תעלומת הצופן הסודי -  קבלו את דני מאסלי / מיה מיטב, הוצאת כתר

אין תמונה
ספרה הראשון של מיטב (אמא, מה זה עושה?)  היה ספר פעוטות קטנטן, מקסים ומצחיק שעם מעט מלל הכניס הרבה אושר ודמיון לביתנו, לכן הייתי סקרנית לגבי ספר הנוער החדש שלה ומהרגע בו התיישבנו לקרוא בו, אבישי  (בן 8) ואני, לא התאכזבתי.
דני מסאלי, עוד רגע בן 12, ילד סקרן וחכם, לא כל כך אוהב את בית הספר, אמא מורה, אבא בלש, אח של שני תאומים קצת מעצבנים בני 3, אוהב קומיקס ופותח בלוג משלו. תחילה נראה שמדובר בעוד ספר מצחיק שמתחיל ברגע בו אמו של הגיבור מכריחה אותו לכתוב יומן בו יכתוב דברים משעשעים נגד בית ספר והמשפחה, אבל די מהר מבינים שזה לא העניין. דני מגלה סוד גדול שהוריו מסתירים ממנו, תעלומה גדולה שקשורה גם לגורל האנושות כולה. והוא מתחיל לחפש תשובות. הספר כתוב כבלוג, פרקים קצרים ומצחיקים, ותוך כדי הילדים מקבלים מידע שבו לא היו נתקלים סתם כך בשיטוט ברחבי האינטרנט (למשל מושגים במתמטיקה, פיזיקה ועוד).
הספר מיועד לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד. לדעתי מדובר בלהיט חדש ואנחנו נמתין סקרנים לספר הבא בסדרה.


החבר הכי טוב שלי / רינת פרימו,  הוצאת אדם צעיר


אין תמונה
על הכריכה נכתב – "רינת פרימו, בספר מתח עוצר נשימה" וכבר בדף הראשון אני מגלה את ניצוץ המקוריות.  דף המיועד לקוראים : הבטחת כבוד – זו התחייבותי לא לגלות לאף אחד מחברי, מבני משפחתי, ממכרי, או מאויבי שום ספוילר על ספר זה, לא בכוונת זדון וגם לא ברשלנות או בטעות" ומקום לחתימה. התוספת הגאונית הזו רק עוררה את הרצון שלי להתנפל על הספר, אך תחילה היה עלי להעביר אותו לקהל היעד, לאסף – בן של חברה, תלמיד כתה ו'. אסף החזיר לי את הספר לאחר יומיים ומסתבר שהחצוף חתם על אותה הבטחת כבוד ולכן סירב לספר לי אפילו מילה אחת על הספר. "את חייבת לקרוא. חייבת!"
הכל מתחיל כשיואב (13) חוזר הביתה מטיול באפריקה ורץ לביתו של חברו הטוב ביותר איתמר. הבעיה: איתמר נעלם. בבית גרה משפחה אחרת והנורא מכל, אף אחד לא יודע מי זה איתמר. אפילו ההורים שלו והחברים שלו בבית ספר לא יודעים במי מדובר. כאילו איתמר לא היה קיים מעולם. מכאן לא אוכל לספר דבר, רק לציין שמדובר בספר לא פחות ממבריק!
לבני 9-13

המדריך של צ'רלי ג'ו ג'קסון – איך להרוויח כסף, טומי גרינוולג, איורים ג.פ קוברט, מאנגלית: ניצן לפידות, הוצאת הכורסא

אין תמונה
במשפחה שלנו התאהבו בצ'רלי כבר בספר הראשון "צ'רלי ג'ו ג'קסון – איך לא לקרוא" שבאופן מפתיע, גרם גם לילדים הכי סרבנים בעולם  לקרוא ספרים ומאז בכל פעם שיוצא ספר נוסף בסדרה, מדובר בחגיגה. הפעם צ'רלי, הילד הכי עצלן בעולם, מנסה למצוא דרך להרוויח כסף, ואם אפשר בלי לעבוד. "אני אוהב כסף, אני לא אוהב לעבוד קשה, מתברר שזאת בעיה, מי היה מאמין?"
ההרפתקה מתחילה בניסיונותיו לעבוד בלי עבודה ממשית ולאט לאט מגיעות המסקנות שלו לגבי העולם. אני אוהבת את הסדרה הזו כי היא מאד מצחיקה, ולא מתאמצת, אבל מאחוריה יש המון הגיון ומסרים חיוביים. אגב, בסוף הספר יש מיני ראיון קצרצר עם הסופר. אפילו חברה שלי חסרת ההומור (מצטערת נוגה...) שלא מתחברת לספרים בסגנון, לא הצליחה להסתיר את החיוכים.
לבני 8-13

