המתנות המושלמות לחג כבר כאן: חדר בריחה בלי לצאת מהבית, אתגרי חידות בהשארת הקלאסיקה 'מסביב לעולם ב-80 יום", הגדת קומיקס לפסח שתשאיר את כולם ערים בליל הסדר, ספרים חדשים של סדרות אהובות, לפעוטות ולמתבגרים ופרויקט מטורף של מארש דונדורמה עם סיפורים מוזיקליים לכל המשפחה. הנה, מתחילים:

 

מאירה הגדה (צילום: יחסי ציבור)
מאירה הגדה | צילום: יחסי ציבור

הגדה של פסח – הסיפור המצויר / ג'ורדן ב' גורפינקל, איורים ארז צדוק, הוצאת קורן

בליל הסדר כשמגעים לחלק של סיפור יציאת מצרים, אנחנו כבר רגילים לשמוע על העבדות, פרעה, וארבעה בנים אבל אנחנו בעיקר מחכים להגיע לארוחה. נראה שבדיוק עלינו חשבו כשהחליטו ליצור את ההגדה הזו.
לצד הטקסט שכולנו מכירים, ישנו סיפור קומיקס מגניב שנכתב על ידי ג'ורדן ב. גורפינקל ('גורף', עורך ותיק בסדרת באטמן) ואויר על ידי ארז צדוק מבכירי אומני הקומיקס בישראל ויחד הם מכניסים לסיפור משמעויות נוספות. איור אחד שתפס אותי במיוחד הוא הפרשנות המדויקת שהם עשו לעבדות בת ימינו. באיור רואים open space משרדי ממוצע ובו יושבים עשרות עובדים כשמעליהם מפקחים הבוסים הרודנים.
הגדת הקומיקס נכתבה כך שתתאים לכל גיל ואין ספק שייהנו ממנה ילדים ומבוגרים כאחד. היא מעניינת, היא מגניבה, היא יפה ואני לא מתכוונת לוותר לבן שלי, כבר החלטתי שזו תהייה ההגדה שאני אשתמש בה, הוא יכול להציץ מידי פעם.

מאירה ינשופות (צילום: יחסי ציבור)
מאירה ינשופות | צילום: יחסי ציבור


בית ספר למבחנים – חלק 3 סדרת ינשופות / בר בן יוסף ונטעלי גבירץ, איורים: רונה מור הוצאת כתר

את תמרה וגל, שתי חברות בנות עשר, מצחיקות ומגניבות, הכרנו בשני הספרים הקודמים בסדרת 'ינשופות'. בספר הראשון הן פתחו בחופש הגדול קיטנה להגשמת חלומות וגילו שזה קצת מסובך יותר ממה שהן חשבו, בספר השני, הן נשכחו בשדה התעופה ויצאו להרפתקה יוצאת דופן בלונדון והפעם הן גילו אמת מטרידה על מבחני המתמטיקה שהילדים נדרשים לעבור בבית ספר (מבחני המיצ"ב). תמר וגל רוצות לכתוב כתבה על הסיפור לעיתון בית ספר ובדרך הן לומדות, כרגיל, בדרך הקשה שלהיות עיתונאיות חוקרות רציניות זה לא כל כך פשוט. 
הספר מעניין, משעשע, גורם לילדים לחשוב קצת מעבר לנעשה סביבם. אצלנו בבית זו הצלחה מסחררת.
הספר מנוקד, מתאים לתלמידים בבית ספר יסודי.

מאירה 80 חידות (צילום: יחסי ציבור)
מאירה 80 חידות | צילום: יחסי ציבור

מסע עולמי בשמונים חידות - אלכסנדרה ארטימווסקה / שוקן

ספר במידות נדיבות (באמת. 30X30 ס"מ), מהנה מאוד ומאתגר.
זהו ספר מסע בהשראת הספר "מסביב לעולם ב - 80 יום". המסע אינו נערך באמצעות תיאורים ארוכים או עלילה סבוכה אלא באמצעות איורים ואתגרים וכמעט ללא מילים.
בספר נפגוש רכבות, מגדלים, כדורים פורחים, ערים ואתרים מפורסמים ברחבי העולם שבכולם מסתתרות משימות מהנות לכל גיל. זהו ספר מסע באיורים ובאתגרים. הספר מכיל ארבעים כפולות עמודים המאוירות בכישרון רב, בכל כפולת עמודים נושא חדש או מקום חדש שאליו אנו נחשפים בעזרת האיורים וטקסט קצר שמגדיר את המשימות שמסתתרות בעמודים שלפנינו (בעמודים האחרונים של הספר נמצאות התשובות).
במילה אחת - נפלא! לכל המשפחה.

