במוקד החזרה ללימודים היום (חזרת הצהרונים לפעילות) ומחר יתחיל מבצע "אנטיגן 2" - בדיקות הקורונה העצמיות לתלמידים בגילי 3 עד 12, בגנים ובבתי הספר היסודיים, כתנאי לכניסה למוסדות החינוך. המטרה היא לזהות תחלואה סמויה ולפטור תלמידים מבידוד, ובניגוד לפתיחת השנה הפעם הבדיקה היא חובה. אלא שלא כל ההורים מתכוונים לשתף פעולה. נכון ליום רביעי, כחצי מיליון הורים עדיין לא הגיעו לקחת את ערכות הבדיקה, אם כי סביר שרבים יאספו אותה ברגע האחרון.

אלא שהבעיה החמורה יותר היא ההורים שתכננו מראש לרמות את המערכת. השיטות מגוונות. יש את מי שלא יעשה כלל את הבדיקה, חלק מתכוונים לעשות אותה אבל לא להקפיד על ההנחיות, ויש את מי שמתכוון לשלוח את ילדיו למסגרות גם אם יקבלו תשובה חיובית. לכל הורה דעה משלו על המבצע. "ההחלטה על חובת בדיקות לא מעוגנת בחוק או בתקנות וזה סוג של שיטת מצליח על הציבור, כי אין בשום מקום בחוק שכתוב שבדיקה לתלמיד היא תנאי לכניסה למוסד חינוכי. חפרתי את התקנות היום ופשוט אין", טוענת רחל מראשון לציון.

"אני לא מבינה למה לא לעשות. יש הורים חוצפנים שלא חושבים על הנזק שהם יכולים לגרום", מוסיפה אמא אחרת, "עדיף לימודים בזום, זה יותר בריא מבדיקות לא אמינות". אמא נוספת שעשתה זאת לא מפקפקת לרגע בהחלטה שלה. "ילד שחולה רואים עליו, מרגישים עליו. מי שחולה הוא חולה ולא כי הוא בריא והבדיקה החליטה שהוא חולה. כל הכפייה הזו לא מתאימה לי ולא אתן לה יד. אפילו יש אמא מהכיתה שאמרה לי במפורש שבגללי היא לא תשלח את הילד שלה לבית הספר כי אני לא מתכוונת לבדוק את הילד שלי".

"יש אמא מהכיתה שאמרה לי במפורש שבגללי היא לא תשלח את הילד שלה לבית הספר כי אני לא מתכוונת לבדוק את הילד שלי"

חלוקת ערכות אנטיגן לבדיקה מהירה  (צילום: משרד החינוך)
חלקות ערכות אנטיגן לבדיקה מהירה | צילום: משרד החינוך

"עד לפני שנתיים שהתחילה הקורונה אותם הורים שמשחקים אותה ממושמעים שכחו שהיו שולחים ילדים חולים למסגרות, דוחפים נורופן או אקמולי ושולחים או מנקים תעיניים מהדלקת ושולחים. או עם שלשולים או וירוס כלשהו. בסך הכל מדובר בקורונה. קורונה זו שפעת קשה".

"זה לא ייגמר בזה", אומרת חני מאשדוד, שמהדהדת דעות של רבים ממכחישי המגפה. "אני לא חושבת שיש סיבה כל שני וחמישי לעשות בדיקה לילדים בריאים. כל פעם שאנחנו מסכימים למשהו מוסיפים למשהו, ברגע שהאזרחים במדינה הסכימו לעשות חיסון ראשון עשו חיסון שני, ואז שלישי. בהתחלה זה היה לא חובה ואז התחילו לעשות סנקציות, זה נראה שאנחנו לא מדינה דמוקרטית, אני לא יכולה ללכת לבית מלון, מסעדה כל מה שעשינו עד היום. איפה נשארו לנו זכויות? נראה שיש לנו הטבות שבכל רגע יכולים לקחת לנו אותם.

"יש חוק חינוך חובה, אם מישהו יקום ויסביר לי איך המהלך הזה בכלל מתקבל על הדעת. או שאין חוק חינוך חובה ואז אשאיר אותם בחינוך ביתי או שהם יהיו מחויבים לקבל אותם בבית הספר. אי אפשר להגיד לי מצד אחד את חייבת לשלוח ואני לא מחויבת לפי החוק לחסן ולבדוק. איך זה מסתדר? אני כועסת על משרד החינוך. אסור להתנות לימודים בחיסון או בבדיקות, גם המחוסנים נדבקים אז מה התועלת בתו הירוק. הקורונה לא מפחידה אותי, אני מפחדת שלא יישארו לילדים שלי זכויות במדינה שלנו".

"איך אפשר לוודא שאכן עשו? נלך לכל ילד הביתה ונוודא שהם עושים? אני לא מצליחה להבין את ההיגיון, אני מורה ולא שוטרת"

מכיוון שהבדיקה צפויה להיות חד-פעמית, הורים רבים מתכננים לשלוח מיום שישי ואילך על מנת שלא יצטרכו להתמודד עם הבדיקות. "אני לא עשיתי שום בדיקה היום. אולי עדיף ביום ראשון. קודם נתאושש קצת מהחגים", אומרת אמא ממרכז הארץ.

גם טלי, מורה ממרכז הארץ ואמא, טוענת שהיא יודעת שיגיעו ילדים לבית הספר שהוריהם משקרים לגבי ביצוע הבדיקה. "בינינו, אין לי בעיה עם זה. איך אפשר לוודא שאכן עשו? נלך לכל ילד הביתה ונוודא שהם עושים? אני לא מצליחה להבין את ההיגיון, אני מורה ולא שוטרת".