אשכר ארבליך בריפמן (צילום: לעד גרשגורן)
צילום: לעד גרשגורן

על אשכר ארבליך-בריפמן, שמעתי לראשונה כשעבדתי ברשת צומת ספרים. אז עוד לא היו לי ילדים ואני זוכרת עד היום את הערמות הענקיות של ספריה שעמדו בכניסה לחנות ואת ההתנפלות עליהם בכל פעם מחדש.

מדובר בסופרת יוצאת דופן: מצד אחד היא אחת מסופרות הנוער המצליחות בישראל, שהוציאה עד כה 34 ספרים (ביניהם סדרת וינטר בלו המפורסמת) מצד שני - כל מי שמכיר אותה יודע עד כמה היא נחבאת אל הכלים, מתרחקת מאור הזרקורים ומפרסום ומשתדלת ככל יכולתה להישאר בעולם שלה.

אשכר גרה בחיפה על גבול יערות הכרמל, מתרחקת מהברנז'ה הספרותית ומגדלת, עם בעלה דורון, שלוש בנות (יערי, מפל, ואגת), שנים עשר חתולים, כלבה וחמש תרנגולות. מי שעוקב אחריה בפייסבוק זוכה להצצות משעשעות של יצורי קסם מופלאים שמתהלכים וגדלים בחצר ביתה כאילו יצאו הרגע מאחד מספריה.

"עד כה לא היה לי אומץ לעשות זאת"

שנים המעריצים הוותיקים של הסדרה מתחננים לשמוע פרטים נוספים על הגיבורה האהובה וינטר בלו, ועכשיו סוף סוף הם יקבלו את מה שביקשו. עשר שנים חלפו מצאת הספר האחרון בסדרה ובשעה טובה - הקסם חוזר!
"סיפורים מארץ קסם" הם עשרה סיפורים שעוסקים כולם בדמויות המוכרות והאהובות המתגוררות בארץ קסם, ארץ קסומה ופלאית הנמצאת בין העננים. אל ארץ זו, מתעופפת מדי לילה ווינטר בלו, ילדת הפיות. שאלות שמעולם לא נענו יקבלו סוף סוף תשובות: איך התנתקו כל יצורי הקסם מעולם בני האדם ועלו לארץ קסם? מי שומע את החלומות שלכם בלילה ומעדכן את טווי החלומות כדי לדעת אילו חלומות לטוות עבורכם? מה קורה כשתינוק חדש נולד בעולם בני האדם ומיהם בעצם התינוקות הוורודים?

כדי להצליח להתפרנס כסופרת בישראל, צריך לפעמים המון אומץ ותעוזה. אשכר ארבליך-בריפמן קוראת תיגר על העולם הישן ויוצאת בפרויקט חדש ויצירתי במיוחד. את הספר החדש היא לא מתכוונת להוציא לאור בהוצאות המסורתיות, אלא לבד כסופרת עצמאית, החלטה שגרמה להרבה אנשים בתחום להרים גבה. "עד היום ראו אור 34 ספרים שלי בהוצאות גדולות כמו ידיעות ספרים, זמ"ב ודני ספרים", היא מספרת, "הוצאת ספר באופן עצמאי, היא משהו שאני חולמת עליו וחושבת עליו כבר שנים רבות. עד כה לא היה לי אומץ לעשות זאת."

אני בטוחה שהוצאות רבות היו מעוניינות בכתב היד החדש. מה גרם לך להגיע להחלטה הזו?

"אין ספק שנוח ומחמיא לקבל גב ותמיכה מלאה מהוצאת ספרים גדולה, זה גם הרבה יותר קל לשבת מהצד ולתת לאנשי ההוצאה לבצע הכול, אך השנה החלטתי שהגיע הזמן להגשים את החלום ולהוציא ספר ללא תיווך של הוצאה לאור או חנויות הספרים, תוך קשר ישיר עם קהל הקוראים שלי."

זה אומר שאפשר יהיה לרכוש את הספרים רק דרכך?

"כן. הספר החדש יימכר רק דרכי ולא יגיע אל חנויות הספרים. הנתח שהחנויות לוקחות לעצמן לא מאפשר היתכנות כלכלית למכירת ספרים עצמאיים דרך חנויות הספרים. אני חושבת שקהל הקוראים שאספתי לעצמי במהלך השנים, יאפשר לי להוציא את הספר הזה בכוחות עצמי. הופתעתי לגלות כמה קוראות ותיקות, שהן היום כבר נשים, ממשיכות ללוות אותי כבר מעל שש-עשרה שנים, וכמה הן מעוניינות לקרוא על המשך הרפתקאותיה של ווינטר".

