אין תמונה
מאה ושש דרוריות חביבות
 

מאה ושש דרוריות חביבות / סמואיל מרשק ודניאל חארמס, איורים הלה חבקין, הוצאת ע"ע

סמואיל מרשמק מחזאי וסופר רוסי שכולנו גדלנו עליו מבלי שידענו (את הספר "המפוזר מכפר אז"ר" כתבה לאה גולדברג כעיבוד עברי לספרו "המפוזר")  ודניאל חארמס, סופר רוסי נודע מהתקופה הסובייטית כתבו יחד קלאסיקה לקטנטנים וכעת היא מתורגמת לראשונה לעברית על ידי אחת הסופרות האהובות עליי - עינת יקיר (עסקי תיווך, מרכז בעלי מלאכה), אליהם הצטרפה המאיירת המופלאה הלה חבקין והתוצאה מקסימה. ספר שתאהבו להקריא לקטנטנים שוב ושוב ושוב. מעשה במאה ושש דרוריות חביבות אשר חיו ביחד בשמחה ובאושר ובשיתוף פעולה יוצא דופן. ספר קלאסי להקראה לפני השינה. הספר ממכר ובאיורים טמונות הפתעות רבות, צריך רק לחפש. לבני שנתיים +

חיפושית בגשם / רותי דפנה , אייר אביאל בסיל, הוצאת כנרת

אין תמונה
חיפושית בגשם

מעשה בחיפושית קטנה ומקסימה אשר נחה לה בהנאה בארגז החול שבגן המשחקים, נהנית מקרני השמש החמימות ומהרוח הקלילה. לפתע החל לרדת גשם והחיפושית האומללה נרטבה מקצה רגל ועד מחוש. מכאן היא יוצאת למסע חיפוש אחר מקום יבש בו תוכל להסתתר. לצערה הרב כל המקומות הטובים נתפסו על ידי אחרים ולא נשאר לה מקום פנוי. היא נתקלת בחיות אשר לא מעוניינות לעזור לה (כאן אגב,  ניתן לפתח דיון מקסים עם הילדים על עזרה לאחר ואכפתיות. הבן שלי ממש כעס על החתול שרטן שלו בכלל לא אכפת. "מה אכפת היה לו להכניס את החיפושית אל קופסת הקרטון ? תראי, יש לו כאן הרבה מקום. זה לא יפה מצידו").  לבסוף מגיעה עזרה ממקום לא צפוי והסוף כמובן טוב. ספר מקסים על נתינה, אהבה ועל הטוב שבעולם. 

לבני שלוש עד חמש

מאיה מציירת עולם / שלום ברכה, איורים, שירלי ויסמן, הוצאות קוראים

אין תמונה
מאיה מציירת עולם


"מאיה מציירת  ציורים, על רקע שמים כחולים. על עננים לבנים  וגדולים נשאים ילדים ממקומות שונים. דרך קשתות צבעוניות הם שטים לגלות ארצות חדשות, שבהן  כולם משחקים ביחד, וכל הילדים שווים". הצטרפו לעולמה הקסום של מאיה, אל טירות  מפוארות, טיולים בכדור פורח, אל ממלכת החיות (שם אף אחד לא מפריע לשני לבלות), אל חיפוש אחר אוצרות, אל האוקיינוס העצום, עולם שלם של דמיון ייחשף בפניכם.  הספר צבעוני ומושך וניתן לפתח בעקבות הקריאה בו אין ספור שיחות על הגשמת חלומות. בעולם שמאיה מציירת, הכל יכול לקרות. בספר עמודי צביעה יצירתיים על מנת שכל ילד יוכל לצייר ולצבוע את עולמו.

לבני שנתיים עד שש.

