יהודית ריכטר, מנכ"לית מדינול, בעבר חניכה ומדריכה בשבט צבר, יד אליהו. כיום, נכדתה שיר ממשיכה את המסורת כחניכה פעילה בשבט נוה מגן של הצופים ברמת השרון.

כל הכיתה שלכם בצופים? בואו לזכות בפרס!

"מבחינתי, החברות בתנועת הצופים היא המהות של ההגדרה העצמית שלי. השנים בהם הייתי חניכה בצופים היו שנים מאד חשובות להתגבשות האישיות ובמקרה שלי זה בנה אותי עד היום.

"הצטרפתי לצופים בכיתה ז', כי לא הרשו לי קודם, ומרגע שהצטרפתי התמכרתי לחלוטין. הייתי באה לכל הפעולות, לא הפסדתי אף פעולה. הייתי מאד פעילה והצופים מילאו את כל עולמי. אני בת למשפחה של ניצולי שואה, כל שבצופים היינו 'הישראלים' שבבני הבית; לבשנו את מדי החאקי והשתמשנו בדגל ישראל כחלק מהזהות שלנו וכחלק מתחושת השייכות שלנו, שהייתה כל כך חשובה לנו.

"אחד הזיכרונות החזקים ביותר שיש לי מהתקופה הזו היא היציאה לטיולים. המסע מים לים  - ילדים בכיתה ז' וח' נושאים על גבם קופסאות שימורים שצריכות להספיק כמזון כל ימי הטיול. אני גם זוכרת את הנסיעה לארצות הברית. יצאה משלחת של 3 בנות ו-8 בנים והייתי צריכה להיבחר על ידי השכבה שלי, ואז על ידי השבט, הנהגת תל אביב ואחר כך לעבור את המבחנים של ההנהגה הכללית. זו חוויה מאד חזקה עבור ילדה שצריכה לעבור מסע כזה ולהוכיח את עצמה. אני זוכרת שאני עומדת שם ואומרת לעצמי 'הוריי עברו את השואה והנה אני עומדת כאן ומייצגת את מדינת ישראל', זו הייתה חוויה מאד חזקה עבורי.

"אין לי שום ספק שאת יכולת הניהול שלי רכשתי במהלך תקופתי בצופים. היום, בתפקידי כמנהלת, כשאני רואה בקורות החיים אנשים שהיו בתנועת הצופים זה נותן להם הרבה נקודות זכות".  

ממיקי יחימוביץ' ועד סיוון קליין: הנשים החזקות על תנועת הצופים שעיצבה את חייהן