אמא קסומה וקוסמי טבעת האש / אתי אלבוים, הוצאת ידיעות אחרונות

בשנת 2011 ראה אור הספר הראשון בסדרה המופלאה "אמא קסומה" מאת הסופרת אתי אלבוים. הספר התקבל בהתלהבות רבה בקרוב ילדים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד.
במרכז הסדרה עומדת נעמה ארז, אמא רגילה לחלוטין לשלושה ילדים, תאומים בני 12, נטע-לי ורון, וגילי בת החמש. יום אחד קורה מקרה שמשנה את פני המשפחה לנצח. אם המשפחה מריחה פרחים סגולים ומוזרים והופכת להיות ילדה בת 12. אך זה לא הכל, מסתבר שעליה לעבור משימת והרפתקאות רבות ומסוכנות על מנת לחזור להיות אמא, כל זה כשילדיה לא יודעים שהילדה החדשה שמצטרפת אליהם היא למעשה אמא שלהם.
בספרי ההמשך ההרפתקאות הופכות נועזות יותר, מסתבר שיש עולם שלם של קסם אליו בני האדם הרגילים לא מודיעים וכעת ההרפתקה מגיעה לשיא חדש, קוסם מרושע ורב מג מאיים להשתלט על העולם ולזרוע בו הרס והיחידה שיכולה להציל את המצב היא "אמא קסומה". האם הילדים יגלו את סודה? האם תצליח למנוע את מזימתו של אישמדון? קראו וגלו.

לבני 9-12

ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג (צילום: יחסי ציבור)
ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג | צילום: יחסי ציבור

גילגמש הצעיר וחוטף הגוזלים / שירלי גרץ, איורים: אוריאל זוהר הוצאת אנכי

בארץ שומר, בעיר ארך, לפני כ-5,000 שנים גר לו גילגמש הצעיר, ילד בן אחת עשרה, חצי אל וחצי בן אדם, אבא שלו מלך ואמא שלו אלה. סוף סוף יצא לאור החלק השלישי בסדרת ההרפתקאות המגניבה הזו שמשלבת דמויות מתוך המיתולוגיה הבבלית ודרכה ניתן אפילו ללמוד לכתוב בכתב יתדות. בתחילת כל פרק יש כתב חידה לפיענוח מה שמוסיף עוד קסם לספר.
הפעם ההרפתקה מתחילה בשיא המתח כשנשר האנזו (נשר בעל ראש של אריה) הגיע לארמון המלך והוא במצב רע וקשה, פצוע וחבול ומבקש את עזרת המלך. המפלצת חמבבה חטפה שלושה מילדיו. המלך מסביר לנשר כי אינו יכול לעזוב את הממלכה ולעזור לו אך גילגמש הצעיר מתנדב למשימה. גילגמש יצטרך לעבור דרך מלאה סכנות, שדים ורוחות ולהיות אמיץ.

הספר מנוקד ומתאים לקוראים הצעירים

ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג (צילום: יחסי ציבור)
ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג | צילום: יחסי ציבור

שמונה בעקבות אחד / ימימה אבידר טשרנוביץ, איורים: נחום גוטמן, הוצאת כתר

כשעמדתי בתור סמוך לקופה באחת מחנויות הספרים וראיתי ילדה מחזיקה בספר הזה, הרגשתי כיצד הלב שלי מפרפר. כשהייתי ילדה קטנה קראתי בו פעמים רבות וכשעבדתי בחנויות הספרים ראיתי איך לאט לאט הוא נדחק מהמדפים לטובת חדשים ממנו וההתעניינות בו הולכת ופוחתת. כעת עם כריכה רעננה, ירוקה ומושכת, בהדפסה חדשה הוא שוב חוזר לעניינים. כי ילדים תמיד יאהבו לשמוע מעשיות מרתקות וסיפורי גבורה ובילוש, לכן גם אם המהדורה הראשונה של הספר יצאה בשנת 1945, עדיין לא נס ליחו.
למי שטעות לא יודע במה מדובר: ילד בשם חגי, מגיע בתקופת מלחמת העולם השניה מהעיר לקיבוץ, פוגש חבורת ילדים בני הקיבוץ (וכלב כמובן. איך אפשר בלי כלב?). העניינים מתחילים להסתבך כשהחבורה מתחילה לעקוב אחר האיש הזר בקיבוץ ומגלה שהוא לא בדיוק מי שהוא הציג את עצמו. הספר כתוב בגוף ראשון, בצורה שמחברת את הקורא לעלילה ולנעשה בין הדפים ואני גאה לספר שגם אבישי בני בן השמונה וחצי נהנה ממנו מאד. כל הכבוד להוצאת כתר על היוזמה לחדש ספרים טובים ואיכותיים.

