עץ הקסמים – הכסא האדום / אנדז'יי מלשקה, הוצאת לוקוס

כמעט כל ילד (ובטח גם כמה מבוגרים) יספר לכם שהחלום שלו הוא למצוא איזה חפץ שבעזרתו יתגשמו כל משאלותיו. בכל הסרטים והספרים שעוסקים בכך מזהירים אותנו שלפני שמביעים משאלה צריך לחשוב היטב על התוצאות ואכן גם במקרה הזה, לכל משאלה שמתגשמת יש מחיר. מסתבר שבשנת אלפיים פקדה את עמק הורטה סופה איומה שנמשכה שלושה ימים ושלושה לילות, וביום השלישי לסערה היכה ברק בעץ אלון עתיק והפכה אותו לעץ קסמים. איש לא ידע על כוחו של העץ והוא נלקח אל בית החרושת ויוצרו ממנו חפצים רבים עם כוחות קסם.

בספר הראשון בסדרה נחשף לכוחו של הכסא האדום שיכול להגשים כל משאלה של מי שיושב עליו. קוקי (בן תשע), פיליפ (בן 13) וטושה (בת 11) גרים עם ההורים שלהם שפוטרו לא מזמן מהתזמורת שבה ניגנו. ההורים שוקלים לבקש עזרה מהאחות של האמא, אישה עשירה מאד ולא נחמדה. העניינים מסתבכים מאד מהר כשקוקי מוצא את הכיסא האדום שקפץ מהמשאית כאשר ניסו להוביל אותו אל החנות. מה עושים עם מאה כלבים בקרון רכבת? ומה עושים אם בטעות הפכתם את הדודה המרושעת שלכם לילדה קטנה? (לא חכם במיוחד אם מאוחר יותר תצטרכו שהיא תנהג ברכב שטח אבל הרגלים שלה יהיו קצרות מידי...) בקיצור, זה הספר הכי מגניב שיצא לאור לאחרונה, מתאים לבני 8 עד 12. תרגמה בחינניות מפולנית: ענת זיידמן, ערכה את התרגום: מיכל קריסטל.

מאירה (צילום: יחסי ציבור)
ספרי יולי | צילום: יחסי ציבור

מוצא המינים מאת צ'רלס דרווין / עיבדה ואיירה סבינה רדווה, הוצאת שוקן

בדרך כלל אני היא זו שמתלהבת מכריכות של ספרים, הפעם הבן שלי בן תשע וחצי לא הצליח לעצור את התפעלותו. "מה זה הספר היפה הזה?" הוא שאל בהתלהבות ומייד לקח את הספר לחדר לבחון אותו לעומק. גילוי נאות: מעולם לא הצלחתי להבין לעומק את תורת האבולוציה של דרווין. הרבה פעמים אני מצליחה לרדת לעומקם של דברים דווקא בקריאה משותפת עם הבן שלי בספר המיועד לילדים ונוער. עכשיו אני סוף סוף מרגישה שהבנתי, מה היא התפתחות אבולוציונית, אב קדמון, הבררה הטבעית, אבל הכי חשוב שגם הבן שלי הבין כי הספר נכתב בגובה העיניים, בצורה מעניינת עם מעט הומור, איורים מדהימים ואהבה.

מה קשורה אהבה אתם שואלים? ככה הרגשתי, שהמחברת באמת אהבה לכתוב את הספר. אחד המסרים החשובים שעוברים בספר לא קשור בהכרח לדרווין ולמוצא המינים אלא ליכולת ללמוד ולהסיק מסקנות מהתבוננות בסביבה. הספר מתאים לבנות ובנים בבית ספר יסודי ועם הכוונה נכונה גם לגן חובה. הבן שלי ואני התאהבנו בו מהרגע הראשון ואני בטוחה שזה מה שיקרה גם לכם. תרגמה מאנגלית: אורה דנקנר. יעוץ מדעי: ד"ר ארז גרטי וורד שפירא ממכון דוידסון לחינוך מדעי.

מאירה (צילום: יחסי ציבור)
ספרי יולי | צילום: יחסי ציבור

אפלות / סיגלית דיל, הוצאת עם עובד

521 עמודים לא יפחידו את מעריציה של סיגלית דיל שרק ממתינים לספר חדש שלה, ככה זה כשאת סופרת ספרי אימה לילדים ולנוער ועוסקת בנושאים שאף סופר אחר לא עוסק בהם – הפחדים הכי כמוסים של כולנו...האם קורי היא הילדה הנבחרת שתשנה את גורל העולם והאנושות? כשקורי הייתה קטנה היא אומצה על ידי בני הזוג ברונו חשוכי הילדים, תמורת סכום כספי נאה שהם מקבלים מהממשלה. מאד מהר מתברר כי לאבא החדש של קורי יש תוכניות אחרות לגמרי בנוגע לכסף שאותו הוא מקבל עבורה, וקורי נשלחת למוסד מיוחד, מפלצתי, אפל וקודר שם תעבור סדרת התעללויות מחרידה כדי לבחון את קורי.

האם היא האחת? הספר נפתח ב"הצהרת" המחברת. לא היא כתבה את הספר. היא רק העתיקה אותו מילה במילה מנערה שהגיעה אליה באמצע הלילה לאחר שהצליחה לחמוק מצוות הממונים עליה. במקום ממנו באה הנערה, כל ספר שסיגלית כותבת נהפך למציאות איומה, היא מתחננת לא להיות אחת מגיבורת הספר. הנערה חבולה, כמה משיניה חסרות. היא הגישה לסיגלית את הספר "האפלות" ולפני שנעלמה הספיקה לומר "כשתקראי את הסיפור שלי תביני הכול". סיגלית מבקשת מהקוראים לשמור זאת בסוד, אז אל תגלו לאף אחד...ספר מתח שישאיר את הילדים שלכם מרותקים שעות ארוכות כי באמת שאי אפשר לעזוב אותו באמצע. לבני 12 ומעלה.

