אנחנו בתוך ספר! / מו וילמר, הוצאת טל-מאי וידיעות אחרונות

אנחנו בתוך ספר
אנחנו בתוך ספר
נכנסתי לחנות ספרים אחת ולעוד אחת וברגע שהמוכרים זיהו אותי, הם ישר הצביעו על הספר הזה, "את חייבת לקרוא אותו. אחד הספרים הכי מתוקים ומצחיקים שיצא לנו לקבל אי פעם". ואכן, מרגע שהתחלתי לקרוא אותו החיוך לא מש מפניי.  ג'רלד הפיל ופיגי החזירונת מגלים להפתעתם שהם דמויות בתוך ספר ומכאן מתפתח קשר מיוחד בין הקורא לדמויות.  האיורים מינימליסטיים ומכניסים לאווירה המגניבה של הספר. הספר זכה בעטור הכבוד של מדלית תיאדור סוס גייזל (ד"ר סוס) להומור ובהחלט מובן מדוע.

בגב הספר נכתב "אל תפספסו את הספר הנוסף בסדרה – החבר העצוב שלי". באמת אל תפספסו. גם הוא מעולה באותה המידה. מו יולמס הסופר (אל תתנו ליונה לנהוג באוטובוס, כל הכבוד לאמנדה והתנין שלה) פשוט גאון!!

*לעושים את צעדיהם הראשונים בקריאה.

הסיפור המעניין של שאול ומפלץ החשמל / יניב הלר, אביאל בסיל, הוצאת כנרת זב"מ.

הסיפור המעניין על שאול ומפלץ
הסיפור המעניין על שאול ומפלץ

לאחרונה בכל פעם כשאני רואה ספר ילדים עם עיצוב עטיפה ואיורים מדהימים, איכשהו תמיד אביאל בסיל קשור לעניין. גם הפעם זה קרה. אין מה לומר, מדובר באחד המאיירים המעולים של התקופה האחרונה שהופך כל ספר לחגיגה לעיניים. הסיפור המעניין של שאול ומפלץ החשמל, אכן מעניין. מדובר גם בספר הרפתקאות ומערכת יחסים נפלאה הנרקמת בין שאול למפלץ החשמל (מסתבר שבכל פעם כשיש הפסקת חשמל זה בעצם הזמן שבו מפלצי החשמל שחיים בתוך השקעים, נחים), גם בספר חידות (מה הקשר בין פינגווינים וצלחות?), וגם ספר רגיש מאד על ילד שהוריו נפרדו, והמסר המסתתר בין השורות, עובר בצורה נפלאה, לא משנה מה יקרה, ההורים תמיד יאהבו את הילד שלהם.

*הספר מנוקד, לבני 6-8

לילה במרדף אחר בני לקרדה / אורית רינגל אמיר, איורים, ליאורה גרוסמן. הוצאת רימונים וידיעות אחרונות

לילה במרדף אחר בני לקרדה
לילה במרדף אחר בני לקרדה
סוף סוף ספר הרפתקאות סוחף ומרתק שלא ניתן להניח מהיד מרגע שמתחילים לקרוא ועד שמגיעים לסופו, כי גם לגילאים הצעירים שקוראים עם ניקוד, מגיע ספר כזה.

מדובר בחלק שלישי מתוך סדרה, העומד בפני עצמו אך האחיינית שלי דרשה בתום הקריאה את שני הספרים הקודמים. לילה (כלבת טוי פודל שחורה כמו הלילה), מתחברת לכלב עזוב ומוזנח וביחד הם פותרים תעלומת מתח מסובכת ביותר. הפושע בני לקרדה, גונב כלבים ומחזירם לבעליהם לאחר שהוא מקבל פרס כספי על מציאתם, העלילה מסתבכת כשעולה החשד שהוא מסכן במודע את בטחון המדינה. הספר כתוב מנקודת מבטה של מיקה שהיא בעלת הכלבה, בני לקרדה הרשע וגם מנקודת מבטם של הכלבים, דבר שמוסיף פן חינני ביותר לספר.

גם אם הילד שלכם לא אוהב לקרוא, אין מצב שהוא יניח את הספר באמצע והאיורים של ליאורה גרוסמן רק מוסיפים קסם לעלילה שרקחה עבורנו רינגל-אמיר. 

*הספר מנוקד לבני 7-9

הלקחנים / מרי נורטון, תרגם, יואב אבני, הוצאת אוקינוס, מודן, סדרת הרפתקה.

הלקחנים
הלקחנים
כשהייתי ילדה, הספר שהשאלתי הכי הרבה פעמים בספריה היה "הלקחנים". אני זוכרת את הספרנית מביטה בי במבט מיואש, "עוד פעם הספר הזה ? לא כדאי שתנסי ספרים אחרים?"  לא רציתי ספרים אחרים! רציתי רק אותו ובכל פעם שלא מצאתי ספר מעניין להשאיל חזרתי אליו ושוב ושוב ושוב. איך אפשר שלא להתאהב בלקחנים, אותם אנשים קטנטנים המתגוררים מתחת לרצפת המטבח באחוזה אנגלית ישנה ופשוט לוקחים לאנשים הרגילים כל דבר, ממחטים, נעלי בית, בולים, מטבעות ועוד ועוד. כילדה בכל פעם התפעלתי כיצד חפץ שמשמש אותנו ביומיום, משמש את הלקחנים למשהו אחר לגמרי. כששמעתי שיצא תרגום חדש קצת חששתי, אך כמעריצה מושבעת של סדרת הרפתקה, הנחתי שמדובר בקניה בטוחה ואכן התרגום של יואב אבני נפלא. עכשיו רק נותר לפנות לליבם של בעלי ההוצאה ולהזכיר להם את ספרי ההמשך של הסדרה שממתינים גם הם לתרגום מחודש ומשובח.

