ההודעה שהופצה בוואטסאפ (צילום: צילום מסך)
ההודעה שהופצה בוואטסאפ | צילום: צילום מסך

נערות הפיצו מספר טלפון של נערה שעוברת חרם בניסיון להתעלל בה. השיטה: פרסום מודעה על אימוץ ארנבים בכפר הירוק והפצתה בוואטסאפ. הנערה עצמה לא הייתה מודעת לעניין והוצפה בשיחות.

 

קרן מחולון דיברה עם הנערה, וגילתה צעירה מפוחדת. בשיחה הקצרה טענה הנערה שהמספר שלה הופץ על ידי נערות שניסו לפגעו בה.  "מהרגע שפרסמו את ההודעה היא קיבלה עשרות שיחות טלפון אם לא מאות. אנשים פשוט לא עוזבים אותה. מצד אחד הרבה אנשים ישמחו לאמץ חיות, מנגד לפרסם טלפון שהוא לא שלך תוך כדי מרמה ושקר רק כדי לפגוע בילדה קטנה, בעיני זה פשע נורא. ניסיתי לדבר איתה, אבל השיחה הייתה מאוד קצרה, בעיקר עצוב לי עליה".

מנגד, טוענים מקורות אחרים שמדובר בהודעה תמימה שקיבלה תפוצה רחבה באופן מפתיעה. הנערה אכן קיבלה מאות שיחות, אבל מצבה החברתי טוב ממה שנדמה למי שניסה לגונן עליה. "ברוך השם, ילדה אהובה ומרובת חברות", אומר גורם שמכיר את הנערה מקרוב.

התגובות לפרסום היו חמורות. "עצוב לי לגלות שנפלנו בפח ובעיקר עצוב לי על הקורבן האמיתית בסיפור הזה", אומר ירון, תושב רעננה. "מישהו העביר בתום לב את ההודעה הלאה לקבוצת ווטסאפ שאני מנהל. כולנו גילינו למבוכתנו את האמת המרה - עבדו עלינו ועל רבים אחרים והכל כדי לפגוע בנערה מסכנה על לא עוול בכפה, ושוודאי נאלצת עכשיו בעל כורחה לספק הסברים לכולם על שעוללו לה. מצערת אותי הקלות שבה אדם יכול לפגוע ברעהו.

"בתור אחד שהיה בעצמו קורבן של בריונות, אלו חוויות שלעתים רבות תוצאתן היא צלקת בנפש, טראומה שממשיכה ללוות אותך גם אחרי שזה נגמר, מתוך פחד שהכול יחזור על עצמו או שמשהו יזכיר לך שהדברים האלו קרו לך במהלך החיים".

מיכל מראשון לציון מאשימה בכלל את ההורים: "כשההורים יפסיקו להתערב בעבודת המורה, יפסיקו לאיים, ולקרוא לילדים שלהם בשמות מוזרים נוסח 'אבאלה', 'נסיך', 'מושלם של אמא' - אז דברים יתחילו להשתנות. אתם, ההורים, הנותנים לילד שלכם מנדט לנהל לכם את החיים - אתם אלו האחראיים למקרי קיצון כאלו. ככה מטפחים בריונות. גם ברשת. הילד שלכם לא נסיך. והוא לא אבא. והוא לא שליט אחד ויחיד. אתם, שלא מסוגלים לשלוט בילד ומאשימים את המורה, המחנך, מערכת חינוך, ואת כולם בהיעדר החינוך של הילד. הכול מתחיל אצלכם".