מפלצת הצבעים/ כתבה ואיירה: אנה ינס, הוצאת כנרת

הדבר הראשון שלכד את תשומת ליבי בספר היא העובדה שהוא נכתב במקור בשפה הקטאלנית, מה שהגביר את סקרנותי לגביו, בהמשך התברר לי שהסקרנות הייתה במקומה. (תרגמה בחינניות טל ניצן) במה חשבתם שעוסק הספר כשקראתם את שמו - במפלצת אימתנית? בצבעים ויצירה? אמנם שם הספר הוא מפלצת הצבעים ובאמת יש בו מפלצת (וגם ילדה קטנה) ויש בו צבעים, אבל הספר עוסק ברגשות. הספר מסייע לילדים לעשות סדר ולהבין טוב יותר את הרגשות שהם חווים, לשיים אותם, להכיר את התחושות הנלוות לרגש. כיצד אנחנו מגיבים ומה אנו מרגישים כשאנו עצובים, שמחים, כועסים או פוחדים?
ספר נפלא שבהחלט מעביר את הנושא המורכב הזה בדרך נעימה ופשוטה להבנה לילדים הצעירים. לבני שנתיים עד שבע וגם למבוגרים.

היצורים הקסומים של מיס תורין/ כתבה: ג'וי קלר, אייר: ריצ'רד ואטסון, הוצאת הכורסא

בחנות היצורים הקסומים של גברת תורין כל אחד יכול למצוא את יצור המחמד החביב עליו.
הגברת הפעלתנית לא נרתעת כאשר ילד קטן שנכנס לחנות בהזמנתה אינו מתרשם מהמגוון הפרוע של היצורים המיתולוגיים שנמצאים שם, היא מציעה לו חד קרן, הידרה, היפוקמפוס וגם גולם, אבל את ליבו של הילד לוכד דווקא חתול. האם ייתכן שבחנות כל כך קסומה ומפתיעה יש חתול רגיל למכירה?
ספר תזזיתי ומשעשע בתרגום קצבי ומרענן של עטרה אופק הנהדרת.
בסוף הספר יש הסבר קצר על שלל היצורים ממיתולוגיות העולם שפגשנו במהלך הקריאה.
לקטנים ולעושים את צעדיהם הראשונים בקריאה

מאירה אולי (צילום: יחסי ציבור)
מאירה אולי | צילום: יחסי ציבור

אולי/ כתב: קובי ימאדה, איירה: גבריאלה ברוך, תירגם: יהודה אטלס

הדבר הראשון שבולט לעין כשמעיינים בספר היא האהבה שבה הוא נעשה.
האהבה הזו באה לידי ביטוי בטקסט, באיורים ובאיכות החומרים הפיזיים שמהם הוא נעשה.
על שער הספר נכתב: "אולי. ספור על היכולת האינסופית הצפונה בכולנו", וזו תמצית הספר כולו באופן המזוקק ביותר. החל בשאלה שמופיעה בפתיחת הספר: "האם תהית אי פעם מדוע אתה כאן?" ועד למשפט הסיום: "דבר אחד בטוח: אתה כאן. וכיוון שאתה כאן...הכל אפשרי."
האיורים שמלווים את הספר מרהיבים ומשלימים באופן נפלא את הטקסט המינימליסטי והמדויק שכל מילה בו נכתבה כבמעשה רקמה עדין.
לסיכום, מדובר ביצירת אומנות שובת לב ונפש מגיל שלוש ועד בכלל.

מאירה גליה גילגמש (צילום: יחסי ציבור)
מאירה גילגמש | צילום: יחסי ציבור

גילגמש הצעיר – נלחם בגורל / שירלי גרץ, איורים:אוריאל זוהר, הוצאת אנכי

בארץ שומר, בעיר ארך, לפני כ-5,000 שנים גר לו גילגמש הצעיר, ילד בן אחת עשרה, חצי אל וחצי בן אדם, אבא שלו מלך ואמא שלו אלה. "גילגמש הצעיר נלחם בגורל" הוא הספר האחרון בסדרת ספרי ההרפתקאות המבוססים על המיתולוגיה העתיקה של מסופוטמיה. האם אפשר להילחם בגורל? גילגמש מנסה. בספר הקודם חברו הטוב של גילגמש, אנכידו הורעל. הדבר היחיד שיציל אותו זה צמח הרפא-ני נא, צמח שאמור להאריך החיים. מיקום הצמח ידוע רק לאיש אחד שחי לנצח, בשם אתנפשתם, ואליו גילגמש מנסה להגיע. הוא יוצא למסע עם גי, חברתם הטובה, נערה פלפלית רבת תושייה, ומנהיגה אמיתית. בנוסף, מזימה זדונית להחרבת העולם עלולה לצאת לפועל בכל רגע. האם סוף העולם מגיע?
לאורך כל הסיפור יש רגעים מותחים והקריאה זורמת. גי, חברתם הטובה של גילגמש ואנכידו לא פעם מצילה את המצב וספק עם גילגמש הצעיר היה מצליח ללא הנוכחות שלה. הסדרה מגוללת את המיתולוגיה העתיקה בחן רב. נוספים לזה כתרות הפרקים המלווים את כל הספרים, הכתובים בכתב יתדות, אותם הקורא הצעיר יכול לפענח בעזרת מקרא שבספר.
הספר מנוקד ומתאים לראשית הקריאה.

