ילד שמן בחוף הים (צילום: Tim Macpherson, GettyImages IL)
השמנת יתר הפכה למגפה מגיל צעיר. מה הספרות אומרת על זה? | צילום: Tim Macpherson, GettyImages IL
עד השנה שבה עליתי לכתה ח' לא היו לי בעיות משקל. הייתי רזה כמקל ולא עניינו אותי כמויות האוכל שאכלתי, ובטח שלא היו לי רגשות אשם לאחר כל קוביית שוקולד שהכנסתי לפי. בבית הספר כמעט כולם היו רזים, בכל כיתה ניתן היה למצוא ילד שמן אחד בלבד, אבל אף אחד לא עשה מזה עניין כל כך גדול. הכל השתנה בחופשת הפסח של אותה שנה בה עליתי חמישה ק"ג לאחר שזללתי מבוקר עד ערב מצות מטוגנות ומאז ועד היום אני סובלת מהפרעות אכילה קשות, נלחמת בכל כוחי בשמירה על משקל תקין ומיוסרת לאחר כל ארוחה בה הגזמתי.

נתונים של משרד הבריאות שפורסמו בשנים האחרונות מציגים מציאות קשה. 20% מתלמידי כיתות א' סובלים מעודף משקל ובכיתות ז' המספר כבר עומד על כ 30%. בני בן החמש וחצי רזה מאוד, כך שעד לתקופה האחרונה כלל לא חשבתי לשוחח אתו על הנושא, אבל  לפעמים אנו פוגשים את המציאות במקומות לא צפויים. לפני מספר חודשים היינו בהצגת ילדים מפורסמת שזכתה בשבחים רבים, בהצגה, אחת השחקניות גילמה ילדה שמנה. ולתדהמתי רוב הבדיחות בהצגה היו קשורות למשקל גופה. כשיצאנו מההצגה הבן שלי התחיל להצביע על אנשים שמנים ולצחוק עליהם ונדרשו לי מספר שבועות לגרום לו להבין את משמעות הדבר ולהפסיק לעשות זאת.  בעקבות זאת החלטתי לבדוק כיצד ספרות הילדים מתייחסת לנושא התזונה והמשקל והאם יש ספרים המתמקדים ספציפית בנושא . ואלו הממצאים: 

אין תמונה
המרענן הרשמי של ברזיל

אני מבננה – לילדים וגם למבוגרים ששכחו למה כדאי לאכול בריא
הילה סטרוביסקי
איורים: ג'סיקה מלו

"הספר מעודד לקיחת אחריות על מה שאנחנו מכניסים לפינו ומסביר על כמה מההשלכות האפשריות של בחירת המזון שלנו". הספר מסביר בפירוט רב על צרכי הגוף, ההבדל בין קטניות, פירות, ירקות דגנים ועוד. מסביר על החומרים המסוכנים שיש במזון תעשייתי ומדוע חשוב לקרוא היטב את הכתוב על אריזות מוצרי המזון  ואילו חומרים הם מכיל. בתחילתו ובסופו ישנן עצות רבות והסברים להורים על תזונה ובריאות. 
בשורה התחתונה: מתאים לילדי בית הספר היסודי ולהורים לילדים בכל גיל שמעוניינים להנגיש לילדיהם את הנושא. מקצועי ביותר וחשוב. 

אין תמונה
המרענן הרשמי של ברזיל

מילון התזונה הראשון שלי – מאכל, בריאות ועד תזונה
אסנת בירנבאום (דיאטנית קלינית)
איורים: רפאל

"לאכול נכון זה ליהנות מסוכריות ושוקולד, אבל לא לזלול, לבחור אחד או שנים ולא את הכל. לאכול נכון זה לאכול לאט, כי כשאוכלים לאט אוכלים מעט".

הספר מסביר בצורה קלה וברורה מושגים פשוטים בתחום התזונה. מהם אבות המזון, שומנים, פחמימות, ויטמינים, מינרלים ועוד. הספר, כפי שניתן להבין משמו, כתוב בצורת מילון מושגים לא בצורת סיפור, ולכן מתאים יותר להורים שרוצים להסביר לילדיהם מושגים ספציפיים או לילדים שמתעניינים בנושא. כאמא, אהבתי את ההסברים הפשוטים, אך איני בטוחה שילדים זקוקים לכל המידע שבספר.
בשורה התחתונה: מתאים לילדים בגן חובה ובית הספר היסודי, בליווי הורים. 

