כששמעתי בפעם הראשונה את הסלוגן "זמן נייר במקום זמן מסך", לא האמנתי שזה אפשרי, בטח לא עכשיו בתקופת הקורונה כשהילדים מבלים הרבה יותר בנייד ומול מסכי המחשב, אבל מסתבר שזה בהחלט אפשרי עם הרבה יצירתיות ואהבה. זה מה שעומד מאחורי "חלבלוב" שמפתחת משנת 2015 ספרי משחקים, מחברות תוכן ייחודיות, מפות נפתחות, משחקי חידות והרפתקאות שכולם מתרחשים על הנייר ולרוב צריך בשבילם רק עיפרון והיגיון.

את "חלבלוב" הקימו אירית חוסחאלק, מעצבת גרפית, וטלי הרדאבל, עיתונאית ועורכת. המוצרים מפותחים בשילוב תמידי של תוכן מקורי, מחשבה משוחררת וקצת פראית, איור מוקפד ועיצוב ססגוני, עם חשיבות שווה לכל המרכיבים. הכל מודפס על נייר נטול עץ שאפשר לכתוב עליו והתוצאה נפלאה: ספרים, מחברות ומשחקים מקוריים ומשוחררים מתכתיבים קודמים. אני רגילה לקבל מוצרים שנראים יפה על הנייר ובפועל האיכות שלהם נוראית, כאן מדובר באמת במוצרים איכותיים ומוקפדים.

טלי ואירית מחלבלוב (צילום: אלה פאוסט)
אירית חוסחאלק וטלי הרדאבל. הנשים מאחורי חלבלוב | צילום: אלה פאוסט

הבן שלי (בן ה-11) כבר מכור שנים ועכשיו לכבוד הסגר השלישי והאחרון (אני מקווה) קבלו את מצעד חמשת הגדולים של "חלבלוב". אתם תגידו לי תודה. מבטיחה!

חלבלובון-צ'יק

מסתבר שעבור ילדים וילדות שעדיין לא קוראים או נמצאים בראשית קריאה אין הרבה אפשרויות איכותיות של ספרי משחקים. באירופה זה נקרא Activity Book ומדובר בתחום מפותח מאוד. לפני כשנה יצא לאור החלבלובון-צ'יק הראשון: מדובר בספר שמכיל כשבעים דפים, נפתח מלמטה כלפי מעלה והוא בגודל של מחברת עבה שאפשר לקחת לכל מקום בקלות. כל דף מכיל פעילות אחרת המשלבת אותיות, מילים, מספרים, צבעים, צורות וציורים, עם משחקים מקוריים שהילדים הצעירים יכולים לעשות לבד או עם הכוונה מינימלית. אחרי כמה דפים הם יכולים לזרום עם הספרים בעצמם והאיורים מהווים גורם מושך ומסקרן עבורם, לצד משחקים שלא חוזרים על עצמם כל הזמן אלא מגוונים מעמוד לעמוד.

זה לא טאבלט ולא בייביסיטר, אי אפשר לצפות מילד בן שלוש לעשות שם הכל לבד, אבל החלבלובון-צ'יק פשוט עושה את העבודה והאחיינית שלי בת הארבע התמכרה מייד.

בתכלס לאיזה גיל? 3-6

חלבלובון צ'יק (צילום: חלבלוב)
צילום: חלבלוב

חדרי בריחה על הנייר

את ההנאה הגדולה מחדרי בריחה אליהם נכנסים כמה אנשים - גילינו מזמן, אבל מה עושים בתקופת הקורונה? כשאי אפשר לצאת מהבית או ללכת למקומות הומי אדם? בחלבלוב מצאו את הפתרון. שם הצליחו להעביר את ההנאה הזו למשהו שאפשר לעשות בכל מקום, אבל רק עם עיפרון והיגיון, במחיר הרבה יותר שפוי, בזמינות מרבית ובמגוון אדיר של נושאים.

הן פיתחו מפות ענק שאפשר לפרוס על השולחן בפינת האוכל או על רצפת הסלון, להתיישב מסביב כמה חברים או בני משפחה ולהתחיל לפתור בהנאה גדולה עם אתגר אמיתי. בכל מפה כזו יש סיפור מסגרת דמיוני שמוביל את הפותרים להרפתקה. האיורים משולבים עם הסיפור ומאוירים ונצבעים ביד בהתאם לסיפורים עצמם. הסיפור משלב חידות, כאשר פתרון כל חידה מוביל אותך צעד אחר צעד במרחבי הדמיון וההיגיון, עד לפתרון. התשובה על כל חידה נותנת רמז שרק אתו אפשר להתקדם לחידה הבאה.

