חנות הגלידה של פרנצ'סקו טירלי / תמר מאיר, איורים יעל אלברט, הוצאת כתר

חנות הגלידה ספרי ילדים יום השואה 2017 (צילום: צילום ביתי)
חנות הגלידה ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי

פרנצ'סקו טירלי כל כך אהב גלידה עד שכאשר עזב את איטליה ועבר להונגריה, החליט לפתוח חנות גלידה ממש במרכז בודפשט. פטר הוא ילד קטן שאוהב גלידה אשר נהג להגיע בקביעות לגלידריה של פרנצ'סקו, הוא הזכיר לפרנצ'סקו את עצמו כילד קטן. עברו שנים ופרצה מלחמה. פרנצ'סקו היה מודאג מאוד, הוא לא דאג לעצמו שכן היה איטלקי, אך הוא ידע שהתושבים היהודים זקוקים לעזרה. למרות הסכנה הטמונה במעשה, הוא החביא במחסן חנות הגלידה שלו משפחות יהודיות וביניהן את משפחתו של פטר שכבר היה לנער. הוא דאג לכל צרכיהם עד שהמלחמה נגמרה וכאשר כולם יכלו לצאת לחופשי מהמסתור הוא יכול היה לפתוח שוב את חנות הגלידה שלו. 
ולמה כל כך אהבתי את הספר? כי הוא כתוב בגובה העיניים ולעתים הוא אף משעשע. אין בו תיאורי זוועה, האיורים צבעוניים ומקסימים וכשהקראתי אותו לבן שלי (בן שבע), הרגשתי שהוא באמת מתחבר לדמויות בספר דרך האהבה לגלידה וההומור. הספר לא מייפה את המציאות העגומה של החיים בתקופת המלחמה, אך מעביר רק את מה שהכרחי לילדים לדעת ומה שהם יכולים להכיל. זו היתה פעם ראשונה שהקראתי ספר בנושא השואה לבן שלי בלי דפיקות לב וחששות.
בסוף הספר ישנה אחרית דבר ממנה אנו למדים כי מדובר בסיפור אמיתי. פרנצ'סקו טירלי הוכר כחסיד אומות העולם ופטר הילד חובב הגלידה, עלה לארץ ישראל, נשא לאישה את שרה ומחברת הספר היא כלתו.
ספר חובה בכל בית. לבני 6-8

הסוד של פלוריאן / חוה ניסימוב, איורים מריאנה רסקין, הוצאת טל-מאי

הסוד של פלוריאן ספרי ילדים יום השואה 2017 (צילום: צילום ביתי)
הסוד של פלוריאן ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי

פלוריאן הוא ילד רגיל בן 12 וחצי, גר עם הוריו בכפר, מאוהב בקמילה, הילדה הכי יפה בסביבה,  מתרגש מחג המולד המתקרב, עושה שטויות, מסתבך בריבים עם אביו וכמו כל חבריו שונא יהודים. יום אחד חייו משתנים מקצה לקצה כשאבא שלו חוזר הביתה ועל גבו שק. מהשק יצאה ילדה כהה עם שערות צהובות, רזה כמו מקל ולבושה בגדים משונים. לא, זאת לא הייתה המתנה שלו לחג. הוריו החליטו להסתיר בביתם ילדה יהודייה בת חמש תמורת תשלום והוא צריך לשמור על הפה הגדול שלו שתמיד מסבך אותו בצרות ולשמור על הסוד. פלוריאן לא מעוניין באחות חדשה, וכשסודות נוספים מתגלים במרתף ביתו הוא מבין שהחיים לא תמיד פשוטים.
הקשר שנוצר בין הילדה הקטנה ופלוריאן יטלטל וישנה את חייו.
הספר מתאר בעדינות את המתרחש בתקופה קשה ואכזרית של המלחמה, מלווה באיורים מיוחדים בשחור לבן. האחיינית שלי נתבקשה לכתוב יומן קריאה על ספר שמתרחש בתקופת השואה. מדובר באחיינית עם נפש עדינה והספר התאים לה מאד מאחר והוא ספר אופטימי עם סוף טוב שלא נכנס לפרטים הקשים שחוו ילדים בשואה.
לבני 10 עד 12. 

