שמי ירדן חרמוני, אני בן 16 ואני מתגורר בקרית שמונה. במקביל ללימודים בתיכון אני גם עובד, כמו 56% מבני הנוער בארץ, מרוויח כסף ומפקיד אותו בחשבון הבנק. כשהתחלתי לעבוד בשנים האחרונות, הבנתי שלי ולבני גילי יש מעט כלים להשתמש בכסף אותו אנחנו מרוויחים, ודרכי השימוש שלנו בכסף די מוגבלות. ובנוסף לכל זה ואפילו הכי חשוב – אנחנו לא לומדים בבתי הספר איך להשתמש בכסף בחוכמה – למשל איך ומתי נכון לחסוך. את הכל אנו לומדים מההורים שגם להם לפעמים אין ידע נרחב ומקיף בנושא.

התוצאה היא, שלנו כמתבגרים, כתלמידי תיכון, ואפילו בשלב מאוחר יותר כחיילים וחיילים משוחררים, אין בעצם מושג איך להתנהל נכון כלכלית בעולם של המבוגרים. להתנהלות כלכלית נכונה יש חשיבות עצומה, בטח בימים כאלה של יוקר מחייה. בניגוד לעבר, אז בני ובנות הנוער היו צריכים להסתמך על הוריהם ולהפקיד דרך ההורים את הכסף שהרוויחו ולקבל דרכם את הכסף, היום כבר כמעט לכל בני ובנות הנוער בישראל נוער יש חשבון בנק משלהם.

לומדים בבית הספר להשקיע בשוק ההון

עוד שינוי משמעותי שהנוער עבר בשינוי האחרונות הוא הרכישות אונליין דרך האינטרנט – אם בעבר הנוער ביצע את הקניות שלו בעיקר בחנויות, הרבה פעמים עם ההורים, היום בני גילי יכולים לא רק להרוויח לבד, אלא גם לרכוש לגמרי לבד, דרך הטלפון, כל מה שירצו. העולם כולו משתנה מול עיננו, ובמדינות אחרות אפילו לומדים כבר בבתי הספר איך להשקיע בשוק ההון.

לי אישית כל נושא ההתנהלות הפיננסית מאד חשוב והטריד אותי שבני גילנו לא מקבלים מספיק כלים לכך. לכן, כשהיינו צריכים להחליט על רעיון למיזם במסגרת הפעילות שלנו במרכז היזמות יוניסטרים בקרית שמונה והגליל המזרחי בשותפות קבוצת תנובה והפדרציה היהודית של ונקובר, ישר חשבתי על רעיון שייתן לבני נוער כמוני מענה לנושא. חשבנו יחד איך נגיש כלים פיננסיים לבני הנוער? מה יגרום להם באמת להשתמש בהם ויותר חשוב - לרצות ללמוד איך להתנהל נכון פיננסית? בעקבות כך, הקמנו ממש מאפס את FO - אפליקציה פיננסית המשלבת שרותי בנקאות יחד עם חינוך פיננסי לנוער.

בני הנוער מיוניסטרים שמפתחים את האפליקציה (צילום: neo מדיה)
צילום: neo מדיה

באפליקציה יש את כל הפיצ'רים של עולם המבוגרים ובנוסף חינוך פיננסי. אנו מעבירים את התכנים הלימודיים  בצורה משחקית ומרתקת המתאימה לנוער, כך שבאמצעות המשחק ילמדו בני הנוער את הנושא וירכשו ידע פיננסי חשוב.

לאחרונה השתתפנו בתחרות "מיזם השנה" של יוניסטרים בהיכל התרבות בת"א. בתחרות הוצגו מעל 90 סטארטאפים של בני ובנות נוער מכל רחבי הארץ והמיזם שזכה יקבל מענק משמעותי להמשך הפיתוח. אני מאמין באפליקציה שפיתחנו כי היא ערכית וחשובה ואני מקווה שנוכל להמשיך ולפתח אותה עוד ועוד - מעבר לגרסת הדמו שכבר קיימת היום. זה חשוב למען הנוער בישראל. אני בטוח, שהמיזם שלנו יוכל להוביל לכך שאנחנו, דור העתיד, נשכיל להשתמש בכסף בתבונה ובחוכמה ובטח ובטח להתנהל בתקופות לא פשוטות כמו בימים אלו.

הכותב הוא חניך במרכז היזמות יוניסטרים קריית שמונה והגליל המזרחי בתמיכת קבוצת תנובה והפדרציה היהודית של ונקובר.