יששש לי חום/ פטל, איורים, אלינה גורבן. סדרת "מציק ומצחיק", הוצאת מטר

את פטל (שם העט של קרן גונן) פגשנו בספר הילדים הקודם והמוצלח שלה מסדרת "מציק ומצחיק", "אחחח איזה אח" וכעת שמחתי לקבל את ספרה החדש שגם הוא עוסק בצורה משעשעת בנושא מוכר: ילד חולה. אורן רוצה להיות חולה כי הוא נזכר כמה כיף זה להיות בבית ולא לעשות שום דבר כשכולם מכרכרים סביבך ודואגים לפנק אותך ביום ובלילה, אך כשמחלת שפעת אמתית מגיעה, הוא נזכר שזה לא כל כך נחמד כפי שזכר.
בעמוד הראשון של הספר מופיע ציטוט של העיתונאי היהודי אמריקאי נורמן קאזנס: "מכל המתנות שהעניק הטבע לאדם, צחוק בריא הוא ודאי אחת הטובות מכולן". וגברת פטל המופלאה אכן עושה הכל על מנת שנצחק בספריה. כל מה שנותר הוא רק להמתין לספר השלישי בסדרה.
מומלץ לבני 3-7

אנה טיכו / אבירמה גולן, איורים ענבל לייטנר, הוצאת צלטנר ספרים

על סדרת "הישראליות" סדרה היסטורית נשית, נכתב כבר רבות. הספרים הקודמים בסדרה שעסקו בקורותיהן של שרה אהרונסון וגולדה מאיר, זכו להצלחה רבה. הפעם יצאו לאור שני ספרים חדשים שבחירת מושאיהם מאד מעניינת : שרה לוי-תנאי ואנה טיכו.
אני מודה בעצב שלא ממש הכרתי את אנה טיכו לפני שנתקלתי בספר. הכרתי במעורפל מאד את סיפור חייה ששמעתי פעם בחצי אוזן ולאחר הקריאה בספר שמחתי על כך שלמדתי משהו חדש. בסדרה ניתן בכל פעם דגש על אישה ישראלית מיוחדת ויוצאת דופן. אנה הייתה ציירת מאד מוכשרת שגרה בירושלים, בזמן מלחמת העולם הראשונה עזרה לבעלה הרופא במרפאה. היא אהבה לצייר במיוחד את ירושלים ואנשיה וציוריה הוצגו בגלריות נחשבות בכל העולם. את ביתה היא הורישה על כל אוספיו למוזיאון ישראל ואבירמה גולן מספרת בצורה מרתקת על קורות חייה. 
מומלץ לבני 7-10

טיכו מאירה ברנע גולדברג (יח``צ: יחסי ציבור)
הספריה של מאירה | יח``צ: יחסי ציבור

מאיה עולה לכתה א'/ שלום ברכה, איורים שירלי ויסמן, הוצאת קוראים

שנת הלימודים בפתח, ניתן להריח את סיום החופש הגדול, אך עבור הילדים שעולים לכתה א' מדובר בהתחלה חדשה לגמרי. להתחלה זו לעיתים נלווה חשש מפני העתיד לצד התרגשות עצומה של ההורים והילדים.
ספרו החדש של שלום ברכה יצא בדיוק בזמן ויכול לעזור להורים להכין את ילדיהם לקראת השלב החדש בחייהם בעזרת הומור והסבר על מה שצפוי להם בכתה א'.
בבית ספר לומדים כל היום ? יש זמן לשחק עם חברים ? מה זה בכלל שיעור זה"ב ? והאם שישי זה יום כיף כמו בגן ? מאיה לוקחת את ההורים שלה לשיחה לאחר שבוע של לימודים ועושה להם סדר בבלאגן כי הם כבר מזמן שכחו מה זה להיות תלמידים.
האיורים מקסימים, ההסברים קלים להבנה, ספר מהנה שפשוט עושה את העבודה. אני הקראתי את הספר לתאומים מקסימים בני 6 שהיו מאד מרוצים וכעת מחכים לרגע בו הם יוכלו לספר להוריהם איך היה השבוע הראשון בבית הספר. רק אחיהם הגדול חייך לעצמו בצד וכשהם נעלמו מהשטח אמר לי: "אני עולה לכתה ד', צריך הרבה יותר מספר על מנת לשכנע אותי לחזור לבית ספר בשמחה."
מומלץ לעולים לכתה א'


אין לי אבל יש לי / יובל אברמוביץ, איורים ענבל שריד בר-שקד, הוצאת הרשימה

באופן כללי מדובר בספר ילדים אך המסר שלו כל כך חזק שהוא מתאים גם כספר מתנה למבוגרים שכל הזמן עסוקים בלחשוב על הדברים שאין להם בחיים.
גיא הוא ילד נחמד ככל הילדים. החדר שלו מלא בצעצועים. יש לו משאית, מטוס, קוביות רבות, ספרים, מכוניות, משרוקית ועוד ועוד. אבל לגיא גם אין הרבה דברים. אין לו גיטרה, חללית וסוס פוני! אין לו הרבה דברים שלאחרים יש ולדעתו זה פשוט לא הוגן.
בעזרת משחק דמיוני שאמו משחקת איתו, גיא לומד להמשיך לחלום על מה שהוא רוצה להשיג בעתיד אך גם להעריך את כל השפע שיש לו כרגע. בסוף הספר יש אפשרות לילדים לצייר את כל מה שיש להם.
אגב, בני בן השמונה וחצי, שיחק איתי במשחק הדמיוני שמופיע בספר וזה פשוט נהדר. אהבתי מאד את מוסר ההשכל המכבד ילדים, לא לזלזל ברצונות לעתיד אך גם לא לשכוח את מה שכבר השגנו.
מומלץ לבני 3 עד 120

