ממה עשויים ראשי ממשלה – מבן גוריון ועד היום / חנוך פיבן, הוצאת  זב"מ


בספרים של חנוך פיבן הכל יכול לקרות וברור שבכל עמוד מסתתרות שלל הפתעות. הפעם פיבן לוקח אותנו למסע מופלא בהיסטוריה של ארץ ישראל באמצעות סיפור ילדותם והתבגרותם של ראשי ממשלת ישראל לדורותיהם, מבן גוריון ועד בנימין נתניהו. כמובן שבמקום תמונות שגרתיות של ראשי הממשלה, פיבן מציג את דמותם באמצעות חפצים המאפיינים את התנהגותם, ילדותם והביוגרפיה שלהם.  בסיום הספר ניתן לראות את תמונותיהם המוכרות של ראשי הממשלה ולהשוות בין היצירות של פיבן למציאות.
הסיפורים הנלווים לכל דמות, קצרים, מרתקים ומעניינים. כשהחברים של בני (בן 8) הגיעו אלינו הביתה הם ישבו במשך קרוב לשעה עם הספר, ניסו לזהות את החפצים שבתמונות ולהבין לפי הסיפור מדוע נבחר כל חפץ. מתנה יפה לילדים ולמבוגרים.
לבני 5 עד 120סבא סביח / תמי שם טוב, איורים: שמרית אלקנתי / הוצאת כנרת


אור וקרן הם תאומים. לסבא שלהם קוראים סביח. זה נראה להם מאד מוזר שקראו לסבא שלהם על שם מאכל. ההורים שלהם אוהבים חומוס וטחינה. "איזה מזל", הם חושבים, שלא קראו לנו ככה.
הספר מתחיל ביום בו התאומים מגיעים לסבא וסבתא לביקור והבן של השכנים משועשע מהשם של סבא שלהם: "מה, הוא פיתה עם חומוס וביצה קשה?".
מכאן מתחילה העלילה. בצורה נגישה ויפה התאומים והקוראים יקבלו הסבר על פרוש השם של הסבא (מפתיע ביותר אני חייבת לציין), ודרך הסיפור לומדים גם פרק קצר בתולדות המדינה. בסיום הספר אפילו יש מתכון לסביח.
האיורים הצבעוניים, הכתיבה והרעיון המקורי של הסופרת יצרו ספר שהוא מין אגדה ישראלית קסומה. שמחתי מאד שהוא נבחר למצעד הספרים מטעם משרד החינוך, אני בהחלט מבינה למה.
לבני 5-8

 

הכי הכי יותם / כתב ואייר טום פרסביל, מאנגלית: גליה אלוני-דגן, הוצאת תכלת

יותם היה תמיד כמו כולם. שום דבר לא יכול היה להכין אותו לרגע בו יום אחד לפתע פתאום צמחו לו זוג כנפים, גדולות, ארוכות וצבעוניות. כמובן שבתחילה יותם הופתע אך ברור שהוא שמח לנסות אותן ולעוף גבוה גבוה לשמים. היה לו הכי כיף בעולם. הבעיה התחילה ברגע בו קראו לו הביתה לשוב לארוחת ערב. יותם חשש שההורים שלו לא יקבלו אותו עם הכנפיים החדשות ולכן הוא התעטף במעיל גדול.
מאותו רגע היה לו סוד. הוא לא יכול היה להיות הוא עצמו. לא בבית, לא עם חברים והוא הפך עצוב.
הסוף הוא כמובן סוף טוב, יותם מחליט בסופו של דבר להיות הוא עצמו ולוותר על הסוד ואז מתגלה משהו מאד מעניין.
ספר עם מסר מאד חשוב לילדים, לאהוב ולקבל את עצמך כמו שאתה, לא צריך להתחבא או להסתתר. צריך לקבל את עצמנו כמו שאנחנו ואז גם הסביבה תוכל לקבל זאת כי כל אחד הוא שונה.
לבני 4-6

אל תעירו את הטיגריס / כתבה ואיירה בריטה טקנטרופ, מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת קוראים

הטיגריס ישן ואסור להעיר אותו. חסידה, שועל, צפרדע, צב ועכבר מאד מודאגים. הוא חוסם להם את הדרך כשהם מאד ממהרים. העניינים מסתבכים עוד יותר כי יש להם ביד זר בלונים גדול.
ההרפתקה מתחילה. כל חיה בתורה מפעילה מעט יצירתיות על מנת לפתור את הבעיה:  איך לעבור מעל הטיגריס מבלי להעיר אותו. המתח והפחד מורגשים באוויר. אסור בשום פנים ואופן שהטיגריס יתעורר. אבל החסידה עושה טעות. בלון מתפוצץ והטיגריס קם. ועכשיו מה?
עכשיו הפתעה.
סוף מקסים וחמוד. ספר שכיף להקריא (וניתן גם לנסות להמחיז עם הקטנטנים) שעושה טוב על הלב.
לבני 2-5העננים אמרו לי / דפנה שטרום, איורים רעיה קרס, הוצאת פועלים