יומנו של חנון 12 – יציאת חירום, ג'ף קיני, מאנגלית, ארז אשרוב, הוצאת כנרת

אין תמונה
זו לא באמת חגיגת ספרים לנוער אם החנון החדש לא מצטרף, נכון ? אני לא חושבת שיש יותר מידי מה להרחיב ולכתוב על הסדרה הזו, כל מה שצריך לדעת זה שיצא הספר החדש ושרוב הסיכויים שאם יש לך ילד בכיתות הגבוהות בבית ספר יסודי או בראשית החטיבה, הוא ממש רוצה את הספר הזה. הפעם  הוריו של גרג מחליטים לצאת לנופש. באמצע ההכנות לחג המולד, לפתע מופיעה פרסומת בטלוויזיה לחופשת גן עדן חלומית, הוריו נזכרו שבאותו המקום הם חגגו את ירח הדבש שלהם והחליטו בהחלטה של רגע לבלות שם את החג, יחד, כולם. מכאן מתחיל האסון.... החופשה הכי גרועה בעולם.
לפעמים כשסדרה נמשכת ונמשכת, ניתן לראות ירידה ברמת הכתיבה או ברעיונות שאולי הפכו לממוחזרים. כאן זה ממש לא כך. הספר מצחיק ממש כמו בהתחלה.

העצלן שלא רצה להיות מלך / גיר פינקלשטיין, איורים: הלה חבקין, הוצאת קרן. 

אין תמונה
נום אהב לרוץ, לשחק, לצאת לטיולים, לגלף פסלונים מעץ, לכתוב שירים, לתפור בגדים ועוד הרבה דברים אחרים. זו לא הייתה בעיה גדולה כל כך אם נום לא היה עצלן (היונק החמוד, לא התואר), ולא סתם עצלן, נום היה נסיך העצלנים ואמור לרשת את אביו ולהיות המלך.

המלך והמלכה מאוד מוטרדים מהתנהגותו הפעלתנית ולא מבינים היכן טעו בחינוכו. נים לא רצה לאכזב את הוריו, אך רצה להישאר הוא עצמו – "עצלן לא עצלן". כשנים קיבל במתנה קיפוד, הוא החליט לברוח אתו. יחד יעברו מסע מפרך בארץ הנעלבים, ארץ המלומדים, ארץ המתכננים ובעוד מקומות נוספים עד לפתרון הבעיה. מסתבר שגם לעצלן אחד קטן, יש את הכוח לשנות ממלכה אחת גדולה.
הספר מנוקד ומתאים לבני 6-9.

טרילוגיית הגרישה (צל ועצם, מצור וסופה, הרס ותקומה) / לי ברדוגו,  הוצאת אריה ניר

אין תמונה
הידד!! קבלו במחיאות כפיים את החלק השלישי בטרילוגיה הנפלאה – טרילוגיית הגרישה. איך בכלל אפשר לתמצת עולם כל כך עשיר בעלילות ראשיות ומשניות, בכוחות אופל מסתוריים, הרפתקאות מסמרות שיער, ובעולם דמיוני שבנוי בצורה כל כך אמתית ומשכנעת ?
אלינה היא יתומה שמשרתת בצבא כשרטטת מפות. החבר היחידי שלה הוא מאל, גשש חתיך שגדל אתה בבית יתומים, כשהם נשלחים לחצות את קפל הצל (מדבר חשוך מלא מפלצות מעופפות ורצחניות ), השיירה שלהם מותקפת ומאל נפגע אנושות, אז מגלה בתוכה אלינה כח כביר, שליטה בחום ובאור – זימון השמש. בעקבות הגילוי היא נלקחת לחצר המלכות ומגויסת לצבא הגרישה, צבא הכולל אנשים היכולים להשפיע על הטבע ולחולל שינויים בחומר הקיים. מכאן כל מילה שאכתוב רק תהרוס. המלחמה בכוחות הרסניים וחזקים, נגד האופל מגיעה לשיאים חדשים של מתח בספר השלישי. אני כמעט וקבלתי התקף לב במהלך קריאתו.
הספר מתאים לנוער בוגר ולכל אוהבי הפנטזיה באשר הם.

