אתם יוצאים לחופשה. דמיינתם חול רך, ים כחול ואינסופי, דרינקים בבריכה או על החוף, זמן רביצה עם ספר טוב, שינה מתוקה וארוכה בין סדינים לבנים. ומה קיבלתם? התעוררויות מוקדמות מידי בבוקר, לילות ללא שינה, אינסוף רעש של משפחות, בכי וצרחות, התעקשויות לרוב, פדיחות בחדר האוכל והמוני גביעי יוגורט שנפתחו ונזרקו לפח יחד עם הקרואסונים שהם העמיסו.

אנחנו משקיעים בחופשות שלנו, בטח עם הילדים המון זמן בתכנון, משאבים רגשיים ואנרגטיים, בקשות ימי חופש מהבוס וכסף יקר. אנחנו רוצים שזו תהיה חופשה טובה, מקרבת, מושלמת, כזאת שתיחרט לנו טוב טוב בלב וכזאת שתמיד נוכל להתרפק עליה. אבל, האמת היא שחופשות הן זמן אינטנסיבי ולחוץ של לא מעט בקשות ורצונות של כל אחד מבני המשפחה שלעיתים מתנגשים להם: חוסר נוחות לעיתים בחופשה, שינה לא רציפה, אוכל שאינו מותאם אליכם, זמני נסיעות ארוכים, תורים ארוכים, שירות שאינו לטעמכם. כל אלו יכולים לעשות את החופשה למעצבנת ונפיצה. אז איך בכל זאת נוכל לדאוג שהחופשה הבאה שלכם תהיה קצת יותר נעימה, רגועה וזורמת?

היפרדו מהפנטזיה

 חופשה עם ילדים, בטח אם הם צעירים, זו אינה חופשה, זה נופש, במקרה הטוב. ככל שתהיו בעיניים פקוחות וערות אל מול המציאות, כך יוחמץ לכם הלב פחות והכעס יפחת. להיות בחופשה עם ילדים זה שינוי תפאורה נעים ויפה, אוכל שכבר שמכינים לנו, חדר מבריק, אבל זה לא הבית, בלי התנאים והנוחות של הבית, כדאי לדעת שלפעמים הבית הוא הכי נוח שיש. פנטזיות יכולות להועיל בשלב תכנון החופשה אבל לא לתמוך במציאות של החופשה עצמה. חופשה יכולה להיות טובה ופשוטה אבל לא חייבת להיות מהאגדות.

היו בקשב ובקשר עם עצמכם

רגע לפני היציאה לחופשה נסו להרגיש- איך אתם הייתם רוצים להיות בחופשה הזאת, מה חשוב לכם, מי תהיו שם? תכנון חופשה מתחיל ראשית ברצון שלנו, ההורים ומהר מאד אנחנו זולגים לרצונות ותביעות של הילדים שלנו. ברור שיש לבקשות שלהם מקום- הכי בעולם אנחנו רוצים לספק להם חופשה שהם רק יכלו לחלום עליה, אך יחד עם זאת אנחנו לא רוצים לאבד את עצמנו ואת השקט הנפשי שלנו בשביל כל מה שהם רוצים ומבקשים.

היו קשובים ללב שלכם, מתי זה כבר יותר מידי עבורכם, מתי אתם עסוקים בלרצות ולספק ומתחילים להביע כעס ותסכול. עצרו רגע קודם והרגישו האם אתם בהפרזה ובחוסר הקשבה ללב שלכם. כשתהיו קשובים ללב שלכם ותפחיתו אשמה, כך ייטב לכם, לילדים ולחופשה שלכם.

זמן לעצמכם

הקפידו להניח את הרצון שלכם בפניי בני הזוג שלכם/ בנות הזוג שלכן, ובפני עצמכם לפני הכול. זמן לעצמינו, הוא הכרחי, כמו אוויר לנשימה בימים של חופשות עם ילדים שעלולים להיות אינטנסיביים. זמן לעצמנו יכול להיות בזמן מנוחת הצהריים למשל, או לפני שהילדים מתעוררים. להיות עם עצמנו נשמע אולי כמו דבר מופרך לעשות באמצע חופשה, אך הוא כה משמעותי כדי להמשיך להיות בהכלה ובנתינה עבור הילדים שלנו.

הכי קל זה לדלג עלינו, להגיד שזה לא אפשרי או לא חשוב לנו בכלל ומהר מאד למצו את עצמנו כבר מותשים ועייפים כי לא עצרנו רגע לנשום, להרפות ולאגור כוחות. לכן אפשרו לעצמכם זמן נסיגה וחופש עם עצמכם לזמן מה בתוך החופשה.

