אין לי כל  טענה  לנסיכות הבלונדיניות עם השמלות הוורודות והמנצנצות, אבל אפשר גם אחרת, אפשר להיות ילדת פרא, בת של שודד, ממציאה וגם ללמוד על נפש האדם מיומן שמזמן הפך לסמל של ניצחון הטוב על הרע ולתזכורת יומיומית על הזוועות שבני אדם יכולים לעולל זה לזה.

אנה פרנק / היומן הגרפי, ארי פולמן ודוד פולונסקי, הוצאת דביר

אנה פרנק עטיפה היומן הגרפי (צילום: יחסי ציבור)
אנה פרנק עטיפה היומן הגרפי | צילום: יחסי ציבור

אנה פרנק – היומן הגרפי הוא יוזמה של קרן אנה פרנק, מייסודו של אוטו פרנק. הוא הושק במסיבת עיתונאים בינלאומית בפריז בתחילת ספטמבר ויראה אור בחמישים מדינות עד לסוף ינואר, לקראת יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. המהדורה העברית היא מהראשונות בעולם, כך נכתב באתר ההוצאה. אך מה לא ניתן לכתוב שם? את גודל העוצמה וההתרגשות שעוברת בגוף כאשר פותחים את הספר ומתחילים לקרוא בו. במשך שנתיים הבמאי ארי פולמן והמאייר דוד פולונסקי עבדו על היצירה ועשו הכל על מנת להיצמד לטקסט המקורי אך יחד עם זאת הצליחו לבטא את הכתוב בו באופן חזותי כמו בסרט. התוצאה מאלפת. דורות  של ילדים ברחבי העולם, יחשפו בזכות ספר זה ליומנה של אנה פרנק ולכל מה שעבר עליה ועל משפחתה במשך 743 ימי המחבוא. 

אני בטוחה שכל מי שרק ידפדף בו, יבין מיד על מה אני מדברת. הנושאים, מעבר לפחד ולהתמודדות היומיומית במחבוא, יפתיעו מאד את מי שלא קרא מעולם את היומן המקורי, אהבה, יחסים בין אחיות, יחסי אמהות ובנות ועוד. אנה פרנק חייבת להישאר בתודעה. הספר הזה בהחלט יעזור ויקדם זאת.
לבני 11 עד 120.

רוניה בת השודד / אסטריד לינדגרן, הוצאת עם עובד (תרגמה משוודית: תמר שלמון-נסי)

רוניה בת השודד  (צילום: יחסי ציבור)
רוניה בת השודד | צילום: יחסי ציבור
את הסופרת אסטריד לינדגרן  כולנו מכירים בזכות הגיבורה הנצחית בילבי, אך בילבי, היא לא הדמות היחידה שנוצרה במוחה היצירתי והמופלא של לינדגרן. הכירו את רוניה, בתם של לוביס ומטיס אביה, המנהיג הגדול של שבט השודדים. הספר שופע הרפתקאות נועזות, סיפור על אומץ לב וחברות אמת שתעמוד מבחנים רבים. במרכז העלילה, חברות אמיצה מתפתחת בין רוניה לברק, הבן של מנהיג שבט שודדים מתחרה. בעזרת טוב ליבה של רוניה ואופייה המיוחד, ינצלו שני השבטים מגורל אכזר. הנשים בסיפור מנהלות את המשפחה ביד רמה ומשאירות את ענייני העסקים לגברים, אך רוניה מתגלה כדמות מאד דעתנית, רודפת צדק ומעוררת השראה שתעשה הכל למען עקרונותיה ומעיזה לצאת כנגד המסורת במשפחתה.
האיורים של קצויה קונדו הופכים את הספר לאגדה קסומה שיכולה להתרחש בכל מקום, לא בהכרח באירופה. בחירה לא שגרתית ומיוחדת. הספר ראה אור בעברית בשנות השמונים ומאז נעלמו עקבותיו, אני שמחה מאד שבהוצאה נזכרו בו כיוון שמדובר בספר נפלא.
לבני 11 ומעלה. ללא ניקוד.

שרה, פשוטה וגבוהה / פטרישיה מקלקלן, הוצאת עם עובד (תרגם מאנגלית: דוד נגב)

שרה פשוטה גבוהה (צילום: יחסי ציבור)
שרה פשוטה גבוהה | צילום: יחסי ציבור
אתם מכירים את הספרים שנכנסים עמוק עמוק ללב ולא יוצאים משם במשך שנים, ובכל פעם שנזכרים בהם עולה חיוך גדול על הפנים וחמימות מתפשטת בכל הגוף? אז זה התיאור המדויק לקלאסיקה המופלאה הזו שגם היא יצאה מחדש בהוצאת עם עובד לאחר שנים בהן לא ניתן היה להשיג אותה.  אז נכון שהספר מתרחש בארה"ב במאה ה-19 באזור החוות הנידח והרחוק כל כך מהחיים ומציאות היומיום שילדינו מכירים, אבל אני בטוחה שהקסם של שרה, ישפיע על כל אחד שיפגוש בה. ג'ייקוב ויטינג, התאלמן מאשתו ונשאר לגדל לבדו את שני ילדיו, אנה וכלב. חמש שנים לאחר מכן הוא מפרסם מודעה בעיתון. לא הוא לא מחפש עוזרת בית. הוא מחפש אישה. כששרה תגיע אליהם הביתה בעקבות אותה מודעה, שום דבר לא יחזור להיות כמו קודם.
ספר צנוע ומתוק  על גיבורה שילדיכם לא ישכחו לעולם.
הספר מנוקד ומתאים לבני 8 אך מאד מומלץ לקרוא בו יחד אתכם ההורים.