המתכון הסודי ביותר בממלכה – ינשופות 2 / בר בן יוסף ונטעלי גבירץ (שגם איירה) , הוצאת כתר

ינשופות 2 נטעלי גבירץ בר בן יוסף (צילום:  Photo by Flash90)
ינשופות 2 נטעלי גבירץ בר בן יוסף | צילום: Photo by Flash90
את תמרה וגל פגשנו בספר הראשון בסדרת "ינשופות" – הקייטנה להגשמת חלומות. שתי בנות מצחיקות עם חלומות גדולים. עלילת הספר מתרחשת בחופשת חנוכה. הפעם הצמד רוצה לנצח בתחרות הסיפורים של מגזין ילדים נחשב . לשמחתן הרבה הן קבלו בהפתעה חופשה משותפת בלונדון, דבר שיאפשר להן להיכנס לנעלים של מישהו אחר (בדיוק כמו נושא התחרות). השתיים חולמות להיכנס לנעליהם של ג'ין אוסטין, צ'רלס דיקנס או אולי ג'יי קיי רולינג, אבל הדברים מסתבכים. כשהן נוחתות בלונדון, פופי (בת דודה של אמא של גל) שהיא שפית מפורסמת, שכחה בכלל שהן צריכות להגיע ולא אספה אותן משדה התעופה. פופי איבדה דבר מה מאד הכרחי, בוודאי עבור שפית מפורסמת, שאמורה ממש בקרוב לפתוח מסעדה חדשה. פופי איבדה את חוש הטעם וחוש הריח. האם גל ותמרה יוכלו לעזור לה לפתוח את המסעדה  או שכמו בספר ראשון הן יסבכו את העניינים ? האם החוויות שיצברו יעזרו להן לזכות בתחרות הכתיבה? כל התשובות בספר המקסים הזה.
מושלם לילדים בבית ספר יסודי שקוראים עם ניקוד.

קטנות גדולות (סדרה) / איסבל סנצ'ס וגארה, איורים: מריה דיאמנטס, תרגם ועבד, יהודה אטלס, הוצאת צלטנר 

אין תמונה
בימים בהם זמר מדביק מסקינגטייפ על העיניים כדי לא לראות נשים רוקדות ובימים בהם משחיתים שטרות כסף שעליהם דמויותיהן של משוררות זו הדרך להילחם בבורות, תרגום מושלם לסדרה אודות נשים דגולות. ממעצבות ואמניות ועד מדעניות. הספרים קצרצרים ומיועדים לבנים ובנות עד כתה א',  במטרה לעודד כבר מגיל צעיר לשוויון בין המינים. ברוב ספרי הלימוד, יפגשו הילדים גברים חזקים ששינו את העולם, אבל אסור לשכוח שהיו לא מעט נשים שבלעדיהן העולם שלנו לא היה כפי שהוא כיום.  אמיליה ארהרט, מארי קירי, רוזה פארקס, פרידה קאלו, אמלין פנקהרסט (שלבושתי עד לקבלת הספר לא ידעתי מי היא ובזכותה נשות בריטניה השיגו זכויות הצבעה שוות לאלו של הגברים. בכל פעם אני שוכחת שזכות ההצבעה לנשים לא הייתה דבר טבעי, אלא הושגה לאחר מאבק) ואחרונה חביבה אגתה כריסטי.
כמו כל ספרי ההוצאה, גם כאן ישנה הקפדה יתרה על עיצוב הספרים ואיכות התרגום. כל הכבוד לדורית בעלת ההוצאה. מסתבר שגם היא אישה מעוררת השראה. בזכותה הספרים הללו הגיעו גם לישראל.

כשסבא אליהו היה קטן / ינץ לוי, איורים אבי בלייר, הוצאת זמורה ביתן

אין תמונה
את ינץ לוי אין צורך להציג, מחבר הסדרה האהובה מאד על ילדי ישראל  "הרפתקאות דוד אריה", (אני מרשה לעצמי לספר לכם שממש בימים אלו עולה בתיאטרון הבימה הצגת ילדים המבוססת על הרפתקאותיו של הדוד המפורסם). וכעת נתבשרנו על סדרה חדשה פרי עטו, כשסבא אליהו היה קטן, סיפורים מרגשים, חמוצים מתוקים אך תמיד מצחיקים על אליהו הקטן. את ההשראה קיבל ינץ מסיפוריו של אביו על ילדותו בתל אביב של שנות השלושים. אז למה לסבא אליהו יש רגל אחת קצרה? מה המתכון למרק המיוחד של סבא אליהו? איך סבא אליהו למד לקרוא ? כל התשובות בספר.
מילה על האיורים. על הכריכה נכתב כי זהו ספרו הראשון לילדים של אבי בלייר (מאייר, אנימטור, יוצר קומיקס ובימאי אנימציה). איפה היית כל הזמן הזה ?  האיורים לא פחות ממושלמים ויוצרים חווית קריאה נהדרת.  כבר מהכריכה ניתן להבין את רוח הספר. אבישי (בן 8) הכריז כי זה הספר הכי יפה שהוא קרא מתחילת השנה.
מנוקד, לבני 6-9

