אוליביה המרגלת / איאן פלקונר, מחברות לספרות

כשהתחלתי לעבוד בחנות ספרים לפני לא מעט שנים ונתקלתי בספרים מסדרת "אוליביה" ידעתי שהיא אחת הסיבות לכך שאני חייבת שיהיו לי ילדים. יכולתי ממש לראות את זה בדמיוני, כיצד כולנו יושבים יחד קוראים ומתגלגלים מצחוק. כל כך רציתי שתהיה לי ילדה כמו אוליביה, אף על פי שזה באמת מתיש. תשאלו את אמא שלה. אוליביה יודעת בדיוק מה היא רוצה, היא מיוחדת ויצירתית ואי אפשר שלא להתאהב בה גם כשהיא עושה שטויות או אולי בעיקר כשהיא עושה שטויות.

הפעם אוליביה הופכת למרגלת, היא מצותתת לשיחות של הוריה, אבל אתם יודעים איך זה כשמקשיבים רק לחצי משפט, לפעמים מתקבל הרושם הלא נכון. אוליביה בטוחה שההורים שלה רוצים לקחת אותה למוסד. ולא, זה לא עוזר שהמורה מסבירה לה שלמילה מוסד יש פרושים רבים, "זה יכול להיות בניין כמו ספריה, או מסורת כמו נישואין. וזה יכול להיות ארגון צבאי או בית כלא..."

אז לאן ההורים של אוליביה רוצים לקחת אותה? (רמז: לא למוסד), האם גם הסוף של הספר הזה גאוני ומצחיק כמו יתר הספרים בסדרה? (רמז: בהחלט!) בקיצור, ספר נפלא לילדים ולגדולים, מגיל שלוש ומעלה ואם אתם לא מכירים את הספרים הקודמים, תעשו לעצמכם טובה ותשיגו גם אותם.

הספריה של מאירה (צילום:  יח"צ)
הספריה של מאירה - בלוג | צילום: יח"צ

דברים שלמדתי היום/ קרין ונמרוד אלדאה

בואו נעשה ניסוי קצר. קראו לאחד הילדים שגדלים בביתכם. הקריאו לו את המושגים הבאים: מכניקת קוונטים, אורך פלאנק, אטומים, ריבוזומים, מאיץ חלקיקים, חורים שחורים. הילד ברח? קראו לו בחזרה והציגו בפניו את השאלות הבאות: איך פועלת נורת פלורסנט? מהו החלקיק הקטן ביקום? מהו המבנה הכבד ביותר בעולם? מתי נוכל להשתמש במחשב קוונטי? איך התגלה צילום הרנטגן? איך הומצא המיקרוסקופ? חיידקים, טובים או רעים? או אחת השאלות האהובות עלי בספר, האם יש אדם אחד בעולם שמסוגל לייצר עיפרון? הפעם הוא לא ברח, נכון?

עכשיו כשעוררתם את סקרנותו הגישו לו את הספר שרכשתם מבעוד מועד וראו כיצד תוך מספר דקות מתחולל פלא והוא שוקע בספר שמגלה לו את סודות היקום והעולם שבו אנו חיים (קבלו בהבנה את הצחוק שישמע מכיוונו מדי פעם, הספר קולח ושופע הומור). הספר גרם לאתר האינטרנט של ההוצאה שלו לקרוס פעמיים ותוך יומיים לאחר התנפלות דרמטית על העותקים, הודפסה מהדורה שניה.
לבני עשר ומעלה.

שוטי שוטי ספינתי / רימונה די-נור, איורים: קרן קוטלר נעים

חמישים שנה חלפו מאז כתבה רימונה די-נור את השיר "שוטי שוטי ספינתי" (כשאהיה גדול) ללהקת חיל הים. יאיר רוזנבלום הלחין והשיר היה ללהיט גדול. עד לרגע זה כששמעתי את השיר, ראיתי בעיני רוחי את שלמה ארצי, כעת הגיע הזמן שגם הדור הצעיר יכיר את מילות השיר.

למען האמת מעולם לא התעמקתי במילות השיר ולכן לא חשבתי עליו כשיר ילדים, אבל הרגע בשיר בו האמא "בצעה פעולה תוקפנית" והוציאה את הפקק מהאמבטיה, הוא קטע גאוני, וכשמצרפים אליו את האיורים המדהימים של קרן קולטר נעים, לא ברור איך אף אחד לא הוציא אותו קודם לכן כספר ילדים. קרן קוטלר נעים היא מעצבת, מאיירת ובוגרת בצלאל, קשה שלא להתאהב באיורים הצבעוניים ומלאי הקסם שלה, הספר הוא חגיגה לעיניים ואני לא מצליחה לחשוב על פעוט שלא יתאהב בו.
לבני שנתיים ומעלה, קלאסיקה במיטבה.