יומנה של בלומקה / כתבה ואירה איבונה חמילבסקה, תרגם מפולנית: אורי אורלב, הוצאת צלטנר

יומנה של בלומקה ספרי ילדים יום השואה 2017 (צילום: צילום ביתי)
יומנה של בלומקה ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי
בלומקה גרה בבית היתומים שניהל יאנוש קורצ'אק וכתבה יומן. בשפה פשוטה ויומיומית, במשפטים קצרים, מתארת בלומקה את המתרחש בבית היתומים, את סדר היום של הילדים הגרים בו, מערכת היחסים בינם לבין עצמם, ובינם לבין המחנכת גברת סטפה וכמובן הד"ר בעצמו.
דרך הסיפורים הקצרים ניתן ללמוד הרבה על שיטות החינוך שהיו נהוגות בבית היתומים. "לבנים ולבנות יש אותן זכויות ומותר להם לעשות בדיוק את אותו הדבר", "אדון הדוקטור חוזר ואומר שאנחנו חשובים באותה מידה כמו המבוגרים וכשמישהו קטן אין זאת אומרת שהוא שווה פחות", "אדון דוקטור אומר שלכל ילד יש את הזכות המלאה לשמור לעצמו את הסודות שלו, ואת החלומות שלו וגם שתמיד צריך לומר לילדים את האמת".
המלחמה מוזכרת בחצי משפט בסוף ואין הסבר על סופו של בית היתומים. כל הורה יכול להחליט בעצמו מה יספר לילדיו בתחילת ובסיום קריאת היומן.
הספר מנוקד, מתאים לבני 6-8

אלוף הילדים הסיפור של יאנוש קורצ'אק / טומק בוגצקי, הוצאת כנרת

ספרי ילדים יום השואה 2017 (צילום: צילום ביתי)
ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי
בספר "אלוף הילדים" אנו לומדים להכיר את יאנוש קורצ'אק כילד ששוטט לו ברחובותיה של ורשה וכבר אז הבין שהוא רוצה לשנות את העולם ולנסות להפוך אותו למקום טוב יותר. בתקופתו לילדים לא היו זכויות בבית ספר והם נענשו בחומרה על כך טעות קטנה. דרך סיפורים אלו  אנו מבינים מה גרם לו להפוך לאישיות כה גדולה. הספר מתאר את התבגרותו, את הנעשה בבית היתומים ואת הקסם שחולל, אך ככל שמתקדמים בקריאת הספר אנו מגיעים לשנה הקשה, 1939. גרמניה פולשת לפולין והסוף העצוב בלתי נמנע. 
וכך זה נגמר:"קורצ'אק מת עם ילדיו במחנה ההשמדה טרבלינקה, אבל הרעיונות שלו נשארו אתנו בזכות כל מה שעשה למען הילדים. אף על פי שלא היה יכול להציל את יתומיו מזוועות השואה, המאבק שניהל על זכותם של ילדים לקבל אהבה, חינוך והגנה, ממשיך להעניק השראה לאנשים בכל העולם".

לבני 8-10.

הדובי של פרד / איריס ארגמן, איורים אבי עופר, הוצאת הקיבוץ המאוחד.