ספור העגלה כתבה: תמר מאיר, אייר: שי צ'רקה. הוצאת כתר

בתמר מאיר התאהבתי בספרה הראשון לילדים "חנות הגלידה של פרנצ'סקו טירלי" שהקסים אותי בצורה יוצאת דופן והפך לאחד הספרים הכי אוהבים עלינו בבית, כעת יצא לאור ספרה השני עם איורים קסומים של שי צ'רקה שמתאים לתפקיד כמו כפפה ליד. איך מתגברים ארבעה חסידים, עגלון, שני סוסים ועגלה על בעיות בלתי צפויות בדרכם אל הרבי הגדול? באמצעות דברים בלתי צפויים עוד יותר: ניגון, שריקה וריקוד. מפתיע? בהחלט. הגיוני? בהחלט כן, כאשר מדובר בספור אגדה חסידי.

תמר מאיר ושי צ'רקה מפליאים ליצור אגדה חסידית אופטימיות, קצבית שמלמדת את הקוראים דבר אחד או שנים על החיים.

החברים הראשונים של הירח/ כתבה: סוזנה לנארד היל, איירה: אליזה פנגלי, הוצאת תכלת

זהו סיפורו של העולם מנקודת מבטו של הירח. הירח צופה בכדור הארץ מראשית קיומו, הוא רואה מרחוק את היצורים הקדומים שצעדו עליו, כמו דינוזאורים וממותות, הוא מתבונן בבניית הפירמידות במצרים ואפילו במעופו של המטוס הראשון, אבל מה שמעניין אותו באמת זה מתי יגיעו תושבי כדור הארץ לבקר אצלו. לבסוף עם נחיתתה של החללית אפולו 11 חלומו מתגשם. הספר מצליח להעביר ולהסביר לילדים הצעירים את ההתקדמות שחלה בכדור הארץ לאורך השנים עד לנחיתת האדם הראשון על הירח בשפה פשוטה וברורה דרך עיניו של הירח. בסוף הספר ישנו פרק הכולל הסברים מעמיקים יותר על המסע לירח ועל הירח בכלל.
תרגום נפלא של אורית הראל לבני שלוש עד שבע.

מאירה שני ואני (צילום: יחסי ציבור)
מאירה שני ואני | צילום: יחסי ציבור

שני ואני/ כתב: מתן חרמוני, איירה: מיכל שלו

כאשר המורה מבקשת מדניאל החולמני שיספר מה עשה בחופשת החנוכה, הוא עונה שביקר בג'מייקה ואפריקה או שבכלל היה באנטארקטיקה ובאגם טיטיקקה. כשדניאל סיפר לשני שבקיץ ביקר באי יווני בשם אריסטוטלוריפידסונסיס היא סיפרה שביקרה באי ניקוסקזנצקיסמנוסחג'ידקיס. דניאל ושני הם שני חברים שאוהבים להפליג על כנפי הדמיון עם סיפוריהם היצירתיים, אבל יניב חברם לכיתה טוען שהם סתם שקרנים.
דמיון ומציאות, מה משניהם חזק ומהנה יותר? מתן חרמוני שהתפרסם כסופר למבוגרים בספר יצירתי ומפתיע המלווה באיוריה הנהדרים של מיכל שלו.
לבני חמש עד שמונה.

מאירה גליה מקרטני (צילום: יחסי ציבור)
מאירה מקרטני | צילום: יחסי ציבור

סבא סבבא / כתב: פול מקרטני, איירה: קתרין דורסט.

מה קורה כשסבא מגניב מבלה בביתו עם נכדיו המשועממים? לסבא סבבא יש מצפן מוזהב ופלאי. כאשר הוא משפשף אותו ומנופף בו מעל הגלויות שהביא ואומר את המשפט: "צפון, דרום, מזרח או מערב – המצפן יחולל את הקסם...עכשיו", מגיעים הוא ונכדיו למקומות מפתיעים. פעם לחוף ים ופעם למדבר, פעם לראש גבעה ופעם למיטה. ובכל מקום שבו הם מבקרים הם פוגשים יצורים ואנשים שונים ומשונים. ספר קסום, יצירתי ופרוע שכתב המוזיקאי האחד והיחיד פול מקרטני שמביא לספר את כישרונו ויכולותיו כפי שכולנו מכירים בשירים ובלחנים שכתב לאורך השנים. וכמו סבא סבבא כל סבא וסבתא יכולים לקחת את הנכדים שלהם על כנפי הדמיון לאן שרק ירצו.
לבני 3 עד 6.

מאירה גליה עוז (צילום: יחסי ציבור)
מאירה גליה עוז | צילום: יחסי ציבור

אדון שמחה וששון/ כתבה: גליה עוז, איירה: זויה צ'רקסקי-נאדי. הוצאת כנרת

מה קורה כשאבא הוא זה שמעוניין בתשומת לב מהילדים? אדון מרבד ומתלה, אדון מבדר ומבדה, גברת מופע ומשתה ועוד אורחים שונים ומשונים מגיעים לביקור בביתם של הילדים אביגיל ואורי. זהו מפגש ספרותי שני בין הסופרת גליה עוז והאומנית הבין לאומית זויה צ'רקסקי-נאדי, מפגש יצירתי, צבעוני, קצבי ומלא חן.
מעולה לקטנטנים.