קרלסון על הגג מעופף שנית / אסטריד לינדגרן, הוצאת מרגנית, כנרת-זב"מ

אז אם לא ידעתם, קרלסון על הגג מעופף שנית ואני מציעה לכולם לפתוח למענו את הדלת ואת כל החלונות! כי הספר השני בסדרה יותר מצחיק ויותר פרוע מהראשון. והפעם קטני נשאר בבית לבדו – אמא נוסעת לנוח, אבא נוסע בענייני עבודה, ושני אחיו מאושפזים בבית חולים עם סקרלטינה. גם קטני חשוד שנדבק ולמרות שהוא מרגיש מצוין, הוא חייב להישאר בבידוד בחברתה של מנהלת משק הבית האיומה גברת בוק, שההורים שוכרים כדי לשמור עליו. ומי יציל את המצב, אם לא קרלסון! כי כשהדלת סגורה הוא פשוט נכנס מהחלון כדי להפיג את השעמום בשורה ארוכה של תעלולים, שבסופם גם המטפלת האיומה בעולם לומדת שיעור או שניים, והבידוד, שמוכר לכולנו מהזמן האחרון, הופך משגרה חדגונית להרפתקה.

קטני וקרלסון הם מהדמויות המוכרות והאהובות של אסטריד לינדגרן. הם מככבים בשלושה ספרים בסדרה ומזכירים את בילבי ואת חבריה תום ואניקה. קרלסון ובילבי, גיבורי העל שיודעים לעופף ולהרים סוס ביד אחת, פוגשים את הילדים הטובים מהבתים המסודרים, ומכניסים לחייהם קצת בלגן בריא והרבה צחוק. כי כל אחד יודע שצריך מעט קסם כדי להתגבר על המבוגרים ובמיוחד על מנהלות משק בית מרושעות. התרגום של דנה כספי מצוין וההומור עובד נהדר בעברית, אז גם אם הילדים כבר קוראים בעצמם, מומלץ מאוד לקרוא יחד. לתלמידי בית הספר היסודי שקוראים ללא ניקוד ולמבוגרים שלא איבדו את חוש ההומור.

 

מדריך לנוסעים בזמן: רומא העתיקה – לבעלי תקציב מוגבל / ג'ונתן ו' סטוקס, איורים דיוויד סוסלה, הוצאת ידיעות אחרונות

איפה אפשר למצוא חדר מלון ברומא העתיקה במחיר סביר של פחות מחמישה ססטרטיוס ליום? האם חניה לסוסים כלולה במחיר? מה לעשות במקרה של התקפה על ידי ברברים?אילו אפשריות חוקיות עומדות לפניכם אם אתם נזרקים לאריות בקולוסיאום? יתכן שתקבלו תשובות לשאלות האלו אם תקראו את המדריך זאת בתנאי שתצליחו לא להיהרג ברומא העתיקה בגלל השריפות שפורצות שם בתדירות גבוהה, או בשיטפונות מנהר הטיבר, או מרעב, מחלות, המון זועם ועוד הפתעות. מה עוד תימצאו במדריך? עצות שימושיות איך להפעיל סוס, מדריך אופנה שימושי להיטמעות ברומא העתיקה, איפה ומה אוכלים, כיצד מבלים, איך מוצאים עו"ד טוב לאחר שהושלכתם לאריות, אם הצלחתם לשרוד כמובן, ובכלל המון מידע שימושי שיעזור לכם לבלות וללמוד על רומא העתיקה.

כבר הרבה זמן לא ישבתי עם הבן שלי (בן עשר) והתגלגלתי מצחוק. אם לטייל בדמיון ברומא, אז רק ככה. אנחנו בציפייה וחסרי סבלנות עד לצאת מדריך חדש בסדרה. אגב, העצות בפרק "מה לעשות אם ברברי תוקף אתכם", יכולות להיות מאד מועילות גם בטיול בארץ בשנת 2020, לפחות חלק מהן.

הבלש דב ותעלומת האווז הנעלם / כתב ואייר גלעד סופר, הוצאת עם עובד

הספרים של גלעד סופר בנויים אחרת משאר ספרי הילדים. אני לא יודעת להסביר את סוד הקסם שלו אבל כשפתוחים ספר של גלעד סופר, תמיד מקבלים בתוכו איזו הפתעה מטורפת שופעת הומור ואף פעם לא יודעים מה צפוי לנו בין הדפים. אפילו הבן שלי בן עשר (שגדל על ספריו הקודמים) ועכשיו כבר מבוגר עבורם, לא התאפק ורצה להקשיב לספר החדש. הבלש דב מתעורר משנת החורף שלו. מיד הוא שם לב למשהו שחסר: האווז בגן החיות נעלם! הוא החליט לפתוח בחקירה מיד (כלומר מיד אחרי שיניח את הראש על הכרית לכמה דקות, ינמנם, יאכל משהו קטן, יאכל משהו גדול, יתלבש ויתכונן ליציאה). 