קיקה מיקה וגמד הבלאגן / כתבה ואיירה: לינה ז'וטאוטה, הוצאה עצמית

אין תמונה
קיקה מיקה וגמד הבלאגן


גיבורת הספר "קיקה מיקה" מזכירה לי במדויק את בני המהמם. שניהם יצירתיים (הוא רוצה להיות מלחין, נגן ופילוסוף והיא רוצה להיות אדריכלית, פסלת וספרנית), שניהם בעלי דמיון מפותח ומזג נוח עד ש... עד שמישהו מזכיר להם שהם צריכים לסדר את כל הבלאגן שהם יצרו בכל הבית בזמן שהיו כל כך יצירתיים. תוך שניה הם הופכים לאיומים ויעשו הכל על מנת להתחמק ממלאכת הסידור.

יום אחד סבתא ברכה הודיעה לקיקה מיקה שאם לא תסדר, יגיע גמד הבלאגן שלוקח את כל מה שלא מונח במקום ומעלים אותו. קיקה מיקה לא מאמינה לאגדה והולכת לישון מבלי לסדר. ואז הוא מופיע... והכל נעלם. על מנת להשיב לעצמה את כל חפציה האהובים קיקה מיקה תצטרך לצאת למסע (יחד עם הקוראים, להצליח לצאת מהמבוך, לנצח מפלצת איומה והכי נורא: לסדר את החדר.
הסוף מגניב עם קריצה משעשעת להורים ומהיום כשאני רוצה שאבישי יסדר אני מזכירה לו את הגמד בלאגן. לפעמים זה גם עובד. הספר זכה בפרס הספר הטוב ביותר לקוראים צעירים בשנת 2010.

לבני 4 +

מרים ספרי לי את / אורנה פליץ, איורים מורן יוגב, הוצאת כנרת

אין תמונה
מרים ספרי לי את

ספר נפלא וקסום ברוח החג שאף נכנס השנה למצעד הספרים: כשלומדים בבית ספר על משה, כמעט ולא עוצרים לבחון את דמותה של אחותו מרים, זו ששמרה עליו כששט בתיבה ביאור וסיכנה את חייה, זו שחשבה על הרעיון הגאוני להציע לבת פרעה אישה מינקת עבריה. כתלמידת בית ספר לא חשבתי על הרגע הזה ולא הערכתי את חוכמתה הרבה. הספר מציג מזווית מאד מעניינת את החיים במצרים לצד גזרותיו האכזריות של המלך השולט, ושופך אור על אופייה של מרים. הנביא מיכה מזכיר את מרים  במפורש לצד משה ואהרון כמחוללי יציאת מצרים, והסופרת אורנה פילץ משלימה לנו פערים על ילדותה, כיצד היא למדה לקרוא לצד אחיה אהרון למרות שזה לא היה מקובל באותה תקופה שבנות ילמדו לקרוא, וכיצד היא תומכת בנשים סביבה. ספר מיוחד במינו,

מנוקד ומתאים לתלמידי בית ספר יסודי.

13 קומות על עץ / אנדי גריפת, איורים טרי דנטון, הוצאת כנפיים וכתר

אין תמונה
13 קומות של עץ

קחו איורי קומיקס מגניבים, הומור פרוע חסר מעצורים, שני ילדים מצחיקים עד דמעות וקבלו ספר מעולה שילדכם ירצו לקרוא שוב ושוב ושוב: אנדי וטרי, שני חברים אשר גרים בבית על עץ (בית בן 13 קומות עם מסלול באולינג, בריכה שקופה שאפשר לראות דרך הקירות שלה, בריכה מלאת כרישים אוכלי אדם, צמחים מטפסים שאפשר להתנדנד עליהם כמו טרזן, חדר משחקים, מעבדה סודית תת קרקעית, מזרקת לימונדה, עם מכונת מרשמלו שהולכת אחריך לכל מקום ויורה סוכריות ישר לתוך הפה שלך), הם לא רק גרים בבית על עץ אלא גם עובדים בו. הם כותבים ומאיירים ספרים. הבעיה מתחילה כשהם לא עומדים בלו"ז ההגשה של הספר שלהם ואף גדול ואדום (המוציא לאור שלהם) כועס מאד. אם לא יגישו את הספר בזמן יצטרכו לעבור לגור בבית הקופים. פעם הם גרו שם וזה היה איום ונורא. בתהליך כתיבת הספר הם עוברים הרפתקאות משעשעות עם קופים פראיים, להקת חתולים מעופפים (13 ליתר דיוק),גורילה אחת, בת ים מוזרה ועוד שלל יצורים שונים ומשונים. האם יצליחו להעביר בזמן את כתב היד למר אף גדול ? תצטרכו לקרוא לבד.