חדרי בריחה במארז משחק משפחתי (צילום: חלבלוב)
צילום: חלבלוב

גבולות חדרי הבריחה עברו למרחבים חדשים. בחלבלוב יוצרו שני מארזים שבכל אחד מהם משולבות ארבע מפות. המארז הראשון הוא "דמיוני" עם מפות וסיפורים שמתרחשים בעולמות תוכן פנטזיה – טיול ביער עם דב רעב, מרדף בלונה פארק, אוצר של פיראט בחוף הים וביקור מפתיע בשדה התעופה. המאיירת היא אורי קם תור. המארז השני הוא "מרובע עירוני" ובו כל מפה לוקחת את הפותרים לעיר אחרת בישראל – חיפה, אילת, תל אביב וירושלים. לא צריך ידע מוקדם כדי לפתור, אבל מסיימים את המפות עם הרבה ידע חדש. על איור המפות העירוניות אחראית קבוצת "סיטיקאט". שני מארזי חדרי הבריחה הם להיט ענק ואתם לא מבינים כמה אושר הם יכניסו למשפחה שלכם במיוחד בתקופה הזו.

בתכלס לאיזה גיל? 9-99

חלבלובון "לא משעמם לי"

חלבלובון 20 הנושא את השם "לא משעמם לי" הוא ספר משחקים לרגעים שמחפשים מה לעשות בהם. משעמם לך? עכשיו כבר לא. יש בו שפע עצום של משחקים שקורים על הנייר, בדיחות, סיפורים, רעיונות, חידות ועוד. כל גליון חלבלובון מוקדש לנושא אחר, חלבלובון "לא משעמם לי" הוא כולו כיף טהור, עם הפתעות ומשחקים וזה מה שילדים הכי אוהבים ונהנים ממנו מאוד.

לא משעמם לי  (צילום: חלבלוב)
צילום: חלבלוב

בתכלס לאיזה גיל? 6-12

הספר הגדול של משחקי הנייר

מדובר באחד הלהיטים הכי גדולים של חלבלוב, שמודפס בשיתוף עם חברת "פלפוט". הספר הראשון שיצא לאור בשנת 2018, זכה אצלנו בבית להצלחה מסחררת ולביקורות חיוביות מאוד, טס איתנו לחו"ל, פתר לנו את כל בעיות התעסוקה בשדה התעופה ובמטוס והמשכנו לשחק ולעבוד איתו עוד שנה שלמה. קולטים? ספר שהספיק לנו לשנה. בשנת 2020 יצא הספר השני, ובשנה הבאה עתיד לצאת השלישי.

כל ספר מחולק ל-12 פרקים נפרדים, שמובדלים זה מזה בצבע שונה בקצה הדף – כך אפשר לדפדף ולעבור בין הפרקים והמשחקים לפי ההעדפות באותו הרגע. הספר מכיל משחקים שונים שעבור חלקם צריך בשבילם חבר או חברה, בחלק מהם אפשר לשחק לבד וחלק מיועדים לדרכים ונסיעות. המשחקים מוכרים בחלקם ואחרים חדשים ומקוריים. הדפים הם עם חירור בחלק העליון, כך שאפשר לתלוש כל דף כאשר מסיימים את המשחק בו, ובסוף הספר יש רעיונות לשימוש חוזר בדפים, כמו קיפולי נייר או משחקים אחרים שאפשר לעשות בהם.

הספר הגדול של משחקי הנייר (צילום: חלבלוב)
צילום: חלבלוב

בין המשחקיםבספר תמצאו את קלאסיקות כמו "איש תלוי", "ארץ עיר", "צוללות", "ארבע בשורה" ועוד. הכל מעוצב בצורה מיוחדת בגודל מחברת A5 עבה שנכנסת לתיק והוא כולל הוראות למשחקים והרבה רעיונות והצעות ללמעלה ממאה שעות משחק. תענוג!

בתכלס לאיזה גיל? 5-99

מגרש משחקים מנייר

לסיום, המוצר הכי חדש והכי מגניב שנתקלתי בו לאחרונה: מגרש משחקים מנייר. מדובר בלוח קרטון קשיח מאוד וגדול (30*40 סנטימטרים) אשר מעליו יש 22 דפים עבים וצבעוניים שנתלשים בקלות. הדפים מכילים מגוון של משחקים, חלק מהם מ"המיטב של חלבלובון" ואחרים חדשים. כולם מאפשרים משחקי לוח, קלפים, היגיון ומחשבה לבד וביחד. למשחקים יש קופסאות וקוביות שטוחות שצריך לגזור, לקפל ולהדביק ובעצם כל מה שצריך למשחקים נמצא שם.

מגרש משחקים מנייר (צילום: חלבלוב)
צילום: חלבלוב

בין המשחקים במארז משחק האווזה המלכותי (משחק לוח משפחתי), משחק רביעיות מדליק בנושא מלכותי, משחק "טטריס" מנייר (כולל הוראות משחק, לוח לשיבוץ, חלקי משחק טטריס קלאסיים וצבעוניים ומעטפה לאחסון הקלפים), שני פוסטרים של חידות גפרורים שאפשר להניח על השולחן ולשחק במשך שעות, ועוד רבים. 

לוח המשחקים הייחודי מבטיח הרבה מאוד שעות של הנאה משפחתית ואפשר לשחק אתו בבית, בנסיעה או בטיול. כדאי שיהיו מספריים ודבק סטיק, חוץ מזה לא צריך עוד כלום. אולי רק חיוך.

בתכלס לאיזה גיל? 5-99