להיות ילד או ילדה בתקופת הקורונה זה מאתגר מאוד, אך להיות ילד או ילדה שעלו לארץ לאחרונה זה מאתגר כפליים. 3,205 ילדים עולים הגיעו לישראל מאז תחילת השנה, כל אחד ואחת מהם עזבו חברים, בית ספר וחיים שלמים. רבים מהם לא הספיקו להיפרד כראוי מהחברים הישנים, בשל תקופת הקורונה, וכעת הם כבר נדרשים להכיר את החברים הישראלים החדשים.

רוב הילדים הגיעו לכאן בעקבות החלום של הוריהם לעלות לישראל, כשנאמר להם שהם הגיעו למדינה שתהווה עבורם בית ומשפחה. ולנו, המשפחה הישראלית שהעולים החדשים מצטרפים אליה, יש אחריות כוותיקי הארץ הזאת, אחריות לא לשכוח שיש בתוכנו כל כך הרבה ילדים מתוקים ונרגשים שרק עכשיו מתחילים את דרכם  החדשה: החל בלימוד של השפה העברית, למידה בבית ספר חדש ושותפות באתגרים שהוריהם חווים כעולים חדשים. במסעם זה יש לנו תפקיד - לנו ולילדים שלנו, למחנכים ולמורים - לראות אותם, להכיר אותם ולהיות שם כדי לסייע ולעזור בתהליכי הקליטה וההתאקלמות.

תפקיד מכריע בעולמם של הילדים

השנה, להבדיל מהשנה הקודמת, יש לנו נחמה גדולה ששנת הלימודים נפתחת כסדרה והילדים העולים - לצד האחרים - לא יצטרכו להכיר מרחוק את סביבתם החדשה. זו כבר הקלה מאוד גדולה עבורם ועבור ההורים, כי ללמוד מרחוק כשאתה לא יודע את השפה, זה בהחלט מאתגר. שלא לדבר על לרכוש חברים...

למורים ולמחנכים יש תפקיד מכריע בעולמם של הילדים העולים החדשים. לא בכדי אומרים שמורה טוב הוא מורה לחיים. הם צרכים את הקשב המיוחד שלכם, הם והוריהם. תשתפו את ההורים שלהם במידע החשוב שמועבר להורים בקבוצות השונות, כי הורה שלא דובר וקורא עברית, יכול לפספס הודעות משמעותיות לילדיו החל מדרישה לבוא בחולצה לבנה או רשימת שיעורי בית להכנה. במקרים אלו צריך מורה שקודם כל אכפת לו וחושב מחוץ לקופסה, שמרים טלפון להורים או משתמש במתורגמן כדי שהם אף פעם לא יישארו מאחור.

מה שחשוב באמת זו שפת הלב. כשהלב של סביבת הילדים פתוח, כל חווית הקליטה שלהם תשתנה ומה שקשה - הופך להיות, ברבות הימים, חווית חיים משמעותית וטובה. אני אומרת את זה באחריות כמי שבעצמה הייתה ילדה עולה וזוכרת לטובה את המורים והחברים המקסימים בצעדיי הראשונים במדינה.

השרה תמנו שטה עם ילדות עולים (צילום: נגה מלסה)
צילום: נגה מלסה

הילדים העולים הם ברכה גדולה לישראל ויחד עם יתר ילדי ישראל, נזכור תמיד שהם העתיד של כולנו. לדוגמה, רק לאחרונה בזמן האולימפיאדה התגאנו כולנו בנבחרת ישראל ש-38 אחוזים מחבריה הם עולים חדשים או וותיקים שמסבים לנו גאווה ישראלית.

ברמה האישית אני גאה בילדים העולים, ושמחה שיש לי ולעובדי משרד העלייה והקליטה את הזכות לעמוד לצידם מהרגע בו הם מגיעים ארצה. לאורך כל תקופת הקורונה, אנחנו פועלים למענם בכדי להעניק להם מעטפת קליטה: בין היתר הצלחנו לאשר החרגתם של התלמידים העולים מהתקנות, כדי לאפשר להם המשך למידה פרונטלית בכיתות קטנות בתקופת הקורונה והמגבלות, המשכנו להפעיל את תוכניות יע"ל ופל"א המעניקות תגבור לימודי וחברתי לילדים העולים, הענקנו סיוע וליווי להורי התלמידים לשילוב בתעסוקה במשק הישראלי ואפילו הספקנו לחגוג עם מאות ילדי מרכזי הקליטה שזה עכשיו עולים לכיתה א'.

היד עוד נטויה, לכל אחד ואחת מכם יש מה לתרום בעליה ובקליטה של למעלה מ-80 אלף עולים, שעלו לישראל רק בשלוש שנים האחרונות. הסתכלו סביב ומצאו את מנוע הצמיחה הלאומי והאנושי סביבכם, מצאו את הדרך להוכיח להם שאנחנו באמת משפחה ישראלית אחת גדולה. שנת לימודים חדשה טובה ומבורכת לכל ילדי ישראל, ובהם לילדים העולים החדשים. שנה שבה כולנו עולים ביחד.

הכותבת היא שרת הקליטה