מאירה מבצע טוקיו (צילום: יחסי ציבור)
מאירה מבצע טוקיו | צילום: יחסי ציבור


מבצע טוקיו / דנה אלעזר-הלוי, הוצאת אחוזת בית

מהם הסימנים לבוא האביב? פריחה, מזג אויר נעים וספר חדש בסדרת שליחות חשאית. ספרו לילדים שלכם, הם ישמחו.
למי שלא שמע על הסדרה, מדובר בלהיט! הסדרה מספרת על חבורת ילדים אשר גויסה לעבודה חשאית עם המוסד כדי להגיע למקומות אליהם מבוגרים לא יכולים להיכנס מאחר שהם מעוררים חשד. הספר נפתח בהחלטה שמרגיזה את שלושת חברי הצוות: הוחלט לצרף אליהם עוד ילדה. כדי למצוא את הילדה המתאימה הם מצטרפים לאודישנים של תכנית ריאליטי טלוויזיונית בסגנון "הישרדות", ושם הם בוחנים מועמדות פוטנציאליות. הילדה שנבחרה לא מוצאת חן בעיני נועם, ולא ברור אם היא באמת תתאים לצוות. אבל אז קורה משהו: מנהיגי העולם, שנסעו לטוקיו לוועידת שלום, נתפסים בידי טרוריסטים ונלקחים כבני ערובה. שלושת גיבורי הסדרה נשלחים עם הילדה החדשה ליפן, ושם הם חוברים לחנן – איש המוסד שמפעיל אותם – בניסיון להציל את מנהיגי העולם. כמובן שכל מה שיכול להשתבש אכן משתבש. הספר גאוני, מותח ומבריק כמו כל הספרים האחרים בסדרה.

לבני 14-9

מאירה ליעד שוהם (צילום: יחסי ציבור)
מאירה ליעד שוהם | צילום: יחסי ציבור

סוף המשחק, ספר שלישי ואחרון בסדרת 'תיק נוער' / ליעד שהם, הוצאת כנרת

סוף סוף החלק השלישי והאחרון בו נקבל את כל התשובות ואת כל הפתרונות יצא לאור. הללויה! אפשר לנשום לרווחה. לפני כשנתיים התפרצו לחיינו דנה ואיתי. דנה שהכניסה את עצמה לצרה כאשר ניסתה להקליט את איתי מודה ברצח כדי לעזור לאבא שלה שמשמש כחוקר במשטרה אך הסתבכה בצרות כשהאמת נחשפה לאט לאט. איתי ודנה נכנסו למערבולת של שקרים וחצאי אמיתות. בספר השני הכול הסתבך אפילו עוד יותר, שניהם ניסו כל אחד בדרכו לגלות את הנסיבות האמתיות למוות של אמה ואחותה של דנה כשרוצח הרוצה במותם מסתובב חופשי והרשויות לא מבצעות את המוטל עליהן. הספר השלישי בטרילוגיית "תיק נוער" מביא את הסיפור לידי שיא חדש. דנה ואיתי נמצאים בתכנית להגנת עדים, אלא שמהר מאוד ההגנה שלהם נפרצת. הם נותרים לבד ויכולים לסמוך רק על עצמם. האנשים סביבם משקרים להם, בוגדים בהם, וחלק מסיים את חייו בנסיבות טרגיות (לא נגלה מי...). הקצב והמתח ב"סוף המשחק" הוא מטורף, אירוע רודף אירוע, הפתעה רודפת הפתעה ומי שמתחיל לקרוא את הספר ממש (אבל ממש) לא יכול לעצור. הספר מתמקד גם במערכת היחסים בין שני הגיבורים, מתואר בו סיפור אהבה יפה היודע עליות ומורדות. בסוף הספר נקשרים כל הקצוות שנותרו פרומים בספרים הקודמים, מה שמבטיח סיום בלתי צפוי לחלוטין שמותיר את הקורא פעור פה. בדיוק כמו שליעד אוהב לעשות לנו גם בספרי המבוגרים שלו.