כשקראתי בספר עם האחייניות שלי, מיד חייכתי. החורף הישראלי מאד מתעתע וכל ילד יוכל להזדהות בקלות עם הסיפור שבו. לאחרונה החזאים הבטיחו לנו מספר פעמים סוף שבוע סוער במיוחד כשבפועל זה פשוט היה חורף.
העננים קראו לו לצאת החוצה: "בחוץ ממש נפלא – אפור, קר ורטוב. אבל לפני שתצטנן, צריך להתכונן!".
הילד מתכונן על פי הוראות העננים, גופיה, חולצה, זוג כפפות, מכנסים, גרביים, מגפים, מטריה. העננים דורשים גם מעיל וצעיף, אולי כדאי להביא גם עפיפון אך מרוב הכנות וכובע על הראש כשהילד סוף סוף יוצא החוצה, אתם יכולים לדמיין לעצמכם מי מחכה לו שם ? כן. צדקתם. השמש. בשביל לראות עוד גשם, צריך להמתין.
סיפור מחורז על חוויה קטנה של חורף ישראלי.
לבני 2-4כפתורי כסף / כתב ואייר בוב גרהם, מאנגלית, אבירמה גולן. הוצאת כנרת

את בוב גרהם פגשתי לראשונה כשנתקלתי בספר קסום בשם "איך לרפא כנף שבורה" ספר מלא חמלה ואהבה, מאוחר יותר גם בספר נוסף "אוטובוס ושמו עדן". גרהם מצטיין בלספר מיליון ואחד סיפורים יחד כאשר רק בסוף מתקבלת בפנינו התמונה המלאה.
הספר עוסק בבוקר יום חמישי אחד, דקה לפני עשר. ג'ודי בדיוק ציירה ברווז – עם כובע צילינדר, מקל ומגפיים וג'ונותן אחיה הקטן בדיוק נעמד על שתי רגליו לאט, ומכאן, כמו בספר "זום", יוצאים החוצה מחדרו לסלון, לחצר, לרחובות הראשיים, כל כך הרבה דברים מופלאים התרחשו באותו יום חמישי בבוקר ולשמחתנו אנחנו עדים לכולם.
בכל רגע עולם שלם מתקיים סביבנו ולרב אנחנו לא מודעים לו. ספר שכולו חוויה. מומלץ לקטנים וגדולים.קומיקס מדעים דינוזאורים מאובנים ונוצות / מ"ק ריד וג'ו פלאד, הוצאת כתר

רוב הילדים אוהבים לקרוא, ללמוד ולשמוע על דינוזאורים והספר הזה עושה זאת בצורה מושלמת. ספר קומיקס שלם על דינוזאורים והחוקרים שחקרו את היווצרותם ותולדות חייהם. הספר מלא עובדות ופרטי טריוויה שונים וגם עוקב אחר היחס של האנושות לדינוזאורים לאורך ההיסטוריה. למשל אם בשנת 1800 התייחסו אל הדינוזאורים כאל מפלצות שנעלמו בגלל המבול בזמנו של נוח, בשנות ה 2000 כבר יודעים שמדובר בצאצאים של הזוחלים הנכחדים שנעלמו לאחר שהמערכת האקולוגית שלהם נהרסה מפגיעת אסטרואיד.  
הספר עוקב גם אחרי החוקרים שמצאו תגליות חדשות על הדינוזאורים ומה ניתן ללמוד כתוצאה מהמאובנים שמתגלים מידי פעם.  בסוף הספר ישנו מילון מונחים נוח לשימוש, ציר זמן הממחיש את התקופות השונות, בקיצור מתאים לכל ילדה וילד סקרנים וגם להוריהם. אני למדתי רבות מהספר וילדים רבים שנבהלים מספרים מרובי מלל ישמחו לקרוא את המידע בצורת קומיקס.
הספר לא מנוקד ומתאים לתלמידי בית ספר יסודי.דוקטור מולקולה 2 – ניסויים מדעיים שאפשר לעשות בבית / אורי וייל, הוצאת מודן