הספריה של מאירה (צילום:  יח"צ)
הספריה של מאירה - כורש | צילום: יח"צ

כורש הנסיך האחרון / יונתן ילון

למרות איומי השביתה, שנת הלימודים בתיכונים נפתחה כסדרה. יש לכם בבית מתבגרים שילמדו השנה לבגרויות על הצהרת כורש? אז יש לי את הספר בשבילם. גם אני כבר הספקתי לשכוח מי היה אותו "כורש הגדול" שנתן ליהודים את ההצהרה הידועה – סוג של הצהרת בלפור, רק 2,500 שנה לפני כן, אבל קבלתי תזכורת סופר מגניבה.

ואכן, כפי שכותב יונתן ילון בהקדמה, ספרו החדש שעוסק בעלייתו לגדולה של המלך הפרסי, "אף ששמו מוכר מאוד, לא יודעים כמעט דבר על האיש. חלק מהישראלים יזכרו שמדובר במלך פרסי שלמדו עליו פעם בבית הספר, ויֵדעו לחבר בין שמו לבין הצהרת כורש שאפשרה את שיבת ציון – חזרת היהודים לארץ ישראל מגלות בבל." רק שבניגוד לספרי הלימוד היבשים, כאן מדובר ברומן היסטורי קצבי וקליל יחסית, שאומנם מתבסס על מאורעות שתועדו בתנ"ך ובכתביהם של היסטוריונים יווניים, אך נוטל לעצמו חירות אמנותית רבה. הטון כאן אינו דידקטי אלא סוחף, אינו דתי אלא אוניברסלי, וגם אינו מסופר רק מעיניים יהודיות, אם כי אחת הדמויות החשובות בספר היא דווקא של נסיך יהודי שירד למחתרת.

התחקיר לקראת כתיבת הספר ארך לילון כשנה, כולל ייעוץ מדעי שקיבל מד"ר תמר עילם גינדין, שמתמחה בפרסית ובאיראן הקדומה והמודרנית – מה שבהחלט מתבטא בחוויה האותנטית שמתקבלת במהלך הקריאה. התיאורים ויזואליים מאוד ו"חיים", והקוראים ילמדו על הדרך כיצד האצילים ופשוטי העם התלבשו בעת העתיקה, במה עבדו, במה האמינו, מה שתו ומה אכלו (ספוילר: האורז עדיין לא הגיע לפרס באותה תקופה).
הספר כתוב נהדר ומנגיש לקוראים תקופה מרתקת ומוכרת פחות מההיסטוריה שלנו. ספר מומלץ שגם אתם וגם ילדיכם המתבגרים תהנו ממנו.
בני 15 + אך גם להורים שלהם.

אני טיגריס/ כתב: קרל ניוסון, אייר: רוס קולינס, הוצאת הכורסא

ספר מקסים, חינני ובעיקר משעשע בתרגומה הנהדר של עטרה אופק, על עכבר קטן שבטוח שהוא טיגריס. גם כאשר שאר החיות מנסות להעמיד אותו על טעותו, העכבר נשאר איתן בדעתו עד הסוף המפתיע. האיורים בספר נעימים ופשוטים ומוסיפים חן רב לטקסט. זמן רב לא נשמעו בביתי פרצי צחוק כל כך רמים. בשתי מילים: ספר נהדר! לבני שלוש עד שש.

הספריה של מאירה (צילום:  יח"צ)
הספריה של מאירה - כורש | צילום: יח"צ

ארמון בחול/ כתבה ואיירה: עינת צרפתי, הוצאת כתר

עינת צרפתי היא מאיירת בחסד עליון. בספרה החדש שאותו גם כתבה, היא מצעידה את הקוראים הצעירים בין מציאות לדמיון, היא מתחילה את הסיפור בסיטואציה שגרתית בחוף הים, מה כבר יכול לקרות כשילדה בונה ארמון בחול? אבל הארמון הזה הוא לא סתם ארמון, כאן מדובר בארמון אמיתי עם גגות וצריחים וחפיר לתנינים, ארמון עם חלונות גדולים שרואים מהם את הים, והאורחים שמגיעים לביקור עם מלכים ומלכות מכל העולם. אט אט צרפתי מביאה את הסיפור למחוזות האבסורד והטירוף, לבסוף המעגל נסגר והמציאות שבה למסלולה. כיאה למאיירת, האיורים בספר תופסים חלק חשוב ומלאים דמיון והומור. כדאי לשים לב לכל פרט ופרט בהם. אנחנו כבר שבועיים קוראים בספר ובכל פעם מגלים באיורים עוד ועוד הפתעות.