ילדת פרא – האחות הכי שובבה בעולם / אמה בארנס, הוצאת כנפיים, כתר. (תרגמה מאנגלית:רונית רוקאס)

ילדת פרא (צילום: יחסי ציבור)
ילדת פרא | צילום: יחסי ציבור
ספר מצחיק מאוד שגרם לי להתגלגל מצחוק עם בני בן השמונה שלשמחתי הרבה הסכים שנקרא בצוותא את הספר למרות העטיפה הוורודה.
קיית, היא האחות הבכורה, הרצינית, המסודרת והאחראית. לצערה הרב אחותה הקטנה  שונה ממנה. מאד שונה! אומנם קוראים לה ג'וזפין, אך ברור לכולם שהיא ילדת פרא המבלה את זמנה עם בעלי חיים, נסיכות וזמרי רוק (כולם דמיוניים, רק שיהיה ברור), למעשה נראה שהיא בעצמה נולדה מוכנה להיות כוכבת רוק גדולה על כל המשתמע מכך, כולל המניירות.
מעבר להומור השנון מדובר במשפחה שנאלצת להתמודד עם משבר גדול ואובדן ובדרך בה כל אחד מהם מצליח לחיות לצד החסך והכאב. מה תעשה קיית כאשר ג'וזפין הפראית תעבור ללמוד בבית ספרה ?  ההפתעות לא מפסיקות להגיע.
הספר מנוקד ומתאים לבני 8-10.

מארי קירי שגלתה את הקרניים החזקות בעולם / תמי שם טוב, איורים אלינה גורבן, סדרת ממציאים ומגלים / הוצאת כנרת

מארי קירי  (צילום: יחסי ציבור)
מארי קירי | צילום: יחסי ציבור
על סדרת ממציאים ומגלים המלצתי בחום בעבר. הסדרה מעולה ומספקת לילדים הסבר בגובה העיניים על ילדותם ופועלם של ממציאים ומגלים רבים שבזכותם העולם שלנו הוא מקום שהרבה יותר נוח לחיות בו. לאחרונה אני יושבת מידי ערב ומקריאה לבני (בן 8) בכל יום ספר אחד בסדרה. קראנו על גלילאו גלילי, האחים רייט, תומס אדיסון, צ'רלס דרווין ואלברט איינשטיין, להפתעתי הוא  שאל אותי "אמא ? למה כל הספרים האלה רק על בנים ? אין בנות ממציאות ?" חיפשתי, ולשמחתי גיליתי ספר נוסף בסדרה והפעם על האישה אשר גילתה את החומר הרדיואקטיבי, האישה הראשונה שזכתה בפרס נובל והאדם הראשון שזכה בו פעמיים. כיצד מעוני מחפיר גדלה אחת הנשים החשובות בהיסטוריה. ספר מרתק ומומלץ כמו כל הסדרה. כולי תקווה שבהוצאה ימשיכו ויתנו דגש על עוד נשים חשובות ופורצות דרך בעשייתן.
הספר מנוקד, ומתאים לבני 7-10

גיבורות / שלמה אבס, אירה ענבל ברידא, הוצאת עגור מודן

גיבורות  (צילום: יחסי ציבור)
גיבורות | צילום: יחסי ציבור
הספר כולל תשעה סיפורים שבמרכזם עומדות גיבורות. בלינדה, אשר בעזרת טוב ליבה וחוכמתה מצליחה להציל את המפלץ מהקללה אשר הוטלה עליו (גרסה קלילה ליפה והחיה), ג'ולי אשר מתייצבת לצד אהובה ועוזרת לו באמצעות חוכמתה להתגבר על אביה המרושע, הענק כחול הזקן, הנסיכה האמיצה שעוזרת לאחיה שהפכו לברבורים ועוד. כל גיבורה מתמודדת עם סכנות ומכשולים ומצליחה בעזרת תושייה, אומץ לב, חוכמה וסבלנות להתגבר על כל הקשיים.
הסיפורים מנוקדים, נכתבו בשפה קלה ומתאימים לתלמידי בית ספר היסודי שקוראים עם ניקוד. הגיבורות מעוררות השראה וכיאה לעידן החדש, הגיבורה המאוירת על כריכת הספר לא לובשת שמלה ורודה, אלא אוחזת בידה חרב בפוזה שהתרגלנו לראות בה רק גיבורים בנים. 

מחשבת מסלול מחדש – את בוחרת את הקלף היומי שלך: תוכן וכתיבה: ענת לב אדלר, דורנת.

מחשבת מסלול מחדש (צילום: יחסי ציבור)
מחשבת מסלול מחדש | צילום: יחסי ציבור
גם לנו הנשים מגיעה השראה נשית מגניבה. לפני מספר ימים קבלתי מחברה ערכה. קופסה יפהפייה ומעוצבת מהסוג שעושה מצב רוח טוב. בתוך הקופסה גיליתי 18 קלפי השראה, 2 קלפים ריקים לשימוש אישי ומעמד עץ קטן עליו ניתן להניח בכל פעם את הקלף שבחרנו. על כל קלף נכתב משפט מעצים שמטרתו להזכיר לנו דברים שלפעמים יש לנו נטייה לשכוח. כמה אנחנו חייבות לאהוב את עצמנו, ועד כמה חשוב להתמקד בדברים שעושים לנו טוב ולא רק באחרים. בהתחלה לא פתחתי את הערכה ורק נתתי לקופסה לקשט לי את פינת העבודה, אבל לאחר כמה ימים החלטתי לשחרר קלף ולהניח אותו במעמד מול העיניים, ובכל פעם שהסתכלתי עליו הרגשתי שכבר משהו קטן משתנה אצלי בגישה.
מומלץ כמתנה לעצמך ולחברות שאת אוהבת במיוחד. 

>> לכל ההמלצות של מאירה ברנע גולדברג