*מנוקד לבני 7 עד 120

מלאלה / מלאלה יוספזאיף פטרישיה מק'קורמיק, מהדורה לקוראים הצעירים, הוצאת צלטנר

מלאלה
מלאלה
כשמחזיקים את הספר ביד, מבינים את חשיבותו. רואים שמישהו בהוצאה הקדיש מחשבה רבה בעיצובו ועל המסר שהוא מעוניין להעביר לקוראיו. כיום ממעטים להדפיס ספרים בכריכה קשה, בוודאי שלא ספרי נוער, וכשמביטים על שולחנות התצוגה בחנויות, הספר מיד מושך את העין.

מדובר בסיפור חייה המדהים ומעורר ההשראה של מלאלה יוספאזי, שהיא האדם הצעיר ביותר שזכה בפרס נובל לשלום, על מאבקה למען חינוך והשכלה לנערות צעירות בפקיסטן. מלאלה סומנה כיעד בקרב אנשי הטליבן אשר ניסו להתנקש בחייה אך היא לא נכנעה והמשיכה במאבקה הצודק.

כמי שנולדה בישראל ונהגה להבריז בקביעות מבית הספר, חשתי חוסר נוחות מסוים כיצד דילגתי מעל גדר בית הספר ובמקום ללמוד נסעתי עם חברות לים, בעוד במקומות אחרים בעולם נשים מתחננות לקבל מעט השכלה. 

*ספר חובה בכל בית – לבני 12 ומעלה

הארי פוטר ספר צביעה / הארי פוטר יצורים קסומים

הארי פוטר ספר צביעה
הארי פוטר ספר צביעה
כמעריצה מושבעת של הארי פוטר, ומכורה כבדה של טרנד הצביעה החדש הייתי חייבת להביא לידיעתכם את דבר קיומם של שני ספרי צביעה חדשים אלו. עולמו הקסום והמופלא של הארי פוטר קם לתחיה בין הדפים ועושה טוב על הלב. אז אם יש לכם ילדים, בני דודים, אחיינים שאוהבים את הארי פוטר, אני בטוחה שהם ישמחו לקבל את ספרי הצביעה האלו במתנה, ואם זה עבורכם, אל תתביישו, גם זה בסדר.

*לאוהבי הארי פוטר המתגעגעים.

גיבורי-על והורמונים, להתנתק מהמסך ולהתחבר שוב לחיים / מלי אלקובי, הוצאת מנדלי

גיבורי על והורמונים
גיבורי על והורמונים

איך יוצרים איזון בין חיי עבודה לחיי משפחה? שאלה זו מטרידה מיליוני אנשים בכל רגע נתון. רבים מרגישים שמשהו השתבש בחייהם והם לא בדיוק יודעים לשים את האצבע על הנקודה המדויקת או להבין כיצד הגיעו למצב בו הם נמצאים. אז איך משיגים את אותו איזון בחיים? מי הם גיבורי העל ומי הוא הרשע האולטימטיבי (רמז: הוא נמצא אצלכם ביד רוב הזמן, ואתם לא מצליחים להתנתק ממנו), מה הם המחירים שאנו משלמים על חוסר האיזון בחיינו וכיצד ניתן לפתור את הבעייתיות הזו אחת ולתמיד? כל התשובות נמצאות בספר הנפלא הזה שיעזור לכם לצאת מהסבך.

מתנה מושלמת לחג לאנשים שאתם אוהבים במיוחד.

*לגדל ילד חברותי / ד"ר עדה בקר

לגדל ילד חברותי
לגדל ילד חברותי

בעולם הטכנולוגי בו אנו חיים, כשילדים רבים נשאבים לשעות משחק ארוכות עם האייפד והסמרטפונים המשוכללים, הורים רבים שואלים את עצמם, למה לילד המתוק שלהם אין חברים, וכיצד ניתן לגרום לו להיות חברותי יותר. בדיוק בשביל זה כתבה ד"ר עדה בקר, יועצת התפתחותית לגיל הרך ומומחית להתפתחות חברתית בגיל הרך, את ספר ההדרכה, לגדל ילד חברותי, שעונה על כל השאלות כיצד ניתן לשפר את היכולות החברתיות של ילדנו

בעזרת שאלונים, תצפיות, טיפים ורעיונות חדשניים, והכל בשפה קולחת ובגובה העיניים, במיוחד להורים. בכיתה א' לא היו לי חברים. הגעתי מאזור שונה בלי אף ילד מהגן. כשסיפרתי לאמא שלי שנראה לי שלא אוהבים אותי כל כך, היא עמדה מולי בלי יכולת אמתית לעזור. אם היה לה את הספר הזה בזמנו, אני בטוחה שהיא הייתה יכולה להיעזר בו בכדי לעזור לי. למיטב ידיעתי לא נכתבו בנושא ספרים נוספים בעברית. ספר חשוב לכל הורה.

>> לכל ההמלצות של מאירה ברנע גולדברג

*מאירה ברנע-גולדברג מחברת רבי המכר: "משפחה לדוגמה", "כראמל" ו"כמה רחוק את מוכנה ללכת". שותפה ב"כריכה" סוכנות לסופרים.