מאירה ספרים (צילום:  Photo by Flash90)
מאירה ספרים | צילום: Photo by Flash90

שאקל ושפיץ שרות תיקונים / פיליפ ריב ושרה מקינטייר, הוצאת עוץ

"שאקל ושפיץ שירות תיקונים" מספר את סיפורה של אמילי, ילדה/חייזרית קטנה, שחולמת להיות מכונאית. זה כבר משמח. היא גרה בלונה פארק (החללונפארק) מאז שהיא בקעה מתוך ביצה שמישהו שכח על רכבת ההרים, וגדלה במדור אבידות ומציאות. ביום בו מתחיל הסיפור מתקלקלים כל המתקנים בפארק בזה אחר זה. בדיוק באותו יום מגיע מפקח בטיחות גועלי שמאיים לסגור את הפארק, ובנוסף מגיע מפקד צבא אפל – (דמיינו את דארת' ויידר) - שנתקע עם הילד בסופ"ש וצריך לשעשע אותו, אבל הילד שלו נחטף והלך לאיבוד! איכשהו כל זה קשור ליצורים דמויי קיפודים שחורים שמסתובבים בכל פינה.

רק בזכות תושייתה ואומץ ליבה של אמילי נפתרות התעלומות ונמענים אסונות. טוב, רוב האסונות - בכל זאת יש התפוצצות פאדג', ומפלצת צמר גפן מתוק שקמה לחיים, ועוד כמה דברים דומים, אבל היה יכול להיות הרבה יותר גרוע! עד כה יצאו בהוצאת עוץ ארבעה ספרים מאת פיליפ ריב ושרה מקינטייר. השניים טורחים ומדגישים שמדובר ביצירה משותפת של שניהם. שרה היא בעיקר מאיירת, אבל גם מציעה רעיונות לעלילה; פיליפ בעיקר כותב, אבל גם מצייר (ברמה מקצועית) ולעיתים מעצב דמויות בספרים.

הבשורה המשמחת היא שבשנים הקרובות עתידים לצאת לאור עוד ארבעה ספרים, שבכולם יככב סוס פוני שמנמן, מעופף וחובב עוגיות, שקוראים לו קווין. הרעיון לקווין הסוס המעופף נולד כאשר שרה מקינטייר ביקרה אצל פיליפ ריב בביתו אשר בדרתמור - אזור טבע יפה במיוחד באנגליה - וראתה בביתו ציור שצייר על חתיכת עץ סחף שמצא בטיול על החוף. הוא צייר מין סוס לבן קדמון עם כנפיים, חמוד להפליא, שהצחיק את שרה, והשניים התחילו להמציא יחד סיפורים עליו ועל שבט הפונים המעופפים.

כל הספרים של פיליפ לקטנים ולגדולים, מתאפיינים בדמיון מטורף, שנינות, המון הומור, לא מעט ביקורת חברתית וביקורת על אופנות ושגיונות של תרבות הצריכה, ובכולם ישנה אהבת אדם עמוקה ומלנכולית ששרה מקינטייר מאזנת, היא מכניסה לספרים רוח שטות ושמחת חיים והמון המון קופצנות. השילוב הזה הופך את הספרים המשותפים לשניים לספרים פשוט מעולים! הספר מנוקד ומתאים לתלמידי בית ספר יסודי ולמבוגרים הצעירים בנפשם.

מאירה ספרים (צילום:  Photo by Flash90)
מאירה ספרים מקס | צילום: Photo by Flash90

מקס האמיץ / כתב ואייר אד ויר, הוצאת כנפיים-כתר

אם ארצה לסכם את הספר בשתי מילים, אעשה זאת בקלות: גאוני ומצחיק!
מקס הוא חתול קטן שרק עכשיו מתחיל לגלות את העולם ואת היצורים החיים בו. הוא מחליט להיפטר מהסרט המטופש שקשרו לו סביב הצוואר, מכריז על עצמו כגיבור ורוצה לצוד עכבר. הבעיה: אין לו שמץ של מושג מה זה בכלל עכבר ואיך הוא נראה. בדרך הוא פוגש שלל יוצרים כולל מפלצת דוחה שתלמד אותו שלפעמים לא בהכרח כדאי להיות גיבורים ושיש לו עדיין הרבה מה ללמוד על העולם.

לבני 3 עד 7 ומתאים גם כספר מתנה למבוגרים.

מאירה ספרים (צילום:  Photo by Flash90)
מאירה ספרים דניאלה | צילום: Photo by Flash90


דנית הביישנית ודניאלה אין דומה לה / טל ניצן, איורים מריאנה רסקין, הוצאת הפועלים

אחד הדברים שאני מעריצה בסופרת ניצן טל, זה את האומץ לקחת נושאים שסופרים אחרים מפחדים לגעת בהם ולכתוב עליהם בגובה העיניים לילדים. להנגיש נושאים מורכבים לילדים קטנים ותלמידי בית ספר יסודי, כי מסתבר שאם עושים את זה נכון, התוצאה מעולה.

במרכז הספר עומדת דנית, תלמידת כתה ב'. כבר בעמוד הראשון ההורים שלה מספרים לה בשורות לא נעימות. אבא שלה פוטר מהעבודה, למשפחה יש בעיות כלכליות ולכן יאלצו לעזוב את הדירה הגדולה שלהם בעיר ולעבור לדירה קטנה במושב. זה אומר שדנית תצטרך להסתגל למציאות חדשה וגם לעבור לבית ספר אחר עם ילדים שהיא לא מכירה.

