למרות שבעולם אידילי אנו מדמיינים לנו משקי בית בהם המטלות מתחלקות בין שני בני הזוג חצי חצי, זה לא ממש המקרה במעל תשעים אחוזים מהבתים. יש לכך סיבות רבות, מהתניות מגדריות ועד לנסיבות החיים, אבל מחקר חדש אומר לנו לעצור רגע ולחשוב שוב על כל הנושא, וטוען שחוסר השוויון הזה מוביל לתסכולים עמוקים שמאיימים על הזוגיות.

המחקר החדש מגיע מקנדה ופורסם בכתב העט המקצועי ׳משפחה וכלכלה׳, והשתמש בנתוני סקר ארצי משנת 2011 בו השתתפו אלפי אנשים ונשאלו את אותן שאלות בגיל 25, 32 ו-45. המסקנה החותכת שהתקבלה מניתוח הנתונים הייתה שהנשים עושות יותר עבודות בבית (שוקינג!), גם במקרים שבהם הן עובדות במשרה מלאה. לאחר שמצטרפים הילדים לבית, מצא הסקר, כמות העומס על הנשים הולכת וגדלה. המחקר מצא שהעומס הלא שוויוני מוביל לבעיות בנישואים ולבסוף, במקרים הרעים, לגירושים.

״המחקר שלנו מראה שאמהות לוקחות על עצמן יותר מהעומס של ההורות, וחוסר השוויון בחלוקה בעבודות הבית שכבר קיים רק מתווסף לזה. במקרים בהם האמהות הרגישו שמדובר בחלוקה לא שוויונית ולא הוגנת, הן נטו לחוש כלואות בנישואיהן,״ נכתב במאמר. ״האמהות שהפגינו שיאים של חוסר שביעות רצון בזוגיות היו כאלה שעבדו במשרה חלקית, וכאלה שהביעו רצון לעבוד יותר. עוד עובדה מעניינת שעלתה במחקר היא שגם כשגברים כן לוקחים על עצמם עבודות בבית, הנשים חשות שהאחריות והעומס המנטלי סביב הבית והילדים נמצא עליהן, ומציינות שזו תחושה מתישה במיוחד.״

המסקנה העולה מהנתונים האלה היא שכדאי לבני הזוג, בעיקר במקרים בהם מתחיל לעלות תסכול, לא להזניח ולדעת שמעמסת יתר על האם יכולה להוביל את הזוגיות והנישואים לתהום. ״נשים לא מפסיקות לעשות יותר עבודות בית מגברים,״ אומרת חד משמעית רבקה הורן, שהנהיגה את צוות החוקרים מאוניברסיטת אלברטה. ״חלוקת התפקידים נשארת די קונסיסטנטית כל השנים, ובכל אחד משלבי החיים, ואין קשר לכמות העומס המוטל. ״בסופו של דבר הזמן הפנוי, הכסף שמכניסים והמגדר הם אלה שקובעים מי עושה את רוב עבודות הבית.״

הורן מקווה שהתוצאות הללו יביאו לחלוקה שוויונית יותר של המשימות, ויגרמו לנשים ולגברים גם יחד להיות מודעים לכך שהפרט הזה, חלוקת העבודות, עשוי להשפיע על כל מסלול חייהם. ״גם מטפלים זוגיים, פסיכיאטרים, פסיכולוגים ומחנכים צריכים לקחת את הנושא הזה בחשבון ברצינות,״ היא מוסיפה. ״שיחשבו ברצינות על כל הדברים שמעצבים את הזוגיות שלהם, ויבינו שלנושא הזה יש המון השפעה על העתיד שלהם".

>> פתאום קמה אמא צעירה לשניים ומגלה שיש לה סרטן