גם כיום, עם כל השפע במשחקים, סמארטפונים, ומשחקי מחשב שמנסים בכל פעם להמציא את הגלגל מחדש,  אין תחליף לספר טוב. ספרים הם עדיין המתנה הכי שווה לחג ובכלל (מי שלא ראה את הלחץ והצפיפות בכנס האחרון של "נוער קורא – יש דבר כזה"), אולי לא יבין על מה אני מדברת. אבל תאמינו לי, שאתם לא רוצים לחיות בעולם ללא ספרים. בחרתי עבורכם את המומלצים ביותר, החל מפעוטות ועד תלמידי החטיבה והתיכון.


אלופי הזיכרון 1 – תעלומת גלידת הבמבוק / ערן כץ,  איורים, מושיק גולסט. הוצאת מודן

אין תמונה

יוגור השמנדריק (שמנדריקים: 80% בני אנוש, 10% אריות ים, 33% טרולים, 7% שומן, עדינים ומשעשעים) וחברתו אלה בת למשפחת קווצ'רים (קווצ'רים: 80% בני אנוש, 20% ממותות, 15% שומן, חסרי מנוחה ונוטים להתלונן, טובי לב) לא ידועים כבעלי זיכרון טוב במיוחד. לשניהם יש משימה משותפת, למצוא את הקווצ'ר האחרון שזכה באליפות זכירת הגלידה, על מנת שזה יאמן את יוגור לתחרות (תחרות המיועדת רק לבעלי זיכרון מצוין). בני המין הזוכים בתחרות, מקבלים שליטה מוחלטת בשדות הגלידה ובמכרות אגוזי הקרח. שנים רבות זורים המנטלולים (בני אנוש משוכללים בעלי זיכרון מצוין) בתחרות ובמכרז ומסרבים לחלוק את הגלידות עם יתר האוכלוסיות.  הבעיה: איש לא ראה אותו כבר 20 שנה ואת כל הרמזים שהשנים מקבלים אסור להם לכתוב בשום מקום. עליהם לזכור הכל בראש. האם יצליחו במשימתם ? האם יוגור יצליח בתחרות או ששוב יחזרו השמנדריקים מאוכזבים ? ובכלל, כיצד ניתן לזכור כל כך הרבה פרטים מבלי לרשום דבר ומבלי להשתמש במכשירים הסלולריים? 

ערן כץ (מומחה בתחום פיתוח הזיכרון ושיאן גינס, מחבר רבי המכר "סוד הזיכרון המצוין", "סוד הזיכרון היהודי", "חמש מתנות למוח") הצליח לכתוב ספר ממש מצחיק, ותוך כדי כך מצליח ללמד את הילדים טכניקות מעולות כיצד ניתן לשפר את הזיכרון בעזרת כללים פשוטים מאד. אוי כמעט ושכחתי. הספר מצחיק. מאד מצחיק!!

לבני 9-12 למבוגרים בעלי בעיות זיכרון

האף של וינסנט / ישי (אישי) רון, איורים, חוליה פיליפונה-ארז, הוצאת רימונים

אין תמונה
לפני שנתיים פנה אלי אדם שאני לא מכירה. הוא הציג את עצמו וסיפר לי שכתב ספר ילדים. הוא אמר שראה בפייסבוק שיש לי ילד קטן שאוהב אמנות וראה את התמונות שלנו יחד במוזיאון וחשב לבקש ממני להקריא את הסיפור שלו לבני ולספר לו כיצד הגיב. שם הספר "האף של וינסנט" משך את תשומת לבי, מאחר ובני מעריץ גדול של ואן גוך. אני זוכרת שישבנו בסלון ואבישי (אז בן 4 וחצי) היה מהופנט. הספר הגיע ללא איורים ולאחר שסיימתי להקריא לו אותו, אבישי אמר רק שתי מילים, "עוד פעם". בפעם הרביעית הבנתי שכנראה יש לנו להיט ביד.  איזה כיף לראות מה עבר על הספר מאז ועד היום. ואיזה כיף שהספר הפך מספר לילדים קטנים לספר "ראשית קריאה" בדיוק כשהבן שלי בכתה א'. לרוץ לקנות!

הנריק ואן אייק הוא בן 38, גבוה בעל בלורית אדמונית, גר בהולנד ותפקידו לשמור על יצירות האמנות המפורסמות במוזיאון ואן גוך באמסטרדם.  ז'ראר הוא עכבר צרפתי, חובב אמנות שהתחבא בתוך חבילת תמונות שנשלחה ממוזיאון הלובר בפריז, מאחר ותמיד רצה לבקר במוזיאון ואן גוך. השנים הופכים לחברים בלב ובנפש ויחד הם שומרים על הסדר במוזיאון, עד שיום אחד קורה מקרה איום ונורא. מישהו כרסם את האף של וינסנט באחת התמונות המפורסמות. החשד נופל על ז'ראר. האם החברות תעמוד במבחן?