אין תמונה
המרענן הרשמי של ברזיל

מה שיוצא אני מרוצה
מיכל שם טוב
איורים: יוני ביטן

"את "מה שיוצא אני מרוצה" בחרתי כדרך חיים" כתבה מיכל שם טוב בסוף ספרה ואכן נראה שבספר המסר עובר בצורה טובה ומדויקת.

אמא של מיכל קצת עצובה כי היא רוצה לחזור ולהיות רזה כמו בעבר. מיכל עוזרת לה להבין מה באמת חשוב בחיים ושלפעמים צריך לקבל את עצמנו כפי שאנחנו. ציטוט אהוב עלי ועל אבישי: "רק לפעמים במקום קרם קצפת, אני מציעה לה איזה פרי, לא כיוון שזה לא משמין, אלא פשוט משום שזה בריא".
*כל ההכנסות של הספר הולכות כתרומה לליחידה להפרעות אכילה בסורוקה ב"ש.

בשורה התחתונה: אם אתם מרגישים שיש לעלות את נושא המשקל ודימוי גוף בריא, זה הספר הנכון להכניס הביתה. לילדי גן חובה ותחילת בית הספר היסודי. 

אין תמונה
המרענן הרשמי של ברזיל


הצילו אמא בדיאטה
גילה שחר
איורים צבי לנדסברגר

מדובר בספר ילדים, אך אני בחרתי שלא להקריא אותו לבני, אלא לבעלי ולכל החברות שלי. כבר הרבה זמן לא צחקנו בצורה כזו מספר שמתאר במדויק את המציאות האכזרית שאנו חיים בה. נראה לי שמרגע זה הספר ייכנס כרשימת ספרי חובה כמתנה  לחברותי שמאמללות את כל בני משפחתן בניסיונותיהן לרדת במשקל ולרזות.
הספר מתאר משפחה בה האמא פוצחת בדיאטה וכל המשפחה נאלצת להיגרר אחריה למשטר תזונה קפדני ביותר. בסוף (ממש כמו במציאות אצלי), לאמא נמאס מהדיאטה והיא חוזרת לאכול דברים "טובים" והשמחה חוזרת למשפחה.   ציטוט אהוב – "וכך זה יהיה עד לקץ הימים, התרגלנו כבר שנינו לקטע – ורק נתפלל שירבו הזמנים שבין דיאטה לדיאטה".
בשורה התחתונה: מצחיק כמה שזה עצוב, או להפך. תחליטו אתם. 

אין תמונה
המרענן הרשמי של ברזיל

גלי במבצע דיאטה
סמדר שיר
איורים: ליאת בינימיני אריאל

סדרת היומנים של "גלי" מאת סמדר שיר אהובה ביותר על ילדות בית הספר היסודי ועוסקת בנושאים חשובים שעל סדר יומן. בספר זה מתארת גלי ריב גדול של הוריה, לאחר שהאמא במשפחה החלה בדיאטה, דבר שהוביל לשינוי בהתנהגות שלה. בסופו של דבר המשפחה מאמצת כללי זהב לשמירה על תזונה ואורח חיים בריא.  (אגב, מסתבר שהאמא החלה בדיאטה לאחר שפגשה חברה רחוקה שלא ראתה אותה הרבה זמן וזרקה לעברה את המשפט "וואו, כמה שמנת!" חמודה...).
בשורה התחתונה: ילדות שאוהבות את גלי, יאהבו גם את הספר הזה. אם קונים את הספר בכוונה תחילה לילדה שסובלת מבעיות משקל, רצוי ללוות זאת בשיחה והסברים מקדימים. הספר כתוב היטב כמו כל ספרי הנוער של סמדר שיר.

אני נעשיתי רעבה לאחר הסקירה, אבל החלטתי בהשפעת הספרים לאכול תפוח, לשתות מים ולצאת לצעידה קלה בחוץ.

>> לכל הטורים במדור

*מאירה ברנע-גולדברג מחברת רבי המכר: "משפחה לדוגמה", "כראמל" ו"כמה רחוק את מוכנה ללכת". שותפה ב"כריכה" סוכנות לסופרים.