מתאים לבני 14 ומעלה וגם למבוגרים שאוהבים ספרי מתח

מאירה צבע הרצח (צילום: יחסי ציבור)
מאירה צבע הרצח | צילום: יחסי ציבור


צבע הרצח של בי לרקהאם / שרה ג' האריס, הוצאת אריה ניר

ג'ספר הוא לא נער רגיל וזאת בלשון המעטה. למעשה, הוא נער יוצא דופן מאוד... ג'ספר חוֹוֶה את העולם בפרץ של צבעים שאף אחד אחר מלבדו לא יכול לראות. הוא לא יכול לזהות פנים, גם לא את פניו שלו, אבל זוכר אנשים ואירועים לפי מערבולות הצבעים שעוררו בו. ג'ספר רוצה שהכול יתנהל בדיוק בזמן ושדבר לא יחרוג מן השגרה והוא לא מצליח להבין למה אנשים אומרים דברים לא נכונים, למשל כשאביו אומר שיש לו הרבה דברים על הראש, כשלמעשה אין לו שם כלום.
אבל מה שהוא אוהב יותר מכול זה לצפות בתוכים המקננים בעץ של שכנתו החדשה, בי לרקהאם, ולתעד כל דבר הקשור בהם באמצעות ציורים מרהיבים. עד שבערב שישי אחד, הוא מגלה צבע חדש – צבע הרצח.
הוא בטוח שבי מתה. אבל אף אחד לא מוכן להקשיב לו. גם לא השוטרים. הרי הוא כבר צלצל הרבה פעמים למשטרה לדווח שאחד השכנים מתכנן לרצוח את התוכים, ועכשיו הוא מדווח על רצח בלי גופה ובלי שום סימן לכך שאכן בוצע רצח? אז איפה בי? למה היא לא בבית? ג'ספר בטוח שהוא יודע מי הרוצח. והוא נחוש לחשוף אותו לפני שהרוצח ישתיק אותו לנצח.
באופן חכם ונוגע ללב, מבהירה לנו הסופרת שאמנם ג'ספר הוא הילד הנחשב "חריג" אולם הסובבים אותו – הם הלא נורמליים האמתיים. הספר נפלא, מקורי, מותח וג'ספר אמנם שונה אך מקסים להפליא!

לבני 15 ומעלה ולמבוגרים.

מאירה אסקייפ (צילום: יחסי ציבור)
מאירה אסקייפ | צילום: יחסי ציבור

חדרי בריחה (ערכת משחק)/ חלבלוב

אוהבים חדרי בריחה? אוהבים לטייל במקומות קסומים? אוהבים אתגרים?
אם עניתם בחיוב על אחת השאלות, זוהי ערכת המשחק בשבילכם.
בערכת המשחק תמצאו ארבעה פוסטרים מאוירים בגודל 60X42 שכל אחד מהם משמש חדר בריחה בעולם אחר, ביקור מפתיע בשדה התעופה, אוצר של פיראט, מרדף בלונה פארק וטיול ביער.
כל אחד מחדרי הבריחה מאויר נפלא ומכיל מגוון משימות לשוניות, חשבוניות ומחשבתיות. המשימות ברמת קושי משתנה ובהחלט ניתנות לפתרון ללא יצירת תסכולים מיותרים(הפתרונות המלאים נמצאים באתר האינטרנט של החברה). פעילות מצוינת לשיתוף פעולה בין ילדים למבוגרים. חפשו בגוגל "חלבלוב עיתון לילדים וילדות" ובחנויות המובחרות.

מאירה דג הקשת (צילום: יחסי ציבור)
מאירה דג הקשת | צילום: יחסי ציבור

לילה טוב דג הקשת / מרכוס פיסטר, הוצאת אגם ילדות

איזה כיף, סדרת 'דג הקשת' חזרה אל מדפי הספרים לאחר היעדרות ארוכה. זו סדרה שקיימת 27 שנים וזכתה לפרסים רבים ברחבי העולם. מכירים את הסיטואציה שבה הילדים שלנו מסרבים ללכת לישון לבד? מציפים עוד ועוד בעיות והסברים מדוע הם צריכים שנישאר לידם כל הלילה?
גם דג הקשת הקטן לא מצליח להירדם. חשוך לו מידי, הגאות עלולה לסחוף אותו, הוא מפחד ללכת לאיבוד בתוך ענן דיו של תמנון ועוד שלל תירוצים. אבל אמא שלו נמצאת שם לידו. תוך רגע הוא כבר יירדם...
ספר קרטון לפעוטות, מרגיע ונעים, כזה שכיף להקריא שוב ושוב לפני השינה.