לבני 6 עד 8

הזיה / לורן אוליבר, הוצאת כנרת זב"מ

 

אין תמונה

לנה חיה בעולם בו הנשיא והמועצה קבעו באופן מפורש שאהבה היא מחלה מסוכנת מאד. כל המחלות המוכרות (הפרעה דו קוטבית, מתח, מחלות לב, חרדה ודיכאון) הן למעשה תופעות לוואי של אהבה. המדענים מצאו תרופה למחלה וכל אזרח בהגיעו לגיל 18 מקבל טיפול מיוחד המונע אותה. בעוד 95 ימים לנה תחגוג את יום הולדתה ה- 18. 


בעולם של לנה, המדענים הם אלו שמתפקדים כשדכנים (לכל אדם יש מבחני הערכה, מנסים להימנע מפערים באינטליגנציה, באופי וברקע החברתי) . לזוג שנוצר אין אפשרות לקבוע כמה ילדים יהיו להם. הדבר לא נתון בכלל לשיקול דעתם. הכל תלוי בציוני היציבות שלהם. מדובר בעולם מסוכן מאד בו אנשים שנחשדים באהדה, מוצאים להורג או נכלאים למאסר עולם. גבולות המדינה סגורים, אין יוצא ואין בא, אין מלחמות, כמעט אין פשיעה, על פניו הכל פשוט יותר. לנה ממתינה לתורה לקבלת הטיפול עד שהיא פוגשת מישהו שהולך לשנות את כל מה שידעה על עצמה ועל העולם בו היא חיה. 

סיימתי את הספר בלילה אחד. לאחיינית שלי זה לקח יומיים ושתינו ממתינות בציפייה לספר ההמשך. מתנה שווה ביותר לאחיינים הבוגרים, גם אלו שלא אוהבים לקרוא. שינסו את הפרק הראשון ונראה אם יצליחו לעזוב.

לבני  13 +

אילו הייתי אריה / חנה גולדברג, איורים אביאל בסיל, הוצאת עם עובד

אין תמונה
מה קורה כשטקסט של חנה גולדברג, אחת הסופרות הפוריות ביותר בישראל ופזמונאית מדופלמת חובר לאיורים של אביאל בסיל, אחד המאיירים העסוקים והמבוקשים בתעשייה? מקבלים ספר מקסים במיוחד שהקטנטנים שלכם פשוט יאהבו לדקלם בעל פה ומתוך שינה.  

אלו הייתי כריש או בבון או אריה מה היה קורה? החריזה מתגלגלת על הלשון, לא מתחסדת ובטח לא מנסה לחנך ולכן כשהקראתי את הספר לאחיינים שלי הם פשוט התגלגלו מצחוק כולל הבן שלי בן השש וחצי שהספר כלל לא מיועד לבני גילו. הספר בדפים  קשיחים וכיף מאד להקריא אותו.

לבני שנתיים ומעלה.

אלברט אינשטין – הגאון שפיצח (בכוח הדמיון) את סודות היקום/ תמי שם-טוב, אירה אלינה גורבן, הוצאת כנרת זב"מ

 

אין תמונה
 אז לאחר שגלילאו גליליי, האחים רייט, תומס אדיסון, צ'רלס דרווין ומארי קירי קבלו ספר משל עצמם בסדרה המבריקה "ממציאים ומגלים", הפעם הגיע תורו של הגדול מכולם אלברט איינשטיין. הספר עוקב אחר ילדותו של איינשטיין דרך התבגרותו ובגרותו. הידעתם שהוא נולד עם ראש גדול מדי וגם עקום? מה שממש הבהיל את ההורים שלו. הוא גם לא דיבר עד גיל שנתיים והמשרתת בביתם נהגה לכנות אותו "הטמבלול"?


משם אנחנו לומדים כיצד פיתח את מה שאנו מכנים היום "תורת היחסות" והסביר שהזמן הוא לא בהכרח מה שאנו חושבים שהוא, כל זאת לצד האירועים ההיסטוריים הגדולים שהתרחשו באותה תקופה. בסיום הספר ישנם ציטוטים יפים מפיו של איינשטיין. שמתי לב שהאחיינים שלי התעמקו בהם. לא הכל הם הבינו, אבל בעקבות הקריאה בספר הם החלו לשאול שאלות. כמו כל הסדרה, גם הספר הזה מומלץ ביותר ומעורר סקרנות רבה אצל הקוראים הצעירים.

