתוחים לאפשרות שלברבי יש השפעה שלילית על הילדות שלנו בדיוק באותה מידה”.

ברבי אמיתית - סקיצה (צילום: ניקולאי לאם)
הבובה עוצבה לפי מידות של נערה אמריקאית בת 19 | צילום: ניקולאי לאם

המודל של לאם גורם לחשיבה מחודשת על מה שמשדרת הברבי לילדות שלנו והוא מבקש מאיתנו לחשוב על יצרנית הבובות ועל האינטרסים שלה. "הברבי שמתאימה למידות האמיתיות נראית טוב. אז אם יש סיכוי שהבובה של היום משפיעה לרעה על הילדות שלנו ואם ברבי נראית טוב גם בפרופורציות אמיתיות – מה עוצר את מאטל, החברה שמייצרת אותה, לאמץ את המידות הללו?”, הוא תוהה.

>> אמריקן איידול: הבובה החדשה שמשגעת את אמריקה