החקירה של העד הראשון, עצלן על ענף עץ, משעשעת ביותר ומתכתבת עם ז'אנר ספרי הבלשים הידועים מספרים וסרטים, אבל לאחר המשך מעקב אחרי חשודים נוספים הוא מגלה שלכל אחד מהחיות בגן החיות, היה מניע לסלק את האווז מהגן. האווז התנהג בצורה נבזית לכולם לכן כולם חשודים. האם יצליח הבלש המוכשר לגלות לאן נעלם האווז ומי אחראי להיעלמותו ? אל תישארו במתח, התשובה חיובית, אבל זה לא מה שאתם חושבים, ואם אתם מכירים את האווז מספרו הקודם של סופר, ההנאה אפילו כפולה. לבני חמש עד שמונה וגם להורים.

הטבח והמלך / ג'וליה דונלדסון, איור: דיויד רוברטס, הוצאת כנרת

היה היה מלך רעב כל כך שחיפש וחיפש טבחית או טבח. הוא הזמין לארמון המוני טבחים עם ספרי מתכונים, מחבתות וסירים. הם אפו וטגנו, בשלו ותבלו, הקציפו, הקפיצו, קלו וצלו. אבל כלום, שום דבר, לא עבד, לא צלח: "הביצה הזו נוזלית, הבשר עוד לא רך. קר מדי! חם מדי! מר מדי! – די! הג'לי מלוח, אין טעם לפאי. איום ונורא" המלך זעף. עד שהגיע למלך מועמד בשם שוקה. כן הוא קצת חלוש וקצת איטי, אבל חולם להיות טבח מלכותי.

המלך נותן לו משימה פשוטה שעל מנת להצליח בה הוא צריך לדוג בלב ים, לחפור באדמה, להשתמש בסכין טבחים חד, לטגן ליד אש רותחת ולמרות שהוא נכשל כישלון חרוץ ולא מעוניין לבצע דבר מבין הדברים הללו דווקא הוא זוכה במשרה הרמה. כיצד זה קורה ? תצטרכו לקרוא לבד. זה מצחיק, ואולי ילמד אתכם ואת הילדים שלכם דבר או שניים על האצלת סמכויות… הספר מחורז בכישרון רב על ידי המתרגמת האהובה רמונה די-נור, האיורים מקסימים ומכניסים לאווירה בקיצור יופי של ספר לקטנים ולגדולים. לבני ארבע עד שמונה.

 

היאסטוריה – 50 נשים ונערות טלטלו את העולם / קתרין הליגן, איורים: שרה וולש, הוצאת סיגליות

כבר במבט ראשון אפשר להבחין באהבה ובהקפדה בהן ניגשו יוצרות הספר למלאכת יצירתו, הספר מרשים מאוד ונעים לקריאה. הספר שכשמו כן הוא, היא-סטוריה, עוסק בסיפורן של 50 נשים שכל אחת בדרכה ובתחומה (ציירות, סופרות, מדעניות, פעילות זכויות אדם ועוד ועוד) השפיעה על ההיסטוריה של העולם והפכה אותו למקום קצת יותר טוב. הספר מביא את סיפורן ומתאר בקצרה את הדרך והגורמים שהובילו כל אחת מהן אל המקום בו בסופו של דבר הן הותירו את חותמן. בין הנשים שבספר אפשר למצוא את גולדה מאיר, פרידה קאלו, קוקו שאנל, הלן קלר, סופי שול, חנה סנש ועוד רבות.

הספר משובץ בציטוטים מחכימים, בפרטים ייחודיים ותמונות ואיורים שמרחיבים את ההבנה ואת גודל ההשפעה של אותן נשים לאורך ההיסטוריה. אחד הציטוטים האהובים עלי ומופיע בספר הוא של מפיה של הטייסת הנודעת אמיליה איירהרט: "הדבר הקשה ביותר הוא להחליט לפעול. היתר הוא רק עניין של עקשנות...את יכולה לעשות כל דבר שתחליטי לעשות". למה צריך עוד ספר על נשים חזקות אתם שואלים? מעניין שבמשך מאה חמישים שנה אף אחד לא שאל למה באף ספר כמעט לא מופיעות נשים... חוץ מזה הספר הזה שונה, לא רק בעיצוב ובחלוקה לפי נושאים, אלא בגישה וביחס לפרטים הקטנים. כשתקראו תבינו. לבני 6 עד 120.