סיפורים מארץ קסם (צילום: יחסי ציבור)
סיפורים מארץ קסם. כריכת הספר | צילום: יחסי ציבור

אשכר הציבה לעצמה ולקהל הקוראים שלה שני יעדי גיוס: יעד גיוס ראשון עבור הוצאת הספר, ויעד גיוס שני עבור תוספת אישית ומרגשת שתשובץ בסוף הספר ובה מידע וסיפורים מעניינים על מאחורי הקלעים, על ילדותה של אשכר, על מקורות השראה ועל ההנעה לכתיבה.

"אני מאוד מאושרת מההחלטה. יש משהו חדש באוויר, רעננות, התחדשות, החלטתי להפוך את הוצאת הספר הזה למסיבה אמיתית. היכולת לשלוט בכל הגורמים משכרת. זו אחריות כבדה ועבודה קשה שעד כה עשו ההוצאות הגדולות במקומי, אבל יש בה משהו מופלא: פתאום אני יכולה להחליט בעצמי אם לספר תהיה כריכה קשה, דפוס צבעוני וכאלה, מה כלכלי יותר או פחות, במה כדאי להשקיע ועל מה לוותר, ואני בהחלט עומדת לפנק את הקוראים שלי בספר הזה, וגם את עצמי. בנוסף לספר, אפשר לרכוש ערכת VIP חד פעמית שמותאמת לכל אוהבות הפיות, כרטיס כניסה למסיבת פיות שתתקיים בגינה הקסומה שלי, בובות פיות בעבודת יד ועוד הפתעות שלא הייתי יכולה לספק למעריצי ווינטר בלו אילו הייתי מוציאה את הספר בדרך המסורתית"

את זוכרת איך הכול התחיל?

"הספר הראשון בסדרה של ווינטר בלו ילדת פיות, היה הספר הראשון שכתבתי אי פעם, הוא ראה אור לפני קצת יותר משש עשרה שנים, ממש במקביל ללידת בתי הבכורה, יערי. האמנתי בו מאד אבל לא תיארתי לעצמי באיזו אהבה הוא יתקבל בקרב ילדות וילדים, זה היה קסום בדיוק כמו בספר עצמו. כשסיימתי את כתיבת הספר השביעי והאחרון בסדרה, פרצתי בבכי. זה היה בכי שמערב בתוכו הקלה ובעיקר מלא צער מהפרידה הצפויה. ווינטר הייתה חלק עצום מחיי במשך שנים כה רבות. אני גדלתי איתה והיא גדלה איתי. לאורך השנים שמתי לב שגם הקהל התבגר יחד איתי וזה היה מדהים לראות את זה".

"העובדה שהוא מצליח מחוץ לישראל מפתיעה. הספר הראשון 'אבני הכוח' פורסם בכ-12 מדינות על ידי הוצאת פינגווין/רנדום האוס וממש בימים אלה מתפרסם במדינות אלה גם הספר השני 'טווי החלומות'. אבל הדבר הכי מפתיע הוא שלמרות כל השנים, לא חולף יום שבו אני לא נשאלת על ידי קוראים: האם ייצאו ספרים נוספים לווינטר? אחד הדברים שהכי מחממים את ליבי הוא כשפונות אליי בחורות צעירות - לפני ואחרי צבא, סטודנטיות, נשים שכבר יש להן ילדים משלהן ונערות בוגרות ומספרות לי בהתרגשות שהן גדלו על הסדרה הזו, שהן מחזיקות אותה בסלון, שהן לא מפסיקות לחשוב על ווינטר והיא ממשיכה ללוות אותן, וכמה היו רוצות לקרוא עוד ממנה."

כסופרת בעצמי אני חייבת לומר לך שאני גאה בך על האומץ לצאת לדרך הזו.

"שנים חששתי לעשות את הצעד הזה. אני עדיין מוציאה ספרים דרך ההוצאות המסורתיות, ספר חדש מסדרת 'סיפורים עם כנפים' ראה אור לאחרונה בהוצאת דני ספרים, אבל אני רואה את זה כניסיון שאם הוא יצליח, אוכל לשלב בין הוצאות הספרים המסורתיות לבין הוצאת ספרים עצמאית. אני מאמינה שהחלומות שלנו, ובמיוחד של הדור הצעיר, הילדים שלנו, הם אלה שמניעים את העולם לכן הם ראויים לתשומת לב מיוחדת וזה בדיוק מה שאני מנסה לעשות בספרים שלי ובדרך החדשה שאליה אני יוצאת, להראות לקוראים שלי שהם יכולים לעשות הכול ולהאמין בהכל ממש כמו גיבורת הספר ווינטר. ווינטר היא ילדה-נערה, עקשנית, לוחמנית, ועם זאת גם חולמנית. מאז שהייתי ילדה, לימדו אותי שאוכל לבחור את הדרך שלי ולעשות הכול. ללחום בדרקונים או לחבור אליהם. להיות כל שרק ארצה".

פרויקט הגיוס של אשכר ימשך עד ל-15.5 והוא כולל הפתעות רבות ויצירתיות מעולמה של ווינטר בלו.