תמונה אחת שווה לא פעם הרבה יותר מאלף מילים, והתמונה שלפנינו, שפורסמה בפייסבוק של משטרת אוהיו בשבוע שעבר שווה גם יותר מאלפיים. כעדות לכך מתפרסמת ברגעים אלה מסביב לעולם בכתבות רבות בכל השפות. בתמונה הקשה נראה רכב משפחתי ובו זוג מבוגרים בשיאה של מנת יתר מהרואין, יושבים במושב הקדמי, ובמושב האחורי יושב לו ילדון בן ארבע ומביט למצלמת המשטרה במבט שאומר הכל. התמונה שפורסמה שבוע שעבר בכל אמצעי התקשורת מתבהרת עכשיו עם הסיפור כולו.התמונה פורסמה אך ורק לצרכי העלאת מודעות ויצירת ׳שוק׳ אצל הצופים בה, כך הסבירו עם הופעתה במשטרת אוהיו. ״הרגשנו שנחוץ להראות לציבור את צדו השני של הסם האיום הזה״, כתבו בטקסט שהופיע לצד התמונה ששותפה שוב ושוב. ״אנו חשים שיש לתת קול לילדים שנקלעים לבלאגן המזעזע הזה. ילד אינו מסוגל לדבר בעצמו, וכולנו תקווה שהסיפור שמובא כאן ישכנע משתמשים אחרים לחשוב פעמיים לפני שהם מזריקים שוב את הרעל הזה לעצמם כשילד נמצא בחזקתם״. בבדיקות קפדניות יותר התגלה שלא מדובר בהירואין נקי, אלא בכזה המעורבב עם סם הרדמה קטלני לפילים.

השוטר קווין תומפסון היה זה שנתקל ברכב המצולם כשהוא מזגזג בכביש, מתעלם מחוקי תנועה ועובר ברמזור אדום. הנהג, ג׳יימס אקורד, לחץ לפתע על הבלמים על מנת להמנע מהתנגשות קרבה באוטובוס בית ספר שחנה על מנת להוריד ילדים, והרכב של אקורד עצר בבלימה רועשת באמצע הכביש. כאשר השוטר התקרב לצד של הנהג ברכב העומד, הציץ פנימה והתקשה להאמין למראה עיניו: אקורד מלמל באופן בלתי בהיר וניסה להסביר לשוטר שהוא מסיע את הנוסעת שלצדו, רונדה פאסק, 50, לבית החולים. תחילה חשבו כולם שפאסק היא אמו של הילד, אלא שבהמשך התגלה שהיא בכלל סבתו (!).

פאסק היתה מחוסרת הכרה כשנעצרו השניים. בשלב מסויים נבהל אקורד וניסה לברוח מהשוטר, העביר הילוך, כאשר השוטר תומפסון השתלט על הרכב, כיבה את המנוע ונטל את המפתחות מידיו של אקורד. דקות אחר כך איבד גם אקורד את הכרתו. כל כוחות ההצלה הגיעו לזירה והזריקו לשני המבוגרים סם שמבטל את השפעת ההרואין. כאשר חזרה הכרתם הובהלו השניים לבית החולים. לאחר שיוצבו נכלאו ונעמדו לדין. אקורד מיד הואשם בהשפעת סמים, שימת ילדים בסיכון ובעבירות התנועה שעשה. פאסק הואשמה בשימת ילדים בסיכון ובעוד מספר סעיפים, ותישאר בכלא במשך שלושה חודשים לפחות.

הילד נלקח לעת עתה רחוק משם, לקליפורניה, לחזקת אחותה של הסבתא ובעלה. הדודה מטפלת בילד במסירות, אך מסרה לתקשורת כי שחרור התמונות הללו היה אירוע משפיל לכל משפחתה וגם לילד הצעיר, ללא ספק הנפגע הראשי מכל העניין. ״הם יכלו לטשטש את פניו בתמונה ובחרו לא לעשות זאת,״ היא אמרה. ״עכשיו הם לוקחים אותו מאחותי, מסבתא שלו. אני לא מגנה על מה שהיא עשתה, אבל מה שהם עושים לילד זה פשוט מוגזם.״

עם חשיפת המקרה לתקשורת נמצאה גם אמו של הילד, ריבה מקולו בת ה-25, חשפנית ומכורה לשעבר לסמים, שהגיבה לדיילי מייל הבריטי ואמרה: ״אני רוצה שיחזירו לי את בני״. הבן הוצא מידיה של אמו סביב לידתו, ומאז עובר בין חזקתם של קרובי משפחה. למעשה, היא איבדה את חזקתו עליו ארבעה חודשים לפני לידתו בגלל שימוש בסמים. כאשר הדיילי מייל איתר את מקולו במועדון החשפנות בו היא עובדת היא כלל לא ידעה שבנה הועבר לידי הדודים בקליפורניה. ״אני כבר לא לוקחת סמים,״ הצהירה. ״אני לא נוגעת באלכוהול, ובאופן אירוני מעולם לא לקחתי הרואין, הייתי מכורה לקראק ומריחואנה. עשיתי הרבה החלטות גרועות בחיי".

>> מחקר: ילדים שהולכים לישון מאוחר יהיו שמנים