כולנו מודעים לכך שהילדים שלנו חיים בעידן מאוד פרוץ. כל מידע שהם מעוניינים להשיג נמצא במרחק קליק, גם מידע שלא מתאים לגילם. לפעמים, גם אם נעשה הכל כדי שיימנעו ממנו הוא יגיע אליהם בקלות, ואפילו בטעות. פורנו הוא אחד הדברים שאנחנו מנסים בכל דרך להרחיק מהם, אבל גם כשחוסמים אתרים במחשב, הקשת המילה "אישה" בגוגל עשויה להוביל אותם למקומות שלא מתאימים לגילם.

אמא לילד בן 11 שמצאה אותו גולש באתר פורנו, הבינה את חומרת הנושא. בפוסט שהעלתה בקבוצת הפייסבוק "מאמאזון" היא החליטה לשתף את שעל ליבה כדי שכולנו, גם הורים לתינוקות, נוכל להבין זאת. הנה הוא לפניכם:

"אני כותבת את הפוסט הזה אחרי המון התלבטויות, ואני כותבת אותו למרות שיש כאן לא מעט אמהות שמכירות אותי ואת בני, ואולי זה לא פייר מצידי 'לחשוף' אותו כך. אבל אני כותבת אותו כי לדעתי הוא פוסט חשוב. אני ממש רוצה שתקראו אותו, גם אם נראה לכן שהוא לא רלוונטי לכן כי הילד לכם עוד תינוק ועוד רחוק משם. אבל תינוקות גדלים ממש ממש מהר.

היום גיליתי, די לתדהמתי, שהבן שלי, התינוק שלי שגדל ממש מהר, בן ה-11 רואה פורנו באינטרנט. נכון, זה טבעי שבגיל הזה יש סקרנות לגבי המיניות וזה די בלתי נמנע כשזה כל כך נגיש. אבל החמור כאן זה לא המעשה עצמו, אלא ההשלכות שלו.

תחשבו על זה רגע, זו החוויה המינית הראשונה שלו. לא הפנטזיות בראש שלו, אלא סרטים חיים שבהם מראים דברים שרחוקים מהמציאות אלפי שנות אור. סרטים חיים שמבזים נשים, שמבזים כל מה שיפה במין, באינטימיות, בקרבה. זה מה שהוא לומד, שככה נראה העולם, שככה נראה מין טבעי ונורמלי.

הוא סקרן באופן טבעי והמידע שמגיע אליו הוא מידע שגוי כל כך. הוא לומד מזה שנשים נורא נהנות שמכאיבים להם ומתייחסים אליהם ככלי. שנשים ממש אוהבות מין קבוצתי. שנשים מסתובבות בעולם ומחכות שיופיע גבר מולם כדי להתפשט ולקפוץ למיטה הראשונה שיש בסביבה (במידה ויש, אם לא כל דבר הולך), לפתוח רגליים ולתת לגבר לעשות בהן כרצונו. שלא לדבר על זה שהם מקבלים את הרושם שכל אישה רוצה גבר באופן אוטומטי, גם אותם כמובן, ושגבר ממוצע מקיים יחסי מין במשך חצי שעה לפחות בלי למצמץ.

לא מזמן נחשפנו כולנו לאותה פרשה עגומה עם אותה ילדה בת 13 וקבוצת הנערים בני ה-14-17. קראתי אז את התגובות של הורי הנערים והזדעזעתי. לא היה לאותם נערים שום סיכוי להפעיל שיקול דעת, כי איש לא לימד אותם לעשות כן. סביר להניח שאותם נערים ראו גם פורנו באינטרנט. סביר להניח שאותם הורים, גם אם ידעו על כך, לא דיברו איתם על הנושא. סביר להניח שאף אחד לא הסביר לאותם נערים שאותה ילדה בת 13 היא מאוד שונה מאותה "שחקנית" בסרט שהם ראו. נראה להם הגיוני לקרוא לחבר שיבוא גם, כי הרי בסרט ההוא ההיא נורא נהנתה עם2/3/7 גברים.
וזו פרשה אחת עליה שמענו, יש עוד המון כאלה שלא מגיעות לכותרות, שקורות ממש מתחת לאף של כולנו, ממש שלושה בתים לידנו, בדירה מתחתינו, או בקיבוץ השכן.

ילד בחולצה כחולה גולש במחשב (צילום: Gene Chutka, Istock)
זה קורה מתחת לאף שלנו (למצולם אין קשר לנאמר) | צילום: Gene Chutka, Istock
היום ניהלתי עם הבן שלי שיחה שלא האמתי שאנהל איתו, בטח שלא בגיל 11. לא כעסתי עליו על שראה פורנו, אין לי מה לכעוס על זה. אבל הסברתי לו. הסברתי לו למה כל האתרים האלה חסומים כבר במחשב. הסברתי לו שמין זה דבר מהנה ויפה, ומאוד מאוד שונה ממה שראה. הסברתי לו וסיפרתי לו שנשים לא נהנות שמתייחסים אליהן כאל חפצים, להיפך. הסברתי לו שהסרטים האלה משקפים לו מציאות שלמעשה לא קיימת, ולא אמורה להתקיים, ושאסור ופסול לנסות לגרום למציאות הזאת להתקיים. הסברתי לו שההתנהגות של אותם נערים, גם אם היא לא הייתה זדונית, היא פסולה, מאוד פסולה. הסברתי לו שמין זה דבר הרבה יותר כיף כשהוא בא מרגש, מאהבה, כשהוא מבטא אינטימיות וקרבה בין שני אנשים.

תמיד מאוד שמחתי שיש לי רק בנים ולא בנות. היום אפילו יותר. כי אני יודעת שתפקידי כאמא, כאדם, הוא ללמד את הבנים שלי לכבד נשים, לכבד בני אדם. תפקידי לחנך אותם לא להיות תוקף. זה לא מתפקידה של אף אמא ללמד את הבת שלה לא להיות קורבן. אבל לצערי, אמהות לבנות נאלצות לעשות את זה, כי אמהות ואבות לבנים לא מבינים שאנחנו מגדלים דור מאוד שונה משלנו. הילדים האלה גדלים בעולם שמוכר הכל, כולל הכל, דרך סקס. הם חיים בעולם שהכל נגיש להם בלחיצת כפתור, הם חיים בעולם שבו מנהיגים ו"סלבס" נעצרים ונחקרים כל שלושה ימים בחשדות לעבירות מין כאלה ואחרות, והם עדיין אהודים ואהובים. אנחנו מגדלים ילדים בעולם של שפע, עולם של מידע, עולם של פיתויים, עולם מתירני, עולם מבולבל.

זה התפקיד שלנו כהורים לכוון אותם בתוך כל האנדרלמוסיה הזאת. זה התפקיד שלנו כהורים להסביר להם מה נכון ומה לא נכון. גם בתחום הזה. גם אם השיחה היא מביכה ולא נוחה".

עוד בערוץ בית ומשפחה:

מה בני הנוער בישראל באמת יודעים על סקס?
מתי מותר לחטט לילדים בפייסבוק?
הורים אמורים להסביר לילדים שהם לא אמורים לאנוס?