חרם - גם בימי הקורונה: מעיין זדה, בת 12 מירושלים, סבלה במהלך החודש האחרון מחרם, איומים וקללות ברשתות החברתיות. "אני עוברת תקופה לא קלה", אמרה בסרטון ששתפה ברשת. "בבוקר פתחו עליי קבוצת באינסטגרם ששמה 'מעיין זדה השרמוטה', אני לא מכירה אף אחד מהקבוצה הזאת. הם התחילו לקלל אותי ולאיים עליי". 

הבוקר (רביעי) התראיינה מעיין עם אביה מאור ב"חדשות הבוקר" עם ניב רסקין (קשת 12) וסיפרה על התחושות הקשות. "יום אחד קמתי בבוקר וראיתי מלא הודעות, לא הבנתי מאיפה הן באו. חשבתי שאלה הודעות וואטסאפ, עד שפתחתי את הטלפון וראיתי מלא קללות, איחולים וברכות", אמרה. "אני לא יודעת איך זה התחיל, הייתי בסכסוך עם מישהי והיא אמרה לילדים לא לדבר איתי ולהתחיל לקלל אותי, להשפיל אותי ולאיים עליי".

לדבריה, בקבוצה היו חברים כשלושים ילדים שהיא כלל לא מכירה, למעט הילדה עמה היא הסתכסכה. "כתבו לי שם קללות כמו 'מגעילה', 'תמותי' ואיחלו לי שתהיה לי קורונה". גם כשניסתה לפנות לילדים שקיללו אותה, לא זכתה למענה. "הם מסננים אותי, רציתי לדבר עם זו שהייתי איתה בסכסוך והיא אמרה לי 'תעזבי אותי בשקט, תמותי'".  

חרם חברתי קשה על ילדה בת 12
צילום מסך מתוך קבוצת האינסטגרם שהוקמה כדי להתעמר במעין | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

מאור זדה, אביה של מעיין, הוסיף: "כשראיתי את מעיין מרוסקת זה גמר אותי באותו הרגע. אמרתי לעצמי שאני חייב להרים את הכפפה ולעשות משהו, או שזה ילך לכיוון טוב או שזה ילך לכיוון רע. לא יכולתי לסבול לראות אותה ככה. איך הורים לא שמים לב לדבר האלה?", התרעם. 

לדבריו, אחת האמהות היא חברה של אמה של מעיין. כשגילתה על המקרה, היא הזדעזעה וביקשה סליחה. "חשוב לי להגיד להורים שיבדקו את הטלפונים של הילדים. גם לילדים אני פונה: תדברו עם הילדים עם ההורים, תמיד נעזור לכם עם כל מה שאפשר. מזל שהילדה שלי באה וסיפרה את הסיפור. אם לא היינו מעלים את הפוסט, הייתי יכול להתאבל היום על הילדה שלי, אני בטוח בזה". 

בעקבות הסרטון הקשה וצילומי המסך ששיתפה זדה, עשרות מפורסמים התגייסו כדי לחזק אותה. "אני רוצה להגיד לך שאת הילדה הכי מתוקה ומקסימה שיש", אמר אייל גולן בסרטון שצילם עבורה, לצד מייקל לואיס, חן מזרחי ורוסלנה רודינה.