אפשר להיות הכלב שלכם/ כתבה ואיירה: טרוי קאמינגס, הוצאת כנפיים

מה עושה כלב רחוב שרוצה למצוא בית? ארפי כלב הרחוב שגר בקופסת קרטון, מחפש בית. הוא כותב מכתבים (אמיתיים, כמו פעם) לדיירי הרחוב השונים ונדחה על ידי כולם מסיבות שונות ומשונות, לבסוף הישועה מגיעה מכיוון מפתיע. בדרך מלמד אותנו ארפי שיעור קצר על אנושיות, חמלה, עזרה לזולת והסיפוק שבנתינה. זהו ספר שיש בו הרבה יותר ממה שנראה על פני השטח.

הספריה של מאירה (צילום:  יח"צ)
הספריה של מאירה - כוכבים | צילום: יח"צ

שלושה כוכבים ומטבע/ כתב: ג'קי לוי, אייר: אבי בלייר, הוצאת זמורה ביתן

ג'קי לוי בספר חדש הכתוב בשפה עשירה שמתגלגלת על הלשון, כמו שרק הוא יודע לכתוב או לספר, כשקוראים בספר אפשר ממש לשמוע את קולו בוקע בין הדפים. אז למה אברמיקו עמד במקום אחד וחיכה לצאת השבת בלי לזוז גם כשהיה רעב ורצה לאכול את סעודת השבת? גם כשאמא שלו ביקשה ממנו לחזור הביתה, גם כששוטר איים עליו וניסה להבין את פשר מעשיו, גם כשירד גשם? ומה גרם לו בסופו של דבר לזוז ולוותר על חלומו הגדול?

לכאורה זהו סיפורם של גל ואביה הפוגשים בחנות הנעליים את דוד אברם, אבל זהו בעצם סיפור בתוך סיפור, או בעצם אגדה בתוך סיפור המביאה את סיפורו של אברמיקו הילד שגם כשהוא כבר מבוגר יש לו דרך מיוחדת מאוד להישאר ילד.
אגדה קסומה-אמיתית לבני 4 עד 8.

הספריה של מאירה (צילום:  יח"צ)
הספריה של מאירה - תינוק | צילום: יח"צ

איך נוצר תינוק? ספר לכל סוגי המשפחות ולכל הילדים / קורי סילברברג, איורים פיונה סמית, הוצאת מטר

בשלב מסוים בחייהם, ילדים רוצים לדעת איך הם הגיעו לעולם. יש ספרים רבים בנושא, חלקם נותנים מידע מפורט הכולל הסברים שגורמים להורים לאי נעימות, חלקם מנסים להיות זהירים וכמעט אי אפשר להבין מהם דבר. הספר הזה נמצא באמצע הדרך בין שתי הגישות, הוא אמצעי עזר להורים כיצד לספר ולהסביר לילד כיצד הוא הגיע לעולם. אין בו מידע על טיפולי פוריות, תרומות זרע, פונדקאות או אימוץ. אין בו מידע על קיום יחסי מין, אבל בכל זאת כשקוראים בו, בזכות הניסוח הייחודי שלו, כל הורה יוכל לספר באמצעותו את הסיפור האמיתי כיצד הילד שלו הגיע לעולם. וזו הסיבה שכל כך התלהבתי ממנו. קשה להסביר איך ספר אחד מתאים לכולם, תצטרכו לקרוא בשביל להבין.
לבני 3 ומעלה.

הספריה של מאירה (צילום:  יח"צ)
הספריה של מאירה | צילום: יח"צ

מאגורו, באגורו וגורה-גורו / צ'לה בניה, איורים:ליליה שכטמן, הוצאת עלו-עט

מה יעשו באגורו ומאגורו, זוג קנגורואים מאוהבים שכל כך רוצים לחבק ולגדל באהבה גור קנגורו קטן וחמוד או גורה קטנה ונפלאה אבל אף על פי שהם אהבו, התחבקו, התרגשו והתקרבו הם לא הצליחו להפוך להורים גם לא לאחר שנה או שנתיים? ומה קורה כשמתברר שהכיס של מאגורו לא מספיק גדול ומרווח בשביל לגדל בו גור? נכון! הם יוצאים לחפש מישהי אחרת עם כיס מספיק גדול שבהתחלה תגדל אצלה את הגור המיוחל. איפה הם לא חיפשו? לאן הם לא הלכו. לאחר מסע ארוך הם מצאו מישהי מתאימה. מישהי עם כיס בגודל המתאים ועל לב רחב. זהו סיפור על זוג אוהב, חלום גדול, על תקווה ומכשולים ונכתב בעיקר עבור הורים שהביאו ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית, אך בוודאי מתאים גם לכל הילדים.
מרגש, מעביר את המסר בצורה נהדרת, לבני 4 עד 8.