כמה מתלמידי כיתה ט' בבית הספר "בר לב" בכפר סבא קיבלו בחודש שעבר את הבשורה המשמחת כי התקבלו לתוכנית "ח"ץ- חוקים צעירים" שמפעילה עיריית כפר סבא בבית הספר. בפרויקט הוזמנו להשתתף 40 תלמידים משני בתי ספר- חטיבת הביניים בר לב ותלמידים מבית הספר הדתי תורה ומדע.

הפרויקט, אשר נועד לאפשר לתלמידים לחקור נושאים מדעיים, להתנסות בניסויי מעבדה, להתמודד עם שאלות מחקר וללמד את התלמידים חשיבה אסטרטגית ויישום מדעי, קודם בחסות עיריית כפר סבא ובתי הספר בעיר.

אתמול, חשפה הפעילה החברתית ניצן וויסברג בפוסט בפייסבוק את מכתב הקבלה שם נכתב כי התוכנית מיועדת לבנים בלבד. בפוסט טענה וייסברג, כי הסיבה לכך היא מכיוון שבתוכנית משתתפים נערים דתיים. ההורים, הופתעו לגלות כי בנותיהן לא יוכלו להתקבל תוכנית ונאמר להם כי הבנות יזכו לקבל שיעורי "העצמה נשית".

"בפעם הקודמת שמשהו בדק ישראל עדיין לא הייתה מדינת הלכה שנערים ונערות בחינוך הממלכתי מופרדים כדי ללמוד מדעים", כתבה וויסברג. מי שהתערב בנעשה הן שדולת הנשים בישראל אשר פנתה למנהלת אגף החינוך בדרישה לפתוח את התוכנית לכלל התלמידים. בעקבות הפנייה הוחלט בעירייה כי הבנות בכיתה יקבלו הזמנה לתוכנית מדעים לבנות בלבד בשיתוף עם אולפנה.

פנינו לעיריית כפר סבא כדי להבין האם מדובר בהדתה או שמא בסיבה אחרת המונעת מבנים ובנות להשתתף באותו פרויקט. בתגובה מסרה לנו אורלי פרומן, מנהלת אגף החינוך כי "אגף החינוך בעיריית כפר סבא פועל לקידום כלל תלמידי העיר בתחומים רבים ומגוונים, ולאורם של ערכי הפלורליזם, קירוב הלבבות והשוויון המגדרי. כשנודעה לי הסוגיה, הוריתי על פתיחת התוכנית לתלמידות ולתלמידים. אני מזמינה את כל תלמידי העיר להמשיך ולקחת חלק בתוכניות הרבות והמעניינות אותן אנו מציעים".