ההתחלה קשה. הדירה באמת קטנה, החדר שלה פצפון, ובבית הספר קשה לה להכיר חברות חדשות מאחר והיא מתביישת. דנית מתחברת לאט לאט עם ילדה מגניבה מהכיתה ולאחר הרפתקה קצת מפחידה שהן עוברות יחד הקשר שלהן מתחזק. במהלך הקריאה מבחינים בתהליכים שדנית עוברת עד להסתגלות מלאה במקום החדש ולבסוף גם המשפחה מוצאת את הפתרון (היצירתי) המתאים לבעיות הכלכליות. ספר שנכתב ברגישות ועם תשומת לב ובחירה נכונה של כל מילה.

הספר מנוקד ומתאים לתלמידי בית ספר יסודי.

מאירה ספרים (צילום:  Photo by Flash90)
מאירה ספרים מכולת | צילום: Photo by Flash90

בדרך למכולת / דן הופרט, איורים הדר מזרחי, הוצאת הקיבוץ המאוחד

לפני כמה ימים כתבתי בפייסבוק על עלילותיי עם בני במכולת. קבלתי הרבה תגובות מאנשים ששאלו אותי אם עדיין יש מכולת בעיר, כי בשכונות החדשות לא ניתן למצוא אותן ובמקומן צריך לנסוע לסופר. מי שיקרא את הספר של דן הופרט, "בדרך למכולת" יקבל חשק עז לעבור דירה רק בשביל להיות קרוב לאחת כזו. הדרך למכולת מעולם לא נראתה כל כך קסומה, מעניינת, מופלאה, מגניבה, חלומית ונהדרת.

מסתבר שאם עוזבים את הטלפונים, פוקחים עיניים ומסתכלים על העולם בסקרנות, הכל יכול לקרות...
ספר מחורז, משעשע ומבדר שיעשה טוב לכל אחד כי אם יש דמיון, כל מקום יכול להפוך למעניין וכל יציאה מהבית יכולה להפוך להרפתקה.

מתאים לילדי הגן ותחילת בית ספר יסודי

מאירה ספרים (צילום:  Photo by Flash90)
מאירה ספרים שיניים | צילום: Photo by Flash90

שדת השיניים / דייויד וויליאמס, הוצאת כנרת

נתחיל בזה שאני מכורה לספרים של דיוויד וויליאמס. המלצתי בעבר על שני ספריו הקודמים: "מיני מיליארדר" וכמובן על "תפוס ת'סבתא", הפעם לשמחתי הרבה ולשמחת האחיינים שלי, הגיע ספר עבה במיוחד כזה שלא נגמר אחרי יום אחד של קריאה. הספר קצת יותר אפל ומפחיד (לא משהו שילדים בני 10 עד 12 לא יוכלו להתמודד איתו), הוא מתכתב עם ספריו הקלאסיים של רואלד דאל ומצחיק ביותר.
כולנו שמענו על פיית השינים, נכון ? זו שנותנת מתנות בכל פעם כשנופלת לילד שן. אבל בספר הזה ישנה את שדת השיניים, את ההפתעות שהיא משאירה לילדים מתחת לכרית אף אחד לא מעוניין לקבל...
אלפי בן ה 12 חי חיים קשים מאד, אביו חולה ונעזר בכסא גלגלים, הוא מטפל באביו ככל יכולתו אך הוא עצמו מוזנח מאד, בעיקר השיניים שלו.

הכל מתחיל כשמגיעה לעיירה רופאת שיניים חדשה. מאותו רגע, שום דבר לא יהיה כשהיה.
למרות האווירה האפלה השוררת בספר, עדיין נשמר הלך הרוח המשעשע והשילוב בין השניים פשוט נפלא. האיורים של טוני רוס (שאייר גם את ספריו של רואלד דאל) מבריקים ומגניבים.

לבני 10-14.

מאירה ספרים (צילום:  Photo by Flash90)
מאירה ספרים זכרונות | צילום: Photo by Flash90

המדריך לכתיבת זיכרונות ולתיעוד משפחתי / נעמה שלו-בן דוד

ספר "לילדים גדולים", כלומר לנו ההורים על מנת שנלמד כיצד לתעד את סיפורם האישי של ההורים שלנו, הדודים, הסבים, הסבתות ואולי אפילו את הסיפור האישי שלנו ? לא חייבים להיות כותבים מנוסים על מנת לכתוב את הסיפור האישי שלנו ושל הסובבים אותנו. למיטב ידיעתי זהו ספר ייחודי בעברית והוא בהחלט יכול לסייע במלאכת הכתיבה.

בחלקו הראשון של הספר ישנן טכניקות לתיעוד סיפורים אישיים. החלק השני מתמקד בדברים החשובים שאסור לשכוח בעזרת שאלות כרונולוגיות ומפורטות המסודרות על פי תקופות החיים ונושאים.
החלק השלישי הוא החלק היצירתי יותר ובו ישנם הסברים על תוספות שכדאי לצרף לספר, המלצות לתמונות ומסמכים חשובים ועוד שלל הפתעות.

אני חושבת שהספר מהווה כלי שימושי לכל אדם שרוצה לתעד את חייו או את חיי היקרים לו עם הכוונה מדויקת שתהפוך את המשימה הזו לפשוטה ונעימה.
מעבר לכך עיצוב הספר עושה מצב רוח טוב וחשק לקרוא ולעיין בו. יופי של ספר גם לעצמכם וגם כמתנה.
את הספר ניתן לקנות דרך המחברת. יש לחפש בגוגל: "מוצא הנינים" .