לבני 8+

ים-יבשה / שירי צוק, איורים, איה גורדון נוי, הוצאת כתר

 

אין תמונה
כשהייתי ילדה אהבתי לשחק במשך שעות במשחק "ים-יבשה". היום כשיש לי ילד בן 6 וחצי אנחנו משחקי בזה ללא הרף ומרוצים עד השמים. הספר של שירי צוק הוא תזכורת נפלאה עד כמה כיף לשחק "ים יבשה" גם עם האצבעות שלנו בתוך ספר. כשאבא, אמא ורני מנקים יחד את הבית, ישנה הזדמנות נפלאה לשחק יחדיו וקצת להשתטות. האיורים מדליקים, החרוזים עובדים בדיוק כמו שצריך, ים, יבשה, ימבשה. נסו לעמוד בקצב ולא להתבלבל.


לבני 4+

גלילאו הצעיר - ירחון מדע

אין תמונה
מעט לפני פתיחת שנת הלימודים בני קיבל מתנה נפלאה, ארבעה גיליונות של הירחון "גלילאו הצעיר". אחד מהם היה הגיליון ה-150 והחגיגי של הירחון אשר מלבד המדורים הקבועים  כלל 150 שאלות ותשובות בנושאים שונים ומשונים, מגאוגרפיה וגאולוגיה ועד ערפדים, סוגי דם, פיזיקה, תעופה וחלל. האיורים, העיצוב המוקפד החידות ובעיקר מדור הניסויים גרמו לבני לרחף מאושר. הירחון עוסק בתחומי חיים שוניםמנקודת מבט מדעית, אך בשפה ברורה ופשוטה. כל גיליון מתמקד במספר נושאים שעליהם נכתב בהרחבה והוא כולל בתוכו הפתעות רבות.

אם יש לכם ילדים / נכדים / אחים /אחיינים סקרנים במיוחד, מנוי לגלילאו הצעיר יהיה המתנה המושלמת עבורם, מתנה שיוכלו ליהנות ממנה לאורך כל השנה.

להזמנת מינוי: 077-2340605

בני 7-15

היראמקי – כי כל כתם הוא הזמנה ליצירה / פנג והו, הוצאת כנרת

אין תמונה
פירוש המילה היראמקי הוא "ניצוץ של השראה". האמנים פנג והו גילו את תופעת ההיראמקי כשראו פרה עם כתם וזו הזכירה להם כוכבת קולנוע. מסתבר שאפילו הכתם הזעיר ביותר עשוי להפוך בקלות לדבר מופלא. בסטודיו שלהם הם יצרו כתמים והפכו אותם לאמנות וזה מה שהספר מנסה ללמד אותנו. לפתוח את המחשבה, לפתח את היצירתיות ולנסות להפוך את הכתמים שבספר למשהו אחר. ניתן ליצור מכתמי צבע חיות, אנשים, פרחים, עצים, מפלצות, תלבושות מופלאות ואפילו ערים וארצות רחוקות. עולם שלם של כתמים, עולם שלם של דמיון  כי כל כתם הוא הזמנה ליצירה.

מתנה מגניבה לכל גיל

הלב שלי קופץ וצוחק / רוסה לגרקנץ, איורים, אוה אריקסון. הוצאת טל-מאי וידיעות אחרונות

אין תמונה

בפעם האחרונה שפגשנו את דוני, זה היה בספר הראשון בסדרה "החיים המאושרים שלי", ועכשיו לשמחתנו הגדולה היא חוזרת בספר חדש. דוני ילדה מתוקה ואופטימית (לפחות משתדלת להיות) אוהבת שרקנים, עבודות יצירה, לישון עד מאוחר ולשחק עם חברים כשיש חברים לשחק איתם. דוני היא תלמידת בית ספר. החברה הכי טובה שלה עברה דירה והלימודים (ובעיקר ההפסקות) בלעדיה מאוד קשים עבורה. אז מה עושה ילדה מופלאה ששונאת סופים רעים ולכן ממציאה סופים חדשים לכל הסיפורים העצובים, כשיום רע במיוחד עובר עליה? שתי ילדות נטפלות אליה ומציקות לה, היא פגעה במורה בטעות, שברה אגרטל ובכלל.. מה ניתן לעשות בימים כאלו ששום דבר לא מסתדר ? כשכל מה שרוצים לעשות זה פשוט לברוח ולא לחזור יותר.

עולם הילדים הוא עולם מורכב, במיוחד בבית ספר יסודי כאשר המעגלים החברתיים מתחילים להתעצב. הספר נכתב בהומור, בעדינות וברגישות ויחד עם האיורים המופלאים יוצר חווית קריאה מושלמת.
מנוקד, לבני 7-9

>> לכל ההמלצות של מאירה 

הספרייה שלכם כבר מלאה? הנה הצעות נוספות למתנות מגניבות ליולדת, לפעוט ולעגלה