הספר מיועד לתלמידי בית ספר יסודי שקוראים לא ניקוד וראשית חט"ב.

היורשת / קיארה קאס, הוצאת ידיעות אחרונות

אין תמונה
היורשת

זו היתה אמורה להיות טרילוגיה: "המועמדת" (שנכנס למצעד הספרים), "העילית" ו"האחת". לאור ההצלחה המסחררת וההיסטרית נכתבו עוד שני ספרים ואני שכבר מזמן עברתי את גיל ארבע עשרה התרגשתי ויחד עם האחיינית שלי קפצנו בכל הבית מאושר כשגילינו שהספר הרביעי תורגם סוף סוף לעברית. האחיינית שלי כיאה לנערה צעירה חטפה את הספר ראשונה ולאחר שבוע החזירה לי אותו ומאז פעמיים בשבוע מתקשרת לשאול אותי מתי יצא הספר החמישי בסדרה. היא סירבה למסור לי כל פרט על העלילה ורק מלמלה, "את אפילו לא מבינה מה הולך שם! אין לתאר!". אז לטובת מי שלא שמע על הסדרה (איך זה קרה?) רק אספר שבטרילוגיה אנו נחשפים לחברה המחולקת למעמדות.

אדם שנולד במעמד נמוך כמעט ולא יכול להתקדם למעמד גבוה יותר, ישנם פערים חברתיים גדולים ומרידות בשלטון המלוכה. אמריקה היא נערה ממעמד חמש המוזמנת להשתתף כמועמדת בבחירה. תחרות בין 35 בנות על ליבו של הנסיך מקסון. תחרות שכל בחורה רוצה לנצח בה ומוכנה לעשות הכל על מנת להיות מלכה. שלושת הספרים הראשונים עוסקים בתחרות ובשינויים שהממלכה נאלצת לעבור כתוצאה ממלחמה עקובה מדם עם הפלגים השונים של המורדים. עלילת הספר החדש מתחילה עשרים  שנים מאוחר יותר (זהירות ספויילר) כשהבת של אמריקה והמלך מקסון נאלצת להשתתף גם היא בתחרות אך הפעם היא זו שצריכה לבחור בן זוג מבין 35 מועמדים. להיט חדש נולד!

עד האופק / ליאת רוטנר, הוצאת ידיעות אחרונות

אין תמונה
עד האופק

בתחילת שנות האלפיים, כשהייתי מנהלת חנות ספרים צעירה, הסדרה שהכי נחטפה מהמדפים הייתה סדרת "קיץ אחד ביחד" של ליאת רוטנר, שהייתה בזמנו נערה צעירה בת 16. ילדים עמדו בתור, ורק התחננו להמשכים כשכל אחד מהם היה רב מכר בפני עצמו. עברו שנים, הספרים עדין ממשיכים להימכר ועתה יוצאת סדרה חדשה של דור ההמשך – עד האופק. בסדרה זו נוכל לעקוב אחר הילדים מפעם, ולאילו ממבוגרים הם הפכו, אך גם נכיר חבורה חדשה, שממש כמו החבורה הקודמת הגיעו לפנימיה כמוצא אחרון, ונאלצים להתמודד עם החיים בכוח. האם יוכלו להשתחרר מעברם ולהסתכל קדימה לעתיד חדש ?
הימור שלי: רב מכר חדש באופק.

לבני 12+

*ספרה השני של מאירה ברנע גולדברג בסדרת "כראמל" - הנקמה ראה אור בימים אלו

>> לכל ההמלצות של מאירה