ספרי ילדים יום השואה 2017הדובי של פרד ספרי ילדים י (צילום: צילום ביתי)
הדובי של פרד ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי
ספר שיצא בשנה שעברה ומיד קיבל מקום של כבוד במדף ספרי הילדים בנושא השואה מאחר והוא מצליח להתמודד יפה עם הכאב ולהתאים את עצמו לקהל היעד, שהוא ילדים קטנטנים שלא מסוגלים להבין את הכאב. הספר מתחיל ברגע מאושר כאשר הדובי של פרד הגיע סוף כל סוף לירושלים. רק בסוף הספר מתבררת הסיבה לשמחה. הדובי של פרד ששרד ביחד עם פרד את כל תקופת המלחמה וברח איתו מעיר הולדתו דלפט שבהולנד יוצג בכבוד רב בתערוכה מיוחדת במוזיאון יד ושם המוקדשת לילדות בשואה. וככה זה מתחיל, ממש כמו באגדות, "פעם לפני שנים, בארץ רחוקה שקוראים לה הולנד, בעיר שקוראים לה דלפט, הייתי הדובי של פרד. אף פעם לא היה לי שם. פרד לא נתן לי שם. גרתי בחדר הילדים בחברת עוד צעצועים. הייתי דובי מאושר...", ומכאן נקטעת הילדות השמחה. פרד ומשפחתו נאלצים לברוח ופרד לא מוותר על חברו הדובון. בבריחה לאמסטרדם, במחבוא אצל משפחות זרות, בכל הסכנות, הדובון היה צמוד לפרד, עד הסוף הטוב כשהמלחמה נגמרה ופרד התאחד עם משפחתו. 
לבני 6-8

סדרת מנהרת הזמן / גלילה רון פדר הוצאת מודן – סדרה חלק 19, מרד גטו ורשה, חלק 35 ליל הבדולח, חלק 40 ממלכת הילדים, חלק 43 תפיסת איכמן

מנהרת הזמן ספרי ילדים יום השואה 2017 (צילום: צילום ביתי)
מנהרת הזמן ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי
דן בן עשר גר בשכונת רמות בירושלים, גילה מערה קטנה והפך אותה למחבוא הסודי שלו. יחד עם שרון, חברתו מהכתה הם גילו את סוד המערה. בכל פעם היא מובילה אותם לתקופה אחרת בהיסטוריה של העם היהודי והרפתקה חדשה מתחילה.
מדובר בסדרה שאהובה ביותר על ילדים וניתן ללמוד ממנה רבות על תקופת השואה באמצעות הספרים העוסקים בנושא.
את גלילה רון פדר אין צורך להציג, מדובר באחת הסופרות המוכשרות והמצליחות בארץ לילדים ולנוער, ובזכותה הילדים שלנו מכירים טוב יותר את ההיסטוריה של עמנו. הספרים מיועדים לתלמידים בבית ספר יסודי הקוראים עם ניקוד והתוכן מותאם לעולם הרגשי שלהם.

סדרת הנועזים: הצנחנית שלא שבה / עודד בצר, דמעות של אש / דבורה עומר, הוצאת שרברק

דמעות של אש ספרי ילדים יום השואה 2017 (צילום: צילום ביתי)
דמעות של אש ספרי ילדים יום השואה 2017 | צילום: צילום ביתי
בשבוע הספר בשנה שעברה ראיתי בכיכר דוכן עליו הוצגו כל ספרי סדרת "הנועזים", תוך שניות חזרתי לשנת 1989 השנה בה נתקלתי לראשונה בסדרה המופלאה הזו, הייתי בכתה ו' וגמעתי כל מילה ומילה בספרים, דמיינתי את עצמי במקומן של חנה סנש וצביה לובטקין, שתי גיבורות שכבשו את ליבי.
בספר "הצנחנית שלא שבה", מתואר סיפורה של חנה סנש, כיצד החליטה לעלות לישראל ולהתנדב לשליחות מסוכנת ביותר ואת כל מה שעבר עליה מאותו הרגע בו החליטה ללכת אחר צו ליבה.
בספר "דמעות של אש" מסופר סיפור הגבורה של מרד גטו ורשה דרך עלילותיה של צביה לובטקין והלוחמים הנועזים.
הספרים לא השתנו הרבה מימי ילדותי, ההדפסה צפופה מאד ולא קלה לקריאה, אך ילדים סקרנים שאוהבים לקרוא יוכלו להתגבר על המכשול הקטן הזה.  אומנם מדובר בספרי נוער, אך תיאורי המלחמה לא פשוטים. כילדה וכבוגרת, בכיתי הרבה בעת הקריאה, הספרים מומלצים לתלמידי חטיבת הביניים ומעלה.

>> לכל המדורים של מאירה ברנע גולדברג