הספר מנוקד ומתאים לבני 8-12

ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג (צילום: יחסי ציבור)
ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג | צילום: יחסי ציבור

ג'לי מתחילה ברגל שמאל / קנדי גארד, הוצאת כנרת

מצד אחד אני ממש שמחה שאני בת ארבעים ואישה בוגרת שסיימה מזמן את הלימודים בחטיבת הביניים, מצד שאני אחרי קריאת הספר הזה, כשנאלצתי לנסות לא לצחוק בקול רם כדי לא להפריע לבני ביתי, ואז השמעתי קולות גרועים יותר, כל כך רציתי חזור לשם רק בשביל לעבור שוב את כל השטויות המהממות והמתוקות שנכתבו בספר, דברים שאפשר לעבור רק אם את בדיוק תלמידה שמתחילה ללמוד בחטיבה, נערה צעירה בת 12.
אז תכירו את ג'לי (או בשמה המלא רוברטה רואנטרי) , שבפחד ובחשש עוזבת את בית הספר היסודי ועולה לחטיבה יחד עם שתי החברות הטובות שלה רובס ומיפ .
ברור לכם שכל מה שצריך להשתמש משתבש, נכון ? הן לבושות לא נכון (כלל חשוב, לא לחבוש כובע ברט ליום הראשון ללימודים), המורה שלהם גברת סלמון מטורפת, ג'לי מאוהבת במישהו, ומישהו אחר מאוהב בה, אמא של ג'לי נעה מהתמכרות אחת לשניה, ועוד אפילו לא כתבתי על מסיבת יום ההולדת המתקרבת.
הספר מצחיק מצחיק מצחיק, מלא באיורי קומיקס משעשעים בדיוק כמו שהדור הצעיר אוהב, בסגנון יומני החנון ויומני החנונית. כתבה ואיירה אותו קנדי גארד שהיא אנימטורית ויוצרת קומיקס נהדרת מאנגליה, וכדאי לכם לחפש סרטונים שייצרה למבוגרים ביוטיוב כי היא מאד מוכשרת.

מתאים לבני 8-12

ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג (צילום: יחסי ציבור)
ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג | צילום: יחסי ציבור

אני רוצה את המוצץ שלי / מיה מיטב, איורים ענת פרי-טל, הוצאת דני ספרים

במיה מיטב התאהבתי בספר הילדים הראשון שלה "אמא, מה זה עושה?" כבר אז הבחנתי בכותבת יצירתית מאד ובעלת חשיבה מקורית שמסוגלת לקחת נושא כביכול בנאלי ולהפוך אותו לאוצר.
כעת יצא לאור ספרה השני לילדים. ניסיתי לחשוב למה היא בחרה לכתוב דווקא על מוצץ. עשרות ספרים נכתבו בנושא. במה היא יכולה לחדש? לשמחתי הופתעתי לטובה. מסתבר שאפשר לחדש גם בתחום המוצצים. מעשה בדני, ילד עקשן מאד שלא מוכן לוותר על המוצץ שלו בשום פנים ואופן. לא עוזרת פיית המוצצים, עץ המוצצים וגם לא מתנות . בסוף הבעיה נפתרת, תצטרכו לקרוא את הספר על מנת לדעת איך, אבל הכי חשוב, סוף סוף ספר שמכבד את הילד ומבין את הקושי הגדול שלו להיפרד מהמוצץ, ספר שלא מנסה להמעיט מאירוע הפרידה.

לפעוטות

ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג (צילום: יחסי ציבור)
ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג | צילום: יחסי ציבור

מלפפון ושקדיה ממלכת סופגניה / ג'יג'י די ג'י, הוצאת הכורסא

כמו בכל ספר קומיקס פנטזיה מוצלח ונהדר, הכל משתבש כבר בהתחלה. מלפפון הקטן התקבל לאקדמיית פאפינגטון לקוסמים מחוננים (ו/או עשירים מופלגים), הכל נראה נפלא עד שמגיע מכתב מאביו עם בשורות איומות: טירת נווה-פאי נכבשה על ידי המלכה קורדליה המרשעת. המטרה שלה ברורה – להשתלט על העולם!!. במכתב מלפפון נתבקש להגיע לעזור במלחמה. הבעיה: מלפפון הוא לא בדיוק גיבור על. כן, הוא חכם אבל גם קצת פחדן, לא בדיוק מסוג הטיפוסים שמתנדבים בשמחה להציל את העולם.
כעת הכל מוטל על כתפיו. ברגע שקורדליה תשיג את האבן האחרונה באבני האסון, היא תוכל להחזיר את אביר הסיוטים וסוף העולם יגיע. כעת עליו להשיג את חרב החלומות האגדית מהנביאה ולהביס את אביר הסיוטים. קלי קלות בסך הכל, לא ?
משעשע, מותח וכייפי ואל תגידו לילדים שלכם לא לקרוא ספרי קומיקס. קומיקס זו אמנות.

לתלמידי בית ספר יסודי

ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג (צילום: יחסי ציבור)
ספרי קיץ מאירה ברנע גולדברג | צילום: יחסי ציבור

דמי כיס / אורית לוי, איורים: אלינה גורבן, הוצאה עצמית

ספרים רבים ניסו להסביר לילדים על התנהלות כלכלית נכונה, על כסף ודמי כיס וכמי שנמצאת בדיוק בשלב בו הבן שלי חושב שכסף גדל על העצים ובא לו שאקנה לו כל יום 50 מעטפות סופרגול, הספר הזה הגיע לידינו בדיוק בזמן. הספר מיועד לילדים בגן חובה ובבית ספר יסודי. אורי בן שש ונטע בת 8. שני אחים שלומדים כיצד להשתמש בכסף בצורה נכונה בגיל צעיר. עם הרבה הומור, והסברים נכונים ומדויקים הם לומדים על המשמעות של הכסף, חיסכון ובזבוז וכיצד ניתן להיות יעילים ולא בהכרח קמצנים. לוי היא מנחה להתנהלות כלכלית ומנחת סדנאות לחינוך פיננסי ואני חושבת שהרבה הורים ישמחו לדעת שיש ספר שיכול לעזור להם לעשות סדר בנושא כל כך חשוב.
את הספר ניתן לרכוש כרגע ישירות מהמחברת באתר הזה.

מתאים לילדי גן חובה ובית ספר יסודי