אורי גוטליב במועדון לילה,בחולצה תכלת (צילום: אלדד רפאלי)
הצופים דואגים שאנשים צעירים יחיו עם כבוד לסובבים אותם. אורי גוטליב | צילום: אלדד רפאלי

סביר להניח שכשאורי גוטליב בן ה-18 לא התקבל להדרכה בשבט "צהלה" בצופים, הוא לא ידע שבעצם עשו לו טובה גדולה. הוא אמנם לא הפך למדריך בשבט, אבל כן התקבל ללהקת "צופי תל אביב" יחד עם שרון חזיז, ירדן בר כוכבא ואיילת זורר.

"הופענו בטלוויזיה וייצגנו את הצופים בהופעות בעולם", הוא אומר. "שם בעצם התחילה הקריירה שלי, ככה שיצאו המון דבר טובים וחיוביים מהעניין".

גוטליב (44), היום מנחה, שחקן וקומיקאי מצליח, הצטרף לצופים בגיל שש עשרה והמשיך שם עד הגיוס לצה"ל. "זה היה חלק מאד מקובל בחיי החברה באזור שלי בתקופה ההיא, להיות בצופים", אומר אורי. "גם אחי הגדול היה בתנועה, אז שמחתי להצטרף".

יש לך איזה זיכרון מצחיק מהתקופה הזו?
"אני זוכר שהיה א"ש לילה (אימוני שדה, ק.ב.ל) אחד אצלנו שאני מאוד פחדתי לצאת אליו, כי הוא היה בפרדסים שהקיפו את השכונה והיו שמועות שיש שם ערבים. חלק מהפעילות היה להתמודד עם חטיפה, ואחי הגדול היה מאלה שמדמים את החוטפים. אני זוכר שביקשתי ממנו שלא יחטפו אותי באותו א"ש - אבל הם כן חטפו אותי ואני מאוד נלחצתי".

אבל אל דאגה – גוטליב החטוף שוחרר לבסוף ואפילו הרוויח חוויה לכל החיים: "אחי והחברים שלו היו טובים אלי, הם נתנו לי תפוזים וצחקו איתי והרגשתי בחבר'ה. זה נגמר בכיף כיף".

מה הדבר הכי חשוב בעיניך בצופים?
"הדבר החשוב ביותר בעיניי, כמו שאני רואה אותם, הוא שהם דואגים שאנשים צעירים יחיו עם כבוד לסובבים אותם. זה ערך עליון בעיניי".

אורי גוטליב באירוע של מסכים (צילום: גיגי)
"צופי תל אביב" ייצגו את הצופים בעולם | צילום: גיגי

יש לדעתך הבדל בין התנועה בתקופתך לבין התנועה כיום?
"אני לא מכיר מספיק את תנועת הצופים בימינו, אבל נראה לי שעדיין היא מטפחת אצל אנשים את הרצון והאפשרות לעזור לאחרים".

יש הבדל בין איך שהיא נתפסת בעיני אנשים לבין מה שקורה שם באמת?
"אולי יש כאלה שחושבים שבאים לשם רק אנשים דחויים וחלשים חברתית, אבל אני חושב שיש שם אחלה אנשים".

גוטליב אולי מתכוון לכל חבריו מהצופים באותה תקופה, אבל בלהקה הוא גם פגש מישהי מיוחדת במינה – איתה הוא שומר על קשר עד עצם היום הזה. אתם אולי מכירים אותה בתור אמא של סופרמן ב"איש הפלדה", אבל הרבה לפני שהיתה שחקנית הוליוודית מפורסמת, היא היתה הנערה הכי יפה בשבט.

"בצופים מצאתי את אהבתי הראשונה והיפה", הוא משחזר. "הייתי איתה בלהקת הצופים וקראו לה איילת זורר. היא היתה האהבה הגדולה הראשונה שלי". כנראה שבסופו של דבר, באמת עשו לו טובה גדולה שלא קיבלו אותו להדרכה.

>> השלימו את המשפט "כל הכיתה בצופים..." ואולי תזכו בפרס מעניין
>> רוצים לזכות ביום כיף כיתתי? השתתפו בפעילות