מאירה תנינים על הראש (צילום: יחסי ציבור)
מאירה תנינים על הראש | צילום: יחסי ציבור

תנינים על הראש – סיפורים מוזיקליים + דיסק / מארש דונדורמה, איורים, אביאל בסיל

אני לא יודעת ממה התלהבתי יותר, מהסיפורים המדהימים שבספר, מהאיורים המופלאים של אביאל בסיל, מהמוזיקה ומהקריינות של יואב יפת, או מהעובדה שבקרוב ישנו מופע חדש וירדן בר כוכבא היא הבימאית, ובינתיים כל דבר שהיא נוגעת בו הופך לזהב.
בספר תמצאו שישה סיפורים ושירים מקסימים (אגדה אפריקאית, סיפורים מקוריים שחלקם פורסמו לראשונה לצד סיפורים ושירים ידועים של ע.הלל ותרצה אתר). והמוזיקה בדיסק ממכרת עם קרינות מושלמת.
למי שלא יודע מארש דונדורמה מורכב משישה עשר חברי תזמורת שהחלו את דרכם בהופעות קטנות בשוק מחנה יהודה והפכו ללהיט. המופע החדש יעלה בתאריך 23.5 בבית אבי חי בירושלים ובתאריך 24.5 בצוותא ת"א. יש למה לחכות.

מאירה שאול החתול (צילום: יחסי ציבור)
מאירה שאול החתול | צילום: יחסי ציבור

שאול החתול והריקוד הכי קול / קימברלי וג'ימס דין

ראשית גילוי נאות, שאול החתול ואני זו אהבה ממבט ראשון. כשיצא לאור הספר הראשון בסדרה, הבן שלי היה קטנטן ובמשך שנה שלמה הוא ביקש שנקרא שוב ושוב ושוב (ושוב ושוב) רק אותו. ידעתי את הספר בע"פ, חלמתי עליו בלילה ואפילו הצלחתי להשיג את בובת שאול החתול איתה אבישי היה נרדם מחובק כל לילה. מאז בכל פעם שיוצא ספר חדש בסדרה, המסיבה מתחילה מחדש הפעם עם האחייניות והאחיינים שלי. שאול חתול מגניב ועל זה אין כל וויכוח. הפעם הוא מנסה ללמוד לרקוד. תחילה הוא נעלב מצפרדע שמזלזלת בו אבל מאד מהר הייאוש נעלם. שאול יוצא לחפש אחר הריקוד המושלם, הוא מנסה לרקוד כמו סנאית, כמו צב ומחקה חיות נוספות אבל כמו תמיד בסוף הוא מבין את הערך של הייחודיות שלו.
מקסים וממכר, לפעוטות.

אני בעננים (צילום: יחסי ציבור)
אני בעננים | צילום: יחסי ציבור

אני בעננים – סדרת מציק ומצחיק / פטל, איורים אלינה גורבן, הוצאת מטר

את פטל הכרנו כבר בשני הספרים הקודמים שהוציאה בסדרת "מציק ומצחיק": "אחחח איזה אח" ו"יששש לי חום" וככה גם הכרנו את אורן, ילד מצחיק מאד שתמיד עושה שטויות. הפעם אורן שמח לגלות שכל המשפחה טסה לחו"ל וכמו הרבה ילדים קטנים גם הוא מתרגש מאד מהטיסה.
הספר מתאים למי שטס לחו"ל עם המשפחה, ומתאר בצורה משעשעת את חוויות הטיסה לחו"ל מנקודת מבט של ילד שלא מסוגל לשבת במקום בשקט יותר מחמש דקות. כל הסיטואציות יהיו מוכרות מאוד למי שטס עם הילדים, ועדיין כיף כל כך לקרוא ולראות שככה זה אצל כולם.
לבני 7-3.