מאירה (צילום: יחסי ציבור)
ספרי יולי | צילום: יחסי ציבור

הנסיכה בשחור – יוצאת לחופשה / שנון הייל ודין הייל, אירה: לוין פאם, הוצאת כנרת

נסיכות לא רצות, נסיכות לא דוחפות שמלות ורודות בחזרה לארון, הן גם לא מציצות לתוך ארונות מטאטאים. נסיכות לא מתלבשות בשחור. נסיכות בהחלט לא גולשות במורד מחילות סודיות ולא קופצות מעל חומות גבוהות של טירות ולא מגרשות מפלצות. או ש... או שאולי כן? בעצם כן. נסיכות עושות את כל זה. למדנו על כך בספרים הקודמים של הנסיכה בשחורועכשיו הגיע הזמן לצאת לעוד הרפתקה מופלאה עם הנסיכה בשחור. אם קראתם את הספרים הקודמים אתם בטח יודעים שמדובר בנסיכה מגנוליה ששומרת על זהותה הסודית. (ואם הילדים שלכם לא קראו את הספרים הקודמים בסדרה אז חבל, כי כדאי להם. הם מצחיקים, חכמים, מפתיעים ומגניבים).

בחלק הרביעי הנסיכה שלנו מחליטה לצאת לחופשה. מסתבר שגם לנסיכות מגיעה חופשה טובה. היא רוכבת על אופניה לים (כי גם לסוס הפוני שלה מגיע חופש). היא מתנדנדת בערסל, ונהנית מחברת הנסיכה אכילאה עד ש... מפלצת ים מחליטה להגיע ולנסות לאכול אנשים. תהיו בטוחים שהנסיכה בשחור לא תאפשר לה לעשות זאת... תרגמו לעברית: שהם סמיט ואמנון כץ, מנוקד תלמידי בית ספר יסודי.

מאירה (צילום: יחסי ציבור)
ספרי יולי | צילום: יחסי ציבור

סודות הכדורגל של נועם – המכשף מברזיל / שמעון גרשון, איורים גל אור, הוצאה עצמית

אם הילדות והילדים שלכם אוהבים כדורגל, הרפתקאות ומסתורין זה בדיוק הספר עבורם.הבן שלי (בן תשע וחצי, חובב סופר סטרייקה מגיל צעיר ואת מכבי תל אביב) בלע אותו תוך יומיים וכבר ממתין לספר הבא בסדרה. נועם, גיבור הסדרה, מגיע עם נבחרת הנערים של ישראל לברזיל במסגרת אליפות העולם בכדורגל. ישראל מפסידה במשחק הידידות מול נבחרת גרמניה ונועם מאוכזב מאד מעצמו.

נועם והחבר שלו דניאל מקשיבים בטעות לדברים שנאמרים בישיבת צוות של הנבחרת הגרמנית. הם מבינים שמנהל המשלחת עסוק בחיפוש אחר איש שבכוחו להכריע את התחרות ומחלטים להגיע אל אותו האדם לפניו. יחד עם עיתונאית צעירה הם יוצאים למשימה ונועם מגלה את הסוד (סוד עתיק ועוצמתי) אשר יכול להפוך אותו לשחקן שאף אחד לא יוכל להכניע לעולם. כוח שמצד אחד יכול להרים אותו למעלה ומצד שני לסכן את חייו. האם נועם יצליח לקבל את ההחלטה הנכונה? ספר הרפתקאות ספורטיבי מהנה שמעלה לצד כל הכיף גם שאלות מוסריות חשובות. לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד.

מאירה (צילום: יחסי ציבור)
ספרי יולי | צילום: יחסי ציבור

אריה בן נעים ה - 14 / נבו זיו, איורים: שחר קובר, הוצאת ידיעות אחרונות

יום אחד הילד אריה בן נעים החליט שהוא כבר לא אוהב את השם שלו. כשהוא היה קטן הוא דווקא כן אהב את השם אבל כשהוא גדל והגיע לגן, הוא פגש ילדים עם שמות חמודים ורגילים ורק לו היה שם של איש מבוגר. בתור מי שגדלה עם השם "מאירה גולדברג" בכתה שבה היו שלוש בנות בשם עדי, שתי בנות עם השם ענת, וגם ילדות עם שמות יפים כמו: נטע, שגית ולירון. אין לכם מושג כמה הבנתי לליבו של אריה בן נעים הקטן.יום אחד אריה, סבא של אריה הגיע לבקר אותו בביתו ומיד שם לב לעיניים העצובות של נכדו הקטן.

אריה הילד סיפר לאריה הסבא שהוא לא אוהב את השם שלו ואריה הסבא, סיפר לאריה הילד שהשם שלו לא הגיע אליו סתם, השם אריה עובר במשפחה כבר שנים. כשהוא מספר לו על יתר האריות במשפחה (אחד מהם רב חובל מפורסם ואחר מתאגרף!) אריה מתחיל לחשוב שאולי השם שלו לא כל כך נורא.האיורים בספר מלאים הומור ומשלימים את הטקסט בצורה נהדרת. כיף להקריא אותו לקטנים ולגדולים. לבני 3 עד 7.