באחד מדפי העבודה שקיבלו תלמידי כיתה ו' בבית ספר "בית הכרם" בירושלים לכבוד חופש חנוכה, השוו את המתייוונים, יהודים שהמירו את דתם בזמן המצור, לחילונים של ימינו וביקשו מהתלמידים לדון בשוני ובדמיון ביניהם.

"חג החנוכה, עוסק דרך קבע במלחמה שהתנהלה באמצע המאה השנייה לפני הספירה בין יהודים למתייוונים", נכתב בדף. "לפי סיפור החנוכה עולה כי, 'מתייוונים' אינם אלא חבר בוגדים שכל רצונם למצוא חן בעיני השליטים ומוכנים למכור את בני עמם בנזיד עדשים מכאן ניתן להסיק כמובן מאליו כי המתייוונים הם הצד הרע. יש שנוהגים להשוות ואף למצוא מחנה משותף בין המתייוונים של פעם לחילוניים במאה ה -21. במשימה זו עליכם לחקור את המאפיינים של המתייוונים והחילוניים, לערוך ביניהם השוואה ולהביע את דעתכם בשאלה, האם ניתן להשוות בין החילוניים של היום למתייוונים מהמאה השנייה לפני הספירה".

"כעסתי מאוד  כשראיתי את דף העבודה. הבעיה בדף שהוא יוצר השלכה בין מתייוונים לחילונים כשקיימת ההנחה שמתייוונים הם סוג של בוגדים ומכאן חילונים הם סוג של בוגדים", מספר עודד שבנו לומד בכיתה ו' בבית הספר המדובר." מתייוונים הם לא חילונים והם לא בוגדים ואין שום קשר לחילוניות".

האב טען עוד כי לדעתו, כל הדיון מתאים לסטודנטים ולא לתלמידי כיתות ו'. "הכל קרה כי ילד בכיתה של בני העיר הערה ורצה לדבר על המתייוונים. המורה, בתגובה רצתה לפתוח את הדיון ונתנה להם משימה הביתה. לרוב היא בכלל לא נותנת שיעורי בית והפעם נתנה משימה לחופשת החג מכיוון חשבה שיש כאן משהו חשוב שידברו על זה ולא יצא כל כך טוב", סיפר האב.

לאחר קבלת דף העבודה יצר האב קשר עם המורה. לדבריו, המורה אמרה שהיא חשבה והתחבטה איך לפתוח את הנושא עם הילדים ואיך ללמד אותם על חג החנוכה ולעורר את סקרנותם. בסופה של השיחה הוזמן האב לדבר בפני הכיתה. "בשבוע הבא אגיע לבית הספר ואקיים דיון עם הילדים בכיתה על חנוכה, מתייוונים וחילונים ואני מקווה שיצא מזה משהו טוב".

"דף העבודה הוא יוזמה פרטית של המורה שלא היה צריך להיות מחולק", מסרו לנו גורמים מקצועיים בכירים ממשרד החינוך שמעורבים בעניין. "זוהי יוזמה אישית של מורה אחת על רקע שיחה שקיימה עם תלמידים ומנהלת בית הספר כועסת שזה בכלל קרה. היו צריכים להיות למורה קווים אדומים".

 כנהוג, דף העבודה שותף בפייסבוק, ומצא את דרכו במהרה לעמוד של הפורום החילוני. "לעיתים רבות אנו נתקלים בפורום בחומרי לימוד המציגים את החילוני באור שלילי", אומרת מיכל שלו רייכר נשיאת הפורום החילוני. "המורה מירושלים מובילה תלמידי בית ספר יסודי לחשוב על החילונים כבוגדים ובכך היא תורמת לקיבוע סטריאוטיפים שליליים של החילוניים והחילוניות. לטקסטים מן הסוג הזה אין מקום בחינוך הממלכתי . אנו קוראים להורים להמשיך ולהיות ערניים ולשלוח לפורום החילוני חומרים מן הסוג הזה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך רואה בחומרה רבה את השימוש הנפסל והבלתי ראוי בטקסט. במשרד ציינו כי הטקסט אינו מהווה חלק מתוכנית הלימודים. הוא נוגד באופן גמור את הערכים שלאורם פועלת מערכת החינוך. לנוכח המקרה המורה תזומן לבירור הנושא".​