אתמול התבשרו תלמידי כיתות ב' על דחיית מבחן שלב א' לאיתור מחוננים ומצטיינים, שהיה אמור להתקיים בבתי הספר בשבוע הבא. תאריך הבחינה נדחה ל- 21 בדצמבר, ובמשרד החינוך הודיעו כי המבחן צפוי לעבור התאמה לרמת התלמידים ולמיומנויות שרכשו עד כה.

בכיתה ב' עוברים (כמעט) כל תלמידי הארץ מבחני איתור מחוננים. מבחנים אלו מחולקים לשני שלבים ונקראים: מבחן שלב א' ומבחן שלב ב'. מי שעוברים בהצלחה את שני המבחנים, ישתלבו החל מכיתה ג' בתוכניות העשרה ייחודיות בהם מועברים תכנים שאינם נלמדים במערכת החינוך הרגילה בדרך יצירתית, מאתגרת, ומרתקת.

הגישה למבחנים הללו בקרב ההורים מאז ומתמיד התחלקה לשניים. אלו שהתכוננו עם הילדים במרץ למבחן, רכשו עזרי לימוד והצטרפו לקורסים, ואלו שהרימו גבה וטענו שאין צורך להכין את הילד למבחן – אם הוא מחונן הוא התקבל.

עבור האחרונים- הודעת הדחייה הזו אינה משמעותית במיוחד, אבל עבור עשרות הורים ברחבי הארץ שהתכוננו עם הילדים לקראת המבחנים, הודעת הדחייה הותירה אותם מעט אובדי עצות לגבי המשך תהליך ההכנה.

"מבחן שלב א' נדחה ולכן אנו ננצל זאת לטובתנו", פוסקת ענת מנשה מנהלת דידקטית ומפתחת תכניות לימוד מחברת הפרופסור הלא מפוזר". "אם כבר התחלתם להתכונן למבחן שלב א' ואתם מרגישים שילדיכם מוכנים אליו אמליץ לכם להתחיל ולהתכונן כבר מהיום למבחן שלב ב', כך שבמקביל לתרגול לקראת מבחן שלב א' תתרגלו גם את תכני מבחן שלב ב'".

"מועדי מבחן שלב ב' עדיין לא פורסמו ואנו משערים שייקח זמן עד אשר יפרסמו אותם. יחד עם זאת, אם מבחני שלב ב' יתקיימו במועדם (כלומר החל מינואר 2021) לא יישאר לנו מספיק זמן להתכונן לקראתם", היא מזהירה. "מסיבה זאת ההמלצה שלנו היא חד משמעית להתחיל ולתרגל גם מתכני מבחן שלב ב'".

אם תהיתם מה הטעם להתחיל להתכונן למבחן שלב ב' אם ילדיכם עוד לא עבר את שלב א'- מנשה עונה כי השיקול כאן הוא שהרווח מהכנה למבחן שלב ב' גדול בהרבה מה"הפסד" .

ענת מנשה, הפרופסור הלא מפוזר (צילום: באדיבות המצולמת)
ענת מנשה, הפרופסור הלא מפוזר | צילום: באדיבות המצולמת

"במידה וחלילה ילדיכם לא יוזמנו למבחן שלב ב' והתחלתם להתכונן אליו, הרווחתם זמן תרגול איכותי, העשרת הידע הכללי, פיתוח החשיבה המתמטית של ילדיכם, העשרה בנושא אוצר מילים, צורות, תבניות, ידע כללי וכן הלאה". היא מסבירה.

"בנוסף", מנשה מדגישה, "במידה וילדיכם לא עברו את מבחן שלב א' אתם יכולים להגיש בקשת ערעור ולבקש שיזמנו את ילדיכם למבחן שלב ב', כפי שמפורט בפורטל הורים של האגף למחוננים ומצטיינים".

ההמלצה היא לתרגל במקביל לתכני מבחן שלב א', גם את תכני מבחן שלב ב'. בסמוך למועד מבחן שלב א' יש להתמקד רק בתכניו, לעשות סימולציות ולהיות ממוקדים להצלחה בו.

ומה ההמלצה להורים שעוד לא התחילו להתכונן?

"אם עדיין לא התחלתם להתכונן למבחן שלב א' הרי שדחייתו היא מתנה בעבורכם ואתם מוזמנים להנות מהזמן שהרווחתם כדי שילדיכם יוכלו לבטא את עצמם בצורה הטובה ביותר במבחני האיתור הקרבים ובאים", אומרת מנשה.

"אם אתם מבינים את החשיבות הגדולה שבהכנה למבחנים אלו, אמליץ לכם לתרגל בחודש הקרוב מתכני מבחן שלב א' ,ובתחילת חודש דצמבר להתחיל ולשלב גם תרגול מתכני מבחן שלב ב'. כשבוע לפני מבחן שלב א' לחזור ולהתמקד רק בתכניו.

"ההכנה למבחני האיתור למחוננים יעילה, חשובה ומציידת את הילדים והילדות המוכשרים שלכם בכלים להצלחה בכל מבחן, לאו דווקא זה. בתבנית תרגול זאת אנו מבטיחים הכנה ממוקדת בתכני מבחן מחוננים שלב א' תוך ניצול הזמן להיכרות עם תכני מבחן שלב ב'".