כבר שנים ארוכות מקובל לחשוב שביולוגיה, פיזיקה, כימיה, מתמתיקה ובכלל מדעים, אלו תחומים גבריים. משרד החינוך מנסה לעודד ילדות ונערות ללמוד את המקצועות האלו אך עדיין מידי פעם צצים סיפורים על בתי ספר שפותחים תכניות מיוחדות ופרויקטים בנושאים מדעיים ומעודדים רק בנים להירשם אליהם, כפי שהתפרסם בתקשורת, סיפור שקרה רק לפני חודש בבית ספר ׳בר לב׳ בכפר סבא. קשה מאד לנפץ הרגלים בני שנים ארוכות. כשהייתי ילדה קטנה וקבלתי לידי ספרי אנציקלופדיות לילדים על מדענים מפורסמים, לא היו נשים בספרים האלו. כולם שמעו על איינשטיין, ניוטון, דה וינצ'י, גלילאו ורק לעיתים רחוקות, מבין חמישים גברים, מישהו נזכר לכתוב איזו פיסקה על מארי קירי.

לאחרונה אנו עדים לפריחה גדולה מאד של ספרי מידע אשר מנסים להביא לידיעת ילדים, ילדות נערים ונערות את סיפורן של נשים מפורסמות, בכל תחום שהוא: "סדרת הישראליות" בהוצאת צלטנר, סדרה היסטורית על גיבורות ישראליות - סדרת "קטנות גדולות", גם היא בהוצאת צלטנר, המביאה את סיפורן של נשים דגולות במגוון תחומי חיים. אחד מרבי המכר הגדולים ביותר בישראל ובעולם בשנים האחרונות "סיפורים לפני השינה לילדות מורדות" אשר ראה אור בהוצאת כנפים ולקטנים יותר, "סיפורן של נשים מופלאות ששינו את העולם" מאת קייט פנקהרסט, קרובת משפחתה של אמלין פנקהרסט לוחמת נמרצת למען זכות הבחירה לנשים באנגליה, אשר יצא ממש לאחרונה בהוצאת סיגליות.

לפני כמה ימים חברה שלי שעובדת בחנות ספרים אמרה לי שנמאס לה מהתופעה של "ספרי העצמה נשיים", המשפט הזה הצחיק אותי. אני בת ארבעים, ומעולם לא שמעתי מישהו מתנגד לכל הספרים שעליהם גדלתי ואומר, "נמאס לי מכל ספרי העצמה הגבריים". התרגלנו שהמלחינים, הציירים, המדענים, המדינאים הם גברים ומידי פעם מישהו דאג להכיר לנו גם אישה מאותו התחום. ואני אומרת שהגיע הזמן לשינוי, טוב שהתעוררנו, מהפכה לא מתרחשת ביום אחד. הלוואי ומהר מאד נזכה לגדל את הילדים שלנו בעולם שוויוני, אבל כל עוד ממשיכים לצאת הספרים "המכובדים" באותה מתכונת כמו פעם, כלומר 90% גברים ו 10% נשים (כמו למשל בספר שיצא לאחרונה – "70 יהודים ששינו את העולם"), צריכים להמשיך להוציא ספרים ששמים את הנשים בחזית. ואם הדגשתי בתחילת דברי את נושא המדעים, אני רוצה להמליץ על מספר ספרים טובים בתחום שראו אור בהוצאת ארגמן.

מאירה נשים
נשים במדע | צילום: יחסי ציבור

נשים במדע – 50 נשים אמיצות ששינו את העולם / נכתב ואויר על ידי ריצ'ל איגנוטופסקי

בספר זה נוכל לקרוא וללמוד על מגוון רחב של נשים שעסקו במדע: אסטרונומיות, מתמטיקאיות, מהנדסות, גיאולוגיות, פיזיקאיות, כימאיות, זואולוגיות ועוד, על הילדות שלהן, על המאבק לתפוס את מקומן וכמובן על הישגיהן הגדולים , החל מהיפאטייה, אסטרונומית, מתמטיקאית ופילוסופית שחיה במצרים בשנת 350 לספירה, ועד מרים מירזחאני ז"ל האירנית, שבשנת 2017 זכתה במדליית פילדס, הפרס היוקרתי ביותר בחקר המתמטיקה המוענק פעם בארבע שנים למתמטיקאים מתחת לגיל 40 על הישגים יוצאי דופן.