כולם ראו חתול / כתב וצייר ברנדן ונזל, תרגמה רוני בק, הוצאת תכלת 

אין תמונה
ספרים רבים נכתבו על חתולים לאחרונה (עוד ספר מצטיין על חתולים שיצא ממש עכשיו – מתי כבר החתול שלנו יאהב אותנו? מאת הסופרת גליה עוז), ואם נדמה לכם שהחיה שעליה נכתבו הכי הרבה ספרים בעולם היא חתול, אתם לגמרי צודקים. כשראיתי את הספר "כולם ראו חתול" ניסיתי לחשוב מה עוד יש לחדש על חתולים ? מאיזו זווית נכתב הספר. אני שמחה לבשר שהספר הצליח להפתיע אותי במקוריות שלו וברעננות. הילד ראה חתול, הכלב ראה חתול, השועל ראה חתול, הדג ראה חתול, העכבר ראה חתול, הדבורה ראתה חתול, הציפור ראתה חתול, הפרעוש ראה חתול, הבואש ראה חתול. גם העטלף והתולעת – כוווולם ראו חתול והאיורים המקסימים ממחישים לנו איך החתול משתנה בכל פעם כשמישהו אחר מביט בו. והסוף ? הפתעה.

שמידי לבני 3-6

גברת פלפלת – אשה בגודל כפית / אלף פרויסן, איורים: ביורן ברג, מתרגמת: דנה כספי, הוצאת טל-מאי

אין תמונה
מיד כשראיתי שהספר הקטן הזה יצא לאור, ידעתי שאותו בדיוק אני רוצה. כן, אני מודה שלא ידעתי שיש ספר כזה לפני שראיתי את הפרסומת, וגדלתי על תוכנית הטלוויזיה, אבל ברגע שהתחלתי לקרוא בו יחד עם הבן שלי, שכחתי מהדיבוב של חני נחמיאס והבנתי שהקשר בין הסדרה לספר קלוש, דבר אחד ברור – מדובר בספר קסום, על אישה שמידי פעם ברגעים הכי לא מתאימים והכי לא צפויים הופכת לקטנטונת בגודל של כפית, ונאלצת להתמודד בכל פעם עם אתגר או צרה. וגם כאן, כמו בסדרה, מר פלפל לא יודע דבר. (אגב, באחרית דבר נכתב כי השם המקורי שלה הוא בכלל "אשת הכפית". אני מניחה שלא רצו לשבור את לבנו אז השאירו את השם המקורי והאהוב שקשור איכשהו לתרגום האנגלי של הספר(.

רחוב בלי שם / שלומית כהן אסיף, איורים ענת פרי טל, הוצאת הפועלים

_OBJרק לאחרונה חגגנו את הספר השבעים שכתבה הסופרת שלומית כהן אסיף וכבר הגיע אלינו הספר השבעים ואחד.  אין לי מושג מהיכן מגיעים לראשה כל כך הרבה רעיונות, אבל דבר אחד בטוח, היא תמיד מקורית ותמיד מחדשת. בספר מסופר על רחוב בלי שם. שמעתם פעם על דבר כזה ?
"רחוב קטן יש בעיר, בו פנס, עצים ספסל, רק דבר אחד חסר לו: אין לו שם בכלל..." לאחר שכולם הלכו לאיבוד, טעו בדרכם, איבדו מכתבים ועוד שלל צרות, הוחלט לפנות לראש העיר בדרישה : "אנחנו רוצים שם כמו לכל רחוב בעיר, גם אם הרחוב קצר, ורק פנס אחד מאיר..." ומכאן העלילה הולכת ומסתבכת עד לסוף הטוב. החריזה כמו תמיד ללא רבב והאיורים מופלאים.
מומלץ לבני 3-6

>> לכל ההמלצות של מאירה