"הבן שלי נולד בארץ לפני שש שנים. מאז שהתגרשתי הוא חי עם אמא שלו בבלרוס. ביום ראשון האחרון הוא הגיע לארץ לבד, בטיסה ממינסק", מסביר איגור רובין, אביו של דניאל. מאז גיל חמש, ישראל טס לישראל בין שש לשבע פעמים בשנה. אך בעקבות משבר הקורונה השתנו התוכניות, ודניאל נותר בבלארוס עם אמו.

"בלארוס היא בין המדינות הבודדות בעולם שלא נלחמות בנגיף הקורונה", מסביר איגור. לפי משרד הבריאות במדינה נרשמו עד כה יותר מ-3,000 מקרים ו-36 מתים מהנגיף, אך הנשיא אלכסנדר לוקשנקו טוען שהקורונה בכלל לא פגעה במדינה. "החיים שם מתנהלים כרגיל. ליגות הכדורגל וההוקי המקומיות ממשיכות לשחק מול קהל. זה בוודאי לא מקום בטוח להיות בו עכשיו, בטח לא בשביל ילד. גרושתי התחילה עבודה חדשה והילד לא יכול להיות לבד בבית. החלטנו והגענו למסקנה משותפת שעדיף שיגיע לישראל".

בניסיון נואש להביא את ילדו לישראל החל איגור לחפש טיסות, ובסוף השבוע האחרון מצא טיסה ישירה שיצאה ביום ראשון בשעה 19:10. במקביל, החל לברר בנוגע לסוגיית הבידוד, מאחר שילד בן 6 לא יכול לשהות לבד במלונית. בניסיון למצוא פיתרון, גיסו שלח לו את מספר הטלפון של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' והציע לו לפנות אליו.

"כתבתי לסמוטריץ' במוצאי שבת בשעה 22:59 והוא ענה לי כעבור מספר דקות. הוא אמר לי שיעדכן את משרד הביטחון בנוגע לבעיה, ויום למחרת ביקש ממני לפנות ישירות לרמ"ט שר הביטחון, איתי הרשקוביץ'. כתבתי לו, וכעבור כמה שעות זומנתי לשיחת ועידה איתו ועם בכירי פיקוד העורף. היה להם מוזר לשמוע שילד טס לבד, והם הבטיחו לטפל בעניין".

מספר שעות לפני הטיסה הגיעו דניאל ואמו לשדה, אך בדלפק הצ'ק אין מסרו נציגי חברת התעופה Belavia כי הילד לא יוכל לעלות למטוס. לדבריהם, דניאל צעיר מדי, והם לא יכולים לקחת אחריות על הפנייתו למלונית בישראל. למרות שהאם הסבירה שהרשויות בישראל ערוכות לקליטתו, עמדו נציגי חברת התעופה על סירובם. "בשעה 18:45, אחרי שכל הנוסעים עלו למטוס והמתינו להמראה, גרושתי התקשרה אליי ואמרה שהילד לא טס ואין מה לעשות", משחזר איגור. "פחדתי שאני מפקיר את בני במדינה שלא מקדשת חיי אדם".

בלית ברירה נאלץ איגור להתקשר שוב לרמ"ד שר הביטחון. "אמרתי לו, 'אם היית מתקשר עכשיו לשגריר ישראל במינסק, והשגריר היה מתקשר לדלפק, אולי הבן שלי היה עולה על הטיסה'. לא יודע מאין הגיעו האומץ או החוצפה, אבל הוא ענה שהוא מטפל בזה". כעבור פחות מעשר דקות, בשעה 18:53, התקשר אליו הרשקוביץ'. "דיברתי עכשיו עם השגריר, שדיבר עם מנכ"ל החברה. הילד שלך עולה לטיסה הזו".

אחרי השיחה ניגשו אנשי צוות השדה במינסק לדניאל, עיכבו את הטיסה והושיבו אותו במחלקת עסקים. לאחר שנחת, נכנס לבידוד של שבועיים בבית אביו בחיפה.

בעקבות המקרה פרסם אתמול (רביעי) פוסט בפייסבוק בעברית וברוסית, שהפך מאז לוויראלי וזכה לשיתופים רבים בארץ ובעולם. "חשוב לי להראות את ישראל היפה. עליתי לארץ בגיל 15 בפרויקט 'נעלה 16', שירתתי בצה"ל, ומעולם לא הרגשתי גאווה ישראלית כל כך גדולה כמו שאני מרגיש עכשיו. תמיד אומרים שהפוליטיקאים לא סופרים אותנו, והנה עזרו לי. אין לי מספיק מילים להודות להם".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מסר ל-mako: "אחד הדברים שנותנים לי הכי הרבה סיפוק בעבודה, זה היכולת לגעת ולעזור לאזרחים בקצה. לא פחות, ואולי יותר, מהמלכים הגדולים שכשר יש לי חלק בקידומם. ברוך השם, הצוות שלי ואני זוכים לטפל במאות פניות מדי שבוע, ובחלקן הגדול אנחנו מלציחים גם לעזורו לפתור בעיות. אני רואה בזה חלק בלתי נפרד מהשליחות הציבורית, ובכל זאת מחמם את הלב לקבל את הכרת הטוב של איגור ורבים מאזרחי ישראל. זה בהחלט נותן כוח להמשיך".

"העבודה בלשכת שר מזמנת אינספור הזדמנויות לעזור לאנשים מהשורה", הוסיף ראש המטה איתי הרשקוביץ. "בייחוד בתקופה זו, של משבר חסר תקדים בכל העולם, חשוב לתת יד ולעזור אחד לשני גם מעבר למחויבות היומית הרגילה. מבחינתי, כפי שכתבתי לאיגור בהודעה, זו עבודתי. התודה האמיתית מגיעה לאלון שוהם, שגריר ישראל בבלארוס, ולמנכ״ל משרד החוץ יובל רותם שפתרו את הבעיה, כמו בעיות רבות אחרות שהם מסייעים בהן במקצועיות ובצניעות.

"בסוף מדובר היה באי הבנה, ולשמחתי חברת התעופה מיד שיתפה פעולה וסייעה. אני שמח שבנו של איגור הגיע לארץ ונמצא איתו עכשיו. זה מה שהשר מצפה מאיתנו ומה שאנחנו מצפים מעצמנו כאנשי ציבור. ערבות הדדית חשובה יותר מתמיד בימים אלו, רק ביחד נצא מהמשבר", סיכם.