עוד כשהבן שלי היה בגן ויצא הספר הראשון של דוקטור מולקולה, זו הייתה הצלחה מסחררת (וקבלו המלצה חמה וחפשו באינטרנט מפגשים של "ד"ר מולקולה" עם ילדים כי מדובר בחוויה). כעת יצא הספר השני לאור ולשמחתי הספר מוצלח כמו הקודם. ילדים אוהבים דברים קופצים, מבעבעים, נשרפים ומשפריצים וכאן הם מופיעים בשפע. שימו לב שבחלק מהניסויים נדרשת השגחת מבוגר.
הספר מכיל ניסויים רבים והסברים מרתקים ופשוטים ובכללם הסבר מדעי מדוע ואיך הפלא התרחש  והכל מלווה בתמונות הממחישות את התהליכים, פשוט מתנה נפלאה לילדים.
הניסויים האהובים במיוחד על אבישי (בן 8): זיקוק תת ימי (אש בתוך מים. הייתם מאמינים?), הר געש באמצעות כוס שקופה, תבנית, חומץ, שקית סודה לשתייה, סבון כלים וכפית. פשוט מגניב. אפילו אני הסתקרנתי לראות את תוצאות הניסויים.
לבני 5 עד 12

איש הפח, ספר שני בסדרת "תיק נוער"/ ליעד שהם, הוצאת כנרת

את ליעד שהם כולם מכירים בזכות ספרי המתח הרבים והמוצלחים שכתב (עיר מקלט, משחק הראיות, אם המושבות, מסדר זיהוי ועוד רבים וטובים). לפני כשנה החליט לפנות לקהל יעד נוסף וספרו "סיכון כפול", חלק ראשון מתוך טרילוגיית ספרי מתח לנוער, ראה אור וזכה להצלחה רבה בקרב תלמידי חטיבת הביניים והתיכונים, אך לא רק. הקהל הבוגר שרגיל לקרוא את ספריו ונחשף לספר, קרא בו כבכל ספר מתח.

הספר עוסק בדנה שהכניסה את עצמה לצרה כאשר ניסתה להקליט תלמיד אחר (איתי) מודה ברצח על מנת לעזור לאבא שלה שמשמש כחוקר במשטרה אך מסתבכת כשהאמת נחשפת לאט לאט. איתי ודנה נכנסו למערבולת של שקרים וחצאי אמיתות. וכעת בספר השני, הם מנסים לגלות את הנסיבות האמתיות למוות של אמה ואחותה של דנה כשרוצח הרוצה במותם מסתובב חופשי והרשויות לא מבצעות את המוטל עליהן. הם יגלו בדרך הקשה שלא ניתן לסמוך על אף אחד ושהמחיר אותו יאלצו לשלם עבור אותה אמת שהם מחפשים, כבד מאד.
מתאים לבני 14 ומעלה וכמובן למבוגרים אוהבי ספרי מתחארץ האגדות – עולמות מתנגשים ספר מספר 6 / כריס קולפר (מאנגלית: נעה בן פורת) , הוצאת אריה ניר

צרחות והיסטריה, זה מה שגרם הספר במשפחה שלי ואני לא יודעת מי צרח יותר משמחה, אני או האחיינים שלי שעוקבים אחר הסדרה המגניבה הזו כבר שנים.
אני לא בטוחה שיש צורך להציג את הסדרה שלקחה את כל הדמויות מעולם האגדות וערבבה  אותן היטב היטב ובטח לא את הסופר, שכיכב בסדרה "גלי".                                                                                                              
לקולפר יש כישרון אמיתי לספר סיפור. כל פרק גדוש בפעולה, רגשות והרפתקאות. הוא אלוף ביצירת דמויות בלתי נשכחות ובהפחת חיים חדשים בגיבורים אהובים מאגדות כמו כיפה אדומה, זהבה, ג'ק והאפון הפלא ואמא אווזה.

צחקנו עם ועל המלכה כיפה אדומה, התרגשנו מסיפור האהבה המלא תפניות בינה לבין הנסיך צפרדי; עקבנו במתח אחר התפתחות מערכת היחסים בין זהבה הפושעת הנמלטת לג'ק איש האפונים; וכססנו ציפורניים במתח כשהמכשפה הרעה איימה להשמיד את ארץ האגדות. ועכשיו, הסיוט הנורא מכל התגשם. כל הנבלים והגיבורים יצאו מארץ האגדות והגיעו לעולם האמיתי.

כריס קולפר עושה עבודה נפלאה בשבירת המיתוסים המקובלים לגבי האגדות הישנות ושילובן בעולם חדש, קסום ומודרני.
מרתק, מהמם, מקסים, מצחיק – בקיצור: רוצו לקרוא!
מתאים לכל מי שקורא בלי ניקוד ולא משנה בן כמה הוא.

>> לכל ההמלצות של מאירה

הורים - כל מה שאתם צריכים לדעת