לך לך – חמישה מסעות גדולים מהתנ"ך / ניר רצ'קובסקי, איורים עינת צרפתי, הוצאת כתר

לך לך (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור
כשהייתי ילדה בלעתי כל ספר שעסק בסיפורי התנ"ך. לשמחתי הבן שלי ירש ממני את אותה אהבה, ולשמחת שנינו, הוצאת כתר הוציאה ספר בדיוק בשבילנו. חמישה סיפורי תנ"ך לילדים הכתובים בגובה העיניים, בשפה קלה (המשלבת בתוכה פסוקי תורה) על מנת שהקורא הצעיר יוכל באמת להבין את הטקסט שהוא קורא. לכל חמשת הסיפורים יש מכנה משותף, בכולם הגיבור יוצא למסע ארוך שעומד לשנות את חייו או את חיי הסובבים אותו. אברהם היוצא אל ארץ כנען, אליעזר המחפש כלה ליצחק, יוסף שמובל למצרים, המרגלים המסיירים בארץ כנען ויונה המנסה לברוח מגורלו. האיורים בהחלט מוסיפים לאווירה. אין לי מושג מי כתב את הטקסט בגב הספר, אך זה הזמן לספר לו שאהבתי מאד את הקריצה לד"ר סוס, "אם יוצאים מגיעים למקומות מופלאים", המשפט הזה מתאר את רוח הספר בצורה מושלמת.
לתלמידי בית ספר יסודי הקוראים עם ניקוד.


אלופי הזיכרון 2, תעלומת השפה הספרדינבית / ערן כץ, הוצאת מודן

אלופי הזיכרון 2 (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור


ספר נוסף בסדרה המקסימה, "אלופי הזיכרון" אשר מלמדת את הקוראים הצעירים טכניקות מעולות לשיפור הזיכרון בעזרת כללים פשוטים שנשזרים בעלילה משעשעת, מותחת וסוחפת. והפעם, כיצד ניתן ללמוד שפות זרות בקלות: יוגור, שמנדריק צעיר (שמנדריק= 80% בן אנוש, 10% אריה ים, 33% טרול 7% שומן, עדין, טוב לב ומשעשע)  בעל זיכרון מצוין, מגלה בבוקר שהוא היחיד שיכול להציל חבורת שמנדריקים ונודניקונאים (נודניקונאי, 60% אלפקה, 0% שומן, חברותיים אך מעצבנים ואובססיביים), שהלכו לאיבוד בספרדינביה. רק  הוא בזכות הזיכרון המצוין שלו יוכל ללמוד בקלות את השפה הספרדינבית ויחד עם חברתו אלה הוא יוצא למסע מסוכן לנסות להשיב את הנעדרים לביתם.
בדרך הילדים ילמדו יחד איתו ספרדינבית (שפה מגניבה המורכבת ממילים שנלקחו משפות שונות) וילמדו כמה קל לפתוח את הראש לשפות חדשות. במילה אחת: מגניב!!
לתלמידי בית ספר יסודי הקוראים ללא ניקוד.

 

אחחח איזה אח – מציק ומצחיק / מאת קרן פטל גונן, איורים אלינה גורבן, הוצאת מטר

אחחח איזה אח (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור

יחסים בין אחים הם תמיד דבר מורכב, ואני שמחה לגלות שעדיין, למרות הספרים הרבים שנכתבו על אחים גדולים וקטנים, יוצאים ספרים מקוריים המצליחים להציג עוד זווית מצחיקה ואמתית על הנושא. אורן האח הבכור נאלץ לקבל כעובדה את הצטרפותו של אחיו החדש דני. הספר בוחן את התהליך אותו עובר אורן משלב הקנאה, הכעס והניסיונות למצוא את מקומו החדש במשפחה עד השלב בו הוא מגלה את היתרונות והאהבה שיכולה להיווצר בין שני אחים והכל בהומור וברגישות. השילוב בין האיורים לטקסט משלימים זה את זה ומכפילים את גורם ההנאה.
לבני 4-7


העץ המפתל מסיפורי ארץ האגדות / כריס קולפר, איורים ברנדון דורמן, הוצאת אריה ניר מודן

העץ המפותל (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור

בתור מכורה אמיתית של סדרת ספרי הנוער "ארץ האגדות" של כריס קולפר, התלהבתי מאוד גם מספר הילדים, ואהבתי שעיצוב הספר מתכתב עם ספרי הנוער. הפעם אגדה קסומה ומופלאה אודות עץ פלאי מיוחד ושונה שדווקא השונות שלו וצורתו המצחיקה הצילה אותו מגורל אכזר. כשילדה קטנה בורחת מהכפר בדמעות , נעצרת לרגלי העץ ומספרת לו כיצד כל ילדי הכפר לועגים לה על צורתה החיצונית, על המשקפיים והשיער שלה, הוא בוחר להציג בפניה את סיפורו ולהראות לה שבכל רע יש גם טוב ואם רק נסתכל מעבר לאופק נמצא את האנשים הנכונים שיקבלו אותנו כמו שאנחנו.
תרגום נפלא של רימונה די-נור, לבני 4-7כפפה אחת ורודה / חנוך פיבן, הוצאת עם עובד