שיחה עם הילדים והכנה מוקדמת

זה בטח לא חדש לכם שכדאי להבין בתוככם מה הייתם מבקשים שיקרה. הילדים שלנו לא ינחשו את זה, הם רוצים לשמוע את זה ומצפים לשמוע את זה. אנחנו מחזיקים איזה ויז'ן בראש שלנו, אולי ראינו תמונות של המקום, אולי ביררנו פרטים, אבל הם לא יודעים כלום על המקום, או על הרצונות שלכם. כדאי לספר להם מה אתם רוצים ומתכננים ולא פחות חשוב לשמוע מה הם מבקשים ומה הם רוצים, מהי העמדה שלהם לגבי החופשה הזאת, מה ממש חשוב להם שיקרה שם, ממה הם היו רוצים להימנע. הדעות שלהם משמעותיות לכם ולתכנון החופשה הזאת ומשמעותי יותר זה היכולת שלהם להביע את הרצונות שלהם בפניכם, גם אם לא הכל יילקח בחשבון הלכה למעשה. קחו ללב וברצינות את החששות, העמדות והמחשבות של הילדים שלכם בחופשה.

להשליך הכול לפח

להסכים להשליך כל ציפייה וכל בקשה שלכם לפח, לקחת בחשבון שבחופשות רחוקות מהבית, יש מלא בלתי צפוי ויש שינויים של שלא חשבתם שיכולים לקרות. לכן, ההזמנה היא לקחת בחשבון שכל מה שתיאמתם וסיפרתם לילדים שלכם על החופשה הזאת או על הציפייה שלכם מהם, יכול להשתנות, להתהפך ולקבל צורה חדשה. מראש להסכים לוותר על הדברים שלא יקרו כמו שראיתם בעיניי רוחכם, על אף שתכננתם היטב.

להקל כמה שיותר על עצמכם, זה לא הזמן לחינוך ילדים

אנחנו מחזיקים בהרבה אמונות ותפיסות לגבי החינוך של הילדים שלנו- שעות מסך, מתוקים, שעות שבריא לרבוץ בים. נסו לעגל פינות, להגמיש, קודם כל כלפיי עצמכם ואז כלפיי הילדים שלכם, זה ייתן לכם הקלה אדירה. האמינו בזה שאין חופשות מושלמות, או על פי איזשהו ספר מתכונים. הסכימו להיות בהרפיה ובמאמץ המדויק בחופשה הזאת. זה זמן של חופש גם עבורם.

להסכים להודות שלא היה כיף בחופשה

יש לנו ציפיות מאד גדולות מהחופשות שלנו, בטח כשזמן, כסף ואנרגיה רבים מושקעים שם מבחינתנו. יש חופשות שפשוט לא נועדו לקרות, לעולם לא נדע את זה כמובן, רק אם נתנסה בהן. יוקל עליכם ועל כולם אם מלכתחילה האפשרות הזאת תילקח בחשבון.

ליהי שמעי רגב (צילום: טליה שפירא)
ליהי שמעי רגב | צילום: טליה שפירא

לבחור ליהנות

ליהנות זו בחירה לפני הכול. גם בתוך טיסה צפופה, או חדר אוכל רועש, אפשר לעצור, להתבונן בקולות שעולים מתוכי, לרחם על עצמינו ועליהם, ואפשר גם אחרת. הילדים שלנו ייזכרו דווקא גם את הרגעים האלו, איך בתוך בלאגן והרעש אתם יכולים למצוא את השקט ואת ההנאה שלכם. איך דווקא מתוך מקומות מאתגרים אפשר לחייך ולצחוק, גם על עצמכם. זה אולי נשמע קלישה, אבל הילדים גדלים מאד מאד מהר ובעוד רגע אולי כבר יעקמו פרצוף על נסיעה משותפת אתכם, אפשרו לקחת לבטן וללב את הרגעים האלו ביחד, הם לא יחזרו על עצמם. שתהיה לכם חופשה נעימה, משפחתית וגם מהנה!

הכותבת מלווה תהליכי ריפוי יחסים במשפחה, מלמדת יצירת יחסים קרובים ומיטיבים בבית, מלווה אימהות ואבות במסע ההורות שלהם. מנחת הורים, מלווה זוגות, יוצרת, מטפלת.