אדם צעיר חוגג 100 גליונות  (צילום: אדם צעיר)
צילום: אדם צעיר

אדם צעיר חוגג 100 גליונות

ירחון הילדים ״אדם צעיר״ חוגג מאה גיליונות, ובמונחים מקומיים מדובר בהישג ענק. למי שלא מכיר, ״אדם צעיר״ הוא עיתון קסום ואיכותי לילדים וילדות בני 12-6. בשונה מעיתוני ילדים אחרים, ב״אדם צעיר״ אין פרסומות או תוכן שיווקי בכלל, וכל גיליון מוקדש לנושא אחד, ומאויר ביד אמן. בכל פעם נבחר מאייר מוביל אחר, שמאייר את כל הגיליון. התוצאה היא ממש כמו ספר ילדים. הגיליונות המושקעים כוללים סיפורים קצרים, קומיקס, כתבות, מדורי בישול, יצירה וחידות, והקוראים הנאמנים מוזמנים לחשוב, ליצור, לענות על חידות ולהציע הצעות משלהם. גיליון 100, לדוגמה, הוקדש לעיתון עצמו, מאחר שהקוראים בעצמם ביקשו שוב ושוב לגלות איך יוצרים את עיתון ״אדם צעיר״. מומלץ בחום.

כשהיינו קטנים  (איור: ארנסט שפרד, הוצאת אוקינוס-מודן)
איור: ארנסט שפרד, הוצאת אוקינוס-מודן

כשהיינו קטנים | א.א מילן, איור: ארנסט שפרד | הוצאת אוקינוס-מודן

כשהייתי ילדה קטנה מצאתי ספר שהיה שייך לאמא שלי, ספר בשם "פעוטים היינו". אני זוכרת שלקחתי אותו אלי ואהבתי לקרוא בו. הוא הצחיק אותי ולפעמים (מידי פעם) הזכיר לי ספר אחר שאהבתי "והילד הזה הוא אני".
התרגשתי מאד לראות שהחודש הספר האהוב ראה אור בתרגום חדש של של אסף ברקת.

בספר הזה הופיעה לראשונה דמותו של פו הדב בשיר נפלא "דבון". לא יהיה לכם קשה לזהות את דמותו המופלאה עם החולצה האדומה והבטן הגדולה מול המראה. הספר יצא שנתיים לפני הספר המפורסם "פו הדב", אוהבי הקלאסיקה לא יתאכזבו, ההומור והשנינות נמצאים בספר בשפע. ספר שמיועד לילדים ולמבוגרים שעדיין לא התבגרו ויודעים שצריך להיזהר לא לדרוך ברחובות על הקוים אחרת הדובים יגיעו...

חברים בכל מיני צבעים (איור: אביאל בסיל, הוצאת הקיבוץ המאוחד)
איור: אביאל בסיל, הוצאת הקיבוץ המאוחד

חברים בכל מיני צבעים | חנה גולדברג, איורים: אביאל בסיל | הוצאת הקיבוץ המאוחד

הדרך לשוויון רחוקה מאד, הורים רבים עדיין מצהירים בגלוי שהם לא מעוניינים שהילדים שלהם ילמדו עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, או עם ילדים בעלי נראות שונה מזו של ילדיהם. ספרים הם אמצעי חשוב במלחמה בגזענות.

הפזמונאית, המשוררת והסופרת האהובה חנה גולדברג כתבה שיר שמעודד סבלנות ואת קבלת האחר. השיר הצליח בצורה בלתי רגילה והשנה השיר יצא כספר אך הפעם נוסף לו בית חדש בעקבות פניה של אמא לילד עם שיתוק מוחין. דמות של ילד על כסא גלגלים. הרבה ילדים וילדות ישמחו למצוא את עצמם כדמויות בספר, האיורים של אביאל בסיל צבעוניים ועליזים. ספר שכולו חגיגה רק קשה להפסיק לשיר כשמקריאים אותו.
ספר חשוב לקטנים ולגדולים.

העולם המדהים של הדינוזאורים  (איור: סטוארט מרטין וליאו בראון, הוצאת תכלת וקוראים)
איור: סטוארט מרטין וליאו בראון, הוצאת תכלת וקוראים

העולם המדהים של הדינוזאורים | פט ג'ייקובס, איורים: סטוארט מרטין וליאו בראון | הוצאת תכלת וקוראים

ילדות וילדים אוהבים דינוזאורים. משהו ביצור העוצמתי, הנדיר, המפחיד אך עם זה משעשע לעיתים, גורם לבני האדם להתעניין בו מגיל צעיר. יוצאים כל כך הרבה ספרים על דינוזאורים. מה כבר אפשר לחדש אתם בוודאי שואלים? אז יש לי תשובה!

נתחיל מזה שמבחוץ הספר נראה כמו כל ספרי המידע הרגילים עד שפותחים אותו ורואים שהוא מיועד למשחק. בכל כפולת עמודים יש איור של שני דינוזאורים ואפשרות לתלוש את חלק הדף שמעל האיורים שלהם ואז נוצרת אשליה מגניבה של מצעד דינוזאורים ענקיסטי לאורך כל קריאת הספר. זה כל כך יפה עד שהאחיינית שלי מחאה כפיים בהתלהבות. המידע בספר קצר אבל לא קצר מידי, מנוקד וברור. טריק תלישת הדף הוא גימיק מאד נחמד שהופך את הקריאה בספר לחוויה. לילדים בגן חובה ותלמידים בבית הספר היסודי.

הנמלה והצרצר (איור: רעיה קרס, הוצאת רימונים )
איור: רעיה קרס, הוצאת רימונים

הנמלה והצרצר | יעל שכנאי, איורים: רעיה קרס | הוצאת רימונים

גרסה חדשה ומרעננת למשל הידוע והמפורסם של איזופוס. כילדה קטנה תמיד ריחמתי על הצרצר האומלל כשהנמלה הוכיחה אותו על טעותו, סגרה את הדלת בבום והשאירה את הצרצר בחוץ לקפוא מקור. הגרסה הזו אהובה עלי כי השניים בסופו של דבר משתפים פעולה. הצרצר הבין את המסר ומצא דרך לגמול לנמלה על שהכניסה אותו לביתה החם. מאז בכל חורף הם מבלים יחד והוא הפך למלחין מפורסם ששר ומנגן לילדים בכל השפות ומלמד אותם לדאוג לעצמם בזמנים קשים ולא לסמוך על המזל. לילדים בגן חובה ותחילת בית הספר היסודי.