יש לי מאירה ברנע גולדברג (יח``צ: יחסי ציבור)
הספריה של מאירה | יח``צ: יחסי ציבור


כנפי האש – שליחי הנבואה / טוי ט' סת'רלנד, מאנגלית: ענבל שגיב נקדימון. הוצאת כנרת

קליי וחבריו גדלו בחשאי כדי להגשים נבואה מסתורית. חמשת הדרקונים הצעירים נועדו לסיים את המלחמה הנוראית והאכזרית המתרחשת בארצם. איך הם יעשו זאת ? כאן בדיוק מתחילה הבעיה, אף אחד מהם לא ממש יודע. הנבואה אמורה להתגשם בעוד שנתיים אבל נראה שהמצב מחמיר וכבר כעת עליהם לקבל החלטה אמיצה גם בלי לדעת את כל הפרטים שהוסתרו מהם ואת גודל המזימה האיומה שנרקמה מאחורי גבם.
"מה עם הנבואה?" שאל טיט. "אנחנו לא צריכים לחכות עוד שנתיים?"
"גורל הוא גורל, נכון ? אם ככה כל מה שנעשה הוא ודאי מה שצריך לעשות. אנחנו לא צריכים שחבורת דרקונים עתיקים תגיד לנו איך להציל את העולם..."
וככה מתחילה ההרפתקה האדירה והמושלמת לכל חובבי הפנטזיה.
מומלץ לבני 10-14

כנפי האש מאירה ברנע גולדברג (יח``צ: יחסי ציבור)
הספריה של מאירה | יח``צ: יחסי ציבור

הידעתם? ידע כללי / טריוויה לכל המשפחה, הוצאת דני ספרים

בחופש הגדול ובתקופת החגים יש ימים בהם נמצאים בבית זמן רב או בנסיעות ארוכות והספר הזה פשוט מושלם על מנת להעביר את הזמן לכל בני המשפחה.
מה תמצאו בו ? 50 חידונים (בכל חידון יש עשר שאלות) בדרגות קושי שונות שמתאימות לכולם. יש שאלות על ממציאים, מגלי עולם, ספורטאים, בעלי חיים ומלחינים אבל יחד עם זאת גם שאלות שיש סיכוי רב שהילדים יוכלו לענות עליהן בצורה מהירה יותר, שאלות על סרטני דיסני, סיפורי אגדות, משלים ותוכניות טלוויזיה.
האיורים צבעוניים מאד ועושים חשק להמשיך ולדפדף הלאה. החידונים מנוקדים. בעמודים האחרונים של הספר נמצאות התשובות.
מומלץ לבני 7-12


יותר מידי גזרים / כתבה וציירה קייטי הדסון, מאנגלית: גליה אלוני דגן, הוצאת תכלת

ארנב אוהב גזרים! הוא אסף אותם בכל מקום, אך לארנב גם הייתה בעיה גדולה. במאורה שלו החמימה והנהדרת אין מספיק מקום לכל הגזרים. בצער רב הארנב מחפש מקום אחר ללון בו ולאחר שהרס את ביתו של הצב, את הקן של הציפור ופוצץ בגזרים את ביתו של הסנאי כל חבריו נקלעו לצרה איומה בגשם. האם הארנב יבין שגזרים נועדו לאכילה ולא על מנת שיאספו אותם ? האם הארנב ימצא פתרון שיציל את כולם ? (רמז: כן!!). ספר מקסים על כוחה של חברות ויכולת הנתינה.
מומלץ לבני 3-6


בת הים / קיארה קאס, הוצאת ידיעות אחרונות

מי שלא שמע על הסופרת קיארה קאס כנראה לא נוכח בכדור הארץ בעשור האחרון. מדובר באחת הסופרות האהובות ביותר בארץ ובעולם. סדרת הספרים הקודמת שלה "המועמדת", תורגמה לארבעים שפות, נחטפה מהמדפים והפכה ללהיט גדול מאד וכעת מסקרן לקרוא ספר חדש שכתבה שאינו קשור לסדרה ההיא. אז אחרי קרב ביני לבין האחייניות שלי ואחרי שהסברתי להן שלא יעזור להן כלום, הפעם אני זו שאקרא ראשונה את הספר, אני שמחה לבשר כי הספר פשוט נהדר. רומן רומנטי מתקתק בדומה לספרים הקודמים, אך הנושא חדש, מרענן ויצירתי מאד.

קיילין היא השורדת היחידה מספינה שטבעה בים. גורלה היה אמור להיות כגורל כל בני משפחתה, מוות מהיר על מנת לספק מזון לאוקיאנוס הרעב אך הרצון שלה להישאר בחיים לא נעלם מעינו והוא הפך אותה למשרתתו הנאמנה, בת ים שכמו יתר המשרתות, תשביע את רעבונו ותטביע עבורו כל כמה חודשים ספינות נוספות. כעת היא יפה בצורה יוצאת דופן, יכולה לחיות במים וגם מחוץ להם אך אסור לה להשמיע את קולה לאיש כי כל מי שיקשיב לה ימות. היא לא התכוונה להתאהב באקינלי ובטח שהיא לא התכוונה שה"אילמות" שלה לא תפחיד אותו והוא יחזר אחריה. היא גם לא תכננה להקריב את חייה עבור אף אחד, אך מסתבר שלא תמיד אפשר לתכנן תכניות, בעיקר כשהחיים שלך נמצאים בידיו של אחר.
מקסים, מתוק, אכזרי ומסעיר. אהבה כמו שניתן לחוות רק בגיל ההתבגרות.
מומלץ לבני 14 ומעלה.

בת הים מאירה ברנע גולדברג (יח``צ: יחסי ציבור)
הספריה של מאירה | יח``צ: יחסי ציבור