לא שם עין / רובי הארל, הוצאת טל-מאי, ידיעות אחרונות

כשקבלתי לידי את הספר, חשבתי שהשם שלו נועז ופרובוקטיבי מידי, חשבתי שמדובר בעוד אחד מהחיקויים הרבים של "יומנו של חנון" אבל מרגע שקראתי את גב הספר, הבנתי שיש לי ביד ספר מאד מיוחד. תכירו את רוס מאלוי, תלמיד כתה ז' שכל חייו משתנים אחרי שמתגלה סרטן נדיר בעין שלו. הקשיים של רוס מתחילים כאשר רואים עליו את סימני המחלה, ילדים מתרחקים ממנו, הוא סובל מבריונות, גם המורים לא תמיד יודעים איך להתנהג איתו, ובכל זאת, מדובר בספר מלא חמלה ומלא הומור. איך נושא כזה יכול להיות מצחיק? עובדה. קודם כל הספר שזור בקומיקסים מגניבים, וכתוב בשפה ישירה, הכל עובר מהדף ישר ללב. דבר נוסף, ברור לנו שהסופר יודע על מה הוא מדבר, גם כשהוא היה נער היה לו סרטן בעין. זה קרה ב 2006 והוא זוכר הכול: את הניתוח, הצלקת, הכאבים, אובדן הראייה, היחס של הסביבה כלפיו. ההצלחה של הספר "פלא" לימדה אותנו לסמוך על הילדים שלנו שידעו להתמודד גם עם נושאים לא פשוטים כמו בספר זה. לדעתי חשוב שכל בני הנוער יקראו את הספר, משהו ממנו יישאר בליבם לנצח.
לבני 10-15.

מתחת לעץ שלי / מיוריאל טאלאנדייה, מיזוהו פוג'סווה, הוצאת מטר

לאחרונה יוצאים לאור ספרים רבים שמנסים לחבר את הילדים לטבע ולסביבה. הספר הזה עושה עבודה נהדרת ובדרך מפעיל את כל החושים: ראיה, שמיעה, מישוש, ריח, טעם. הילדים יכולים להריח, לגעת ולחוש כאילו העץ של סוזן הגיבורה, הוא למעשה העץ שלהם. העץ של סוזן לא כמו שאר העצים, נכון שהוא דומה לכולם, גבוה, חזק, עם גזע רחב, מכוסה בעלים ירוקים, אבל זה העץ שלה והסיפור הוא של שניהם. כשסוזן מגיעה לסבתא, היא מבקרת את העץ ומגלה בכל פעם תגליות מופלאות עליו. בספר משולבים קטעי מידע מעניינים ומאירי עיניים ובסופו, הסבר קצר שכתב סוהיל זיידאן, ,מהקרן הקיימת לישראל על יערות בארץ שכיף לטייל בהם. אחרי שקוראים את הספר יש בהחלט חשק לטייל בחיק הטבע ולבחון מקרוב עצים.
לבני 4-7

ממש כמו אח שלי / ג'יאנה מרינוף, הוצאת סיגליות

קשה מאד לחיות בצילו של אח שגדול ממך, מוכשר ממך, יפה ממך, אמיץ וגיבור ממך. אך האם ככה באמת הם פני הדברים? ג'ירף קטן משחק מחבואים עם אחיו הגדול. כשהוא לא מוצא אותו, הוא פונה לעזרת החיות בסוואנה, לצב, לזברות, לחזירי הבר, ללהקת הפלמינגו, לנמרון וכמובן לפילים החכמים שיודעים הכל, הוא רוצה שהם יעזרו לו למצוא את אחיו אך בדרך הם עוזרים לו במשהו הרבה יותר חשוב, להבין את הערך האמיתי שלו עצמו. אחיו אומנם גבוה, אמיץ, זריז ומהיר, אבל גם לו לג'ירף הקטן יש הרבה מעלות וכדאי שילמד לאהוב את עצמו על מה שהוא. ספר מקסים שנוגע בעדינות רבה בנושא חשוב של אהבה וקבלה עצמית גם כשיש לנו חבר או אח שאנחנו חושבים שהוא יותר טוב מאיתנו. תרגום נהדר של עטרה אופק.

לבני 3-6

העכבר הדור / מריאן דובוק, ספריית פועלים

העכבר הדור חרוץ מאד, היום יום ראשון והוא יוצא לעבוד. צריך לחלק מכתב, חבילה לכל החיות, עבודה לא קלה. וכשאני אומרת לא קלה, תאמינו לי שאני יודעת על מה אני מדברת. מכתב לדוב, חבילה לארנב, מכתבים לציפורים, חבילה מפוארת לסנאי, הפסקת אוכל אצל הדרקון וממשיכים במסע. חבילה לחפרפרת, הפתעה לנמלים, לצבה, לתנין לדיונון, לגברת זבוב, לביתו של הזאב, לעטלפים, ואפילו לפינגווינים וליטי, יצור השלג האגדי וזה עוד לא הסוף… ועכשיו לפואנטה המרשימה של הספר, בכל פעם כשהעכבר מוסר חבילה, אנחנו מקבלים הצצה נדירה לתוך בתיהם הייחודיים של כל חיה ויצור, מתרנגולת ועד נחש, והכול כל כך צבעוני ומפורט שגם בעיון חוזר נגלה פרטים חדשים ומיוחדים שלא ראינו קודם.
ספר שכולו חגיגה גדולה של יופי, צבעוניות וסקרנות.
לבני 2-7.

ברוזונת מת-גע-גע-ת / טובה שינברג, איורים: אביאל בסיל, הוצאת הקיבוץ המאוחד
אם שמה של הסופרת נשמע לכם מוכר וגורם לכם לתחושות נעימות בלי להבין מדוע, זה מפני שמדובר בסופרת שכתבה את הספר הקלאסי והמקסים "ברכבת יושבת ארנבת". והפעם מדובר בסיפור מוכר, ברווזון וברווזונת יצאו לשוט בסירה, למעלה שמש בשמים, למטה רק מים מים וסביב ילדים מנופפים בידיים. לפתע הם שמים לב שאמא נעלמה. אל דאגה, האמא תתאחד עם הברווזונים די מהר, אבל הסיטואציה הזו מוכרת לכל הורה וילד, הפחד ללכת לאיבוד ורגעי האושר כשמוצאים אחד את השני. ספר מחורז ומקסים לפעוטות עם איורים נהדרים וצבעוניים של אביאל בסיל.
לבני 2-4.