האיורים בספר מקסימים, ההסברים נעימים מאד וקלים לקריאה, לצד כל אישה ישנו ציטוט המיוחס לה. האהובים עלי במיוחד היו של אליזבת בלקברן , ביולוגית מולקולרית אוסטלית: "אל תפחדי לבקש עזרה מאחרים – ואז הרגישי חופשיה להתעלם מעצמם!" ושל גרטרוד עליון, רוקחת וביוכימאית שגדלה בניו יורק בתחילת המאה ה-20 :"אל לך להניח לאחרים לדכא אותך או לומר לך שאין לך את היכולת לעשות משהו. בזמני אמרו לי שנשים לא הלכו ללמוד כימיה. לא מצאתי שום סיבה הגיונית לכך שלא נוכל לעשות זאת."

הספר מתאים לתלמידים בכתות ד עד ט' אך גם למבוגרים הזקוקים להשראה.

מאירה נשים
נשים חוקרות | צילום: יחסי ציבור

סדרת "עיניים פקוחות למדע", מאת מרי וויסינגר, איורים, דניאל פיולי

בסדרה ראו אור שלושה ספרים: 'נשים חוקרות ביולוגיה', 'נשים חוקרות פיזיקה' ו'נשים חוקרות כימיה'. והם מכילים הסברים קלים וקצרים על מושגי יסוד בכל תחום שבמהלכם לומדים גם על נשים מצטיינות בכל נושא (וכן, גם עדה יונת שלנו, זוכת פרס נובל נמצאת שם). הספרים מעודדים חשיבה שונה ורצון לחקור את העולם בו אנו חיים ולהתנסות בניסויים קצרים בתחומי המדע. בסוף כל ספר ישנו מילון מונחים מסודר שממנו ניתן ללמוד פרטי מידע, כל ילד לפי גילו.

נשים מהוות מחצית מאוכלוסיית העולם. הילדות והנערות שאנו מגדלים צריכות לדעת שגם כיום בשנת 2018 נשים בכל רחבי העולם מסכנות את כל מה שיש להן כדי שיוכלו לחקור ולגלות. לא כל מה שהן עושות כיום, היה מובן מאליו בעבר.

הספר מיועד לילדי גן חובה וראשית בית הספר היסודי.

מאירה נשים
התאומים הסקרנים | צילום: יחסי ציבור

סדרת התאומים הסקרנים / מאת יאיר ומיכל לשם, איורים לוסיה בניטו

בסדרה זו ראו אור שלושה ספרים: 'הרפתקה בהר הגעש', 'מטוס הניר המעופף', 'מופע הקסמים'.
דניאל ועלמה הם תאומים סקרניים ובכל ספר הם יוצאים למסע הרפתקאות מגניב הכולל למידה על תגובות כימיות של חומרים, התפרצויות הר געש, כיצד מטוסים מצליחים לנוע באוויר ויסודות האווירודינמיקה, הסברים מדעיים שנראים כמו מעשי קסם ועוד.

הסיפורים בסדרה מראים לילדים ולילדות שהמדע תמיד נמצא סביבנו, אפילו בפעולות השגרתיות שאנו מבצעים יום יום אבל הכי חשוב: המדע שייך לכולם ולכולן: לבנות ולבנים כאחד. ואימם של התאומים לוקחת חלק בסיפור ובהסברים בדיוק כמו האבא. יופי של סדרה.

הסדרה מיועדת לילדי הגן וראשית בית הספר היסודי ומעודדת בנות ובנים לערוך ניסויים מדעיים.

לאתר של מאירה ברנע גולדברג