כפפה אחת ורודה (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור


ספר של חנוך פיבן הוא תמיד חגיגה של יצירתיות, צבעוניות והפתעות קטנות וגדולות. גם הפעם אמן האיור בחפצים לא אכזב והקרנבל מתחיל כבר בעמוד הראשון כאשר כפפה ורודה אחת נפלה מכיס מעילה של ילדה. בתחילה הכפפה עצובה, אך בדרך היא פוגשת חיות רבות אשר זקוקות לעזרתה ולבסוף גם מוצאת את הדרך הביתה,  כמו בכל סיפור "פיבנאי" מצוי, הכפפה תשנה את צורתה פעמים רבות, תתחבר תתפרק, תצטרף ותקבל חיים משל עצמה יחד עם צורות, מרקמים וחפצים שונים ומשונים.
לאחר קריאת הספר לעולם לא תוכלו עוד להסתכל על כפפות כפי שהסתכלתם עליהן עד עכשיו. כל כך מרענן לראות אמן וסופר כל כך יצירתי אשר מצליח לשלב סיפור מקורי עם אמנות מקורית שגם ילדים וגם מבוגרים יאהבו.
לבני 3 עד 7.

מואנה ספר הגורל דיסני / הוצאת כנרת

מואנה (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור


בדרך כלל אני לא ממליצה על ספרים שיוצאים בעקבות סרטי דיסני (הם גם כך לא זקוקים להמלצה שלי...) אבל הפעם מדובר בספר יוצא דופן שהכניס כל כך הרבה אושר לביתנו כך שלא יכולתי שלא לכתוב עליו. נתחיל מזה שצפינו בסרט שלוש פעמים, גם אני וגם בני (בן 7) מאד אהבנו אותו. אז מה מיוחד בספר? בחלקו הראשון, מתוארת עלילת הסרט ולמרות שהיא מסופרת בקצרה, היא בהחלט מספקת. הספר מנוקד כך שהילדים יוכלו לקרוא בו לבד. החלק השני הוא מעין יומן. הזמנה אישית להכיר את עצמנו ואת משפחתנו בצורה טובה יותר בעזרת שלל שאלות. החלק השלישי הוא חלק בו ניתן לצייר קעקועים באמצעות זיכרונות מיוחדים, ממש כמו מאווי האל למחצה. ספר שהוא חגיגה מושלמת לאוהבי מואנה. מומלץ!!!
לבני 5-9


אמא , מה זה עושה ? / מיה מיטב, אייר אביאל בסיל הוצאת דני ספרים

אמא מה זה עושה (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור

כל כך קשה למצוא רעיון מקורי לספר ילדים. נראה שעל כל נושא נכתבו כבר מיליון ספרים ולא ניתן לחדש, לרענן ולהיות מקוריים. זו הסיבה שהספר כל כך תפס אותי. ילד קטן שואל את אמו "אמא, מה זה עושה?" ובכל פעם היא עונה לו "כלום, זה רק סתם קרטון ריק אפשר לשים בו עיתונים", או "כלום, זו רק כרית עגולה, תחזיר אותה בבקשה לכורסה" או "כלום, אלא שני מכסים מפח, רוצה להתאים להם צנצנות?" אבל בסוף, עם כל כך הרבה "כלום" הילד יוצר הפתעה מושלמת ויצירתית, כי מסתבר שמה ש"כלום" בשביל האחד הוא הרבה מאד בשביל האחר.
איורים מושלמים, טקסט מדויק, ספר מושלם!
לבני 3-6

 משאית כחולה קטנה בעיר הגדולה / אליס שרטל, איורים ג'יל מקלמרי, הוצאת ידיעות

משאית כחולה קטנה (צילום:  יחסי ציבור )
צילום: יחסי ציבור


מי לא מכיר את הרעש וההמולה כאשר אנו תקועים בפקק ארוך כשכל אחד מנסה להידחף על חשבון האחר ונראה כי אין הגיון ואין סדר. משאית כחולה קטנה וחמודה מגיעה אל העיר הקטנה. "זוזי כבר" האוטובוס נוזף בה, "אני ראשון ואת אחרונה" צופר לה טנדר המשלוחים, "פני את הדרך במהרה" נוזפת בה ניידת המשטרה. מה יהיה הסוף ? האם המשאית הכחולה והקטנה תצליח למצוא פתרון ולעשות סדר בבלאגן? מסתבר שעם סבלנות אפשר להשיג הכל.
ספר מקסים שיעלה חיוך על פניכם. הילדים בטוח יתמכרו, במיוחד חובבי מכוניות ומשאיות.
לבני 3-6

>> להמלצות קריאה נוספות