חודש המודעות לסוכרת מביא עימו השנה בשורה מהפכנית בתחום הטיפול בסוכרת עם קבלת אישור ה-FDA לתרופת הלטפליזומב לעיכוב הופעת סוכרת מסוג 1 בקרב ילדים ומבוגרים. אישור התרופה מהווה שלב נוסף בהתקדמות המחקר הרפואי בתחום הסוכרת ששוקד מזה שנים רבות בניסיון להבין את המחלה והגורמים לה, על מנת לאפשר טיפולים חדשניים כגון: הלבלב המלאכותי, וכן לבחון טיפולים מניעתיים וכאלו שמטרתם לדחות את התפרצות המחלה, כמו התרופה שזה עתה קיבלה את הגושפנקא הרשמית לשימוש.

40% מהמאובחנים מגיעים במצב מסכן חיים

בשנה שעברה החל במרכז שניידר לרפואת ילדים בשיתוף עם מרכזי בריאות הילד ומרפאות הקהילה מקבוצת כללית, מחקר בהובלת פרופ' משה פיליפ, וד"ר טל אורון מהמכון לסוכרת ואנדוקרינולוגיה בשיתוף עם פרופ' אבנר כהן ממערך הקהילה, במסגרתו ניתן לנבא בבדיקת דם פשוטה את הסיכון להתפתחות עתידית של סוכרת מסוג 1 בוודאות של כ-85%. האבחון המוקדם צפוי להוריד את אחוז התחלואה הקשה בחמצת מטבולית סוכרתית-DKA אל מתחת ל-5%, בעוד שכיום 40% מהמאובחנים בסוכרת מידי שנה מגיעים למרכז שניידר במצב מסכן חיים זה. מצב זה מתבטא בבחילות והקאות, צמא מוגבר וריבוי שתן, כאבי בטן, קוצר נשימה ולעיתים אף באבדן הכרה. זהו מצב בעל השפעות ארוכות טווח כגון ירידה באיזון המטבולי, עליה בסיכון למחלות לב וכלי דם ופגיעה בתפקודים הקוגניטיביים.

 המשמעות המרכזית של האבחון המוקדם נעוצה ביכולת למנוע בזמן אבחון הסוכרת את הופעת החמצת המטבולית, המסכנת את חיי הלוקים בה וגורמת לסיבוכים ארוכי טווח, תחלואה קשה ואשפוזים. בילדים שיימצאו כבעלי סיכון לחלות בסוכרת, אחוז החמצת המטבולית הסוכרתית באבחון המחלה צפוי לרדת אל מתחת ל-5%. הבדיקה מיועדת לגילאי 9 חודשים עד שנה וחצי, והיא נעשית ביחד עם ספירת הדם המבוצעת ממילא בגיל זה וללא צורך בדקירה נוספת. בעוד מספר חודשים הבדיקה תורחב לילדים עד גיל 5 שנים. הבדיקה מבוצעת באמצעות טכנולוגיה חדשנית מבוססת PCR המאתרת נוגדנים כנגד הלבלב באמצעות כמות דם קטנה במיוחד.

 

תרופת הלטפליזומב לעיכוב הופעת סוכרת נעורים (צילום: יח"צ כללית)
צילום: יח"צ כללית

מאז פתיחת המחקר ועד היום נפתחו 29 מרפאות ייעודיות למחקר ברחבי הארץ, עם קרוב ל-160 אנשי צוות במרפאות הקהילה העוסקים בפרויקט, במטרה להתרחב למוקדים נוספים. עד היום נעשתה בדיקת נוגדנים לכ-2,500 ילדים, כאשר ל-10 מהם התגלו נוגדנים חיוביים כנגד הלבלב, והם הועברו למעקב במרכז שניידר ובמרכזי סוכרת נוספים המשתתפים במחקר הפרוסים ברחבי הארץ, ביניהם: תל השומר, איכילוב, סורוקה, רמב"ם, העמק והדסה עין כרם. המרכזים נותנים מענה לילדים הנמצאים בסיכון לפתח סוכרת נעורים ולבני משפחותיהם, מבצעים הדרכות, ניטור לגילוי סימני הסוכרת, הערכת דחק ועזרה פסיכו סוציאלית להורים.

לדברי פרופ' פיליפ, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר: "הפוטנציאל של התרופה לעכב את האבחנה הקלינית של סוכרת מסוג 1 עשוי לספק לחולים 3 שנים בממוצע ללא העומס, הסיכונים והסיבוכים הכרוכים במחלה, ולכן אישור ה-FDA הינו לא פחות מאשר תפנית חשובה ופורצת דרך, שכולנו תקווה כי היא אך הסנונית הראשונה המסמנת את תחילתו של עידן של שינוי הפרדיגמה הטיפולית בסוכרת מסוג 1. אישור ה-FDA מדגיש את הרלוונטיות והחשיבות הגדולה של המחקר שהתחלנו בשנה שעברה לאיתור מוקדם, יעיל ופשוט של סוכרת נעורים. המעקב הצמוד שמתבצע במסגרת המחקר אחר הילדים שנמצאו בסיכון לחלות בסוכרת, יסייע במניעת חמצת אצל חולים רבים המאובחנים מאוחר. אישור הFDA מאפשר כעת גם פתרון לילדים העשויים ליהנות מטיפול חדשני זה, ובעתיד אולי גם מטיפולים חדשים נוספים לדחיית ומניעת הסוכרת".