אתגרי רשת הם תופעה ויראלית ומלהיבה, מה שהופך אותה פעמים רבות למסוכנת. לאתגרים הללו, שדורשים ממשתמשי הרשתות החברתיות השונות לעשות דבר מה משעשע, משונה או מסוכן, ולצלם את התהליך, אין אמא ואבא, ואיש לא לוקח אחריות. התוצאה היא, פעמים רבות, קורבנות תמימים. כך במקרה שלפנינו, אתגר חדש משעשע ומוזר למראה: שאיבת ילד בוואקום.

כל מה שצריך בשביל להצטרף לחגיגה היא שקית זבל, שואב אבק ואדם אחד אמיץ, עדיף ילד, על מנת שיוכל להכנס לתוך השקית בקלות יחסית, אבל גם מבוגרים משתתפים. ״אתגר שואב האבק״ עושה לשקית הזבל בדיוק כמו שאנחנו אוהבים לעשות לשקיות המיוחדות לתוכן דוחסים את שמיכות הפוך והסוודרים בסוף החורף. הוא שואב את כל האוויר ברווח שבין השקית לאדם, ויוצר בנאדם בשרינק.

View this post on Instagram

A post shared by Natalie Kavanagh (@nataliekavo) on

מדובר במגיפה, כי כמעט לכל אחד יש בבית את המצרכים, התוצאה מצחיקה ותגובות האדם הנשאב הן לרוב היסטריות ומשעשעות, אלא שעם כל הצחוק, הסכנה לא שווה את האפקט. רופאים מזהירים עכשיו את הציבור שוב ושוב על סכנת חנק שיכול להתרחש בכמה אופנים שונים. התופעה מגיעה מעולמות שממש אינם לילדים: קהילת הסאדו מזוכיזם, שם ישנה חליפת לטקס המותאמת לפעילות השאיבה הזו, ומתנהלת בפיקוח מסויים.

View this post on Instagram

A post shared by Alesha (@gymnastics_alesha08) on

״המחסור באויר בתוך השקית משמעו חוסר יכולת לנוע. אפשר להיחנק, אפשר ליפול הצידה ולהיחבט ברצפה, לאבד שליטה על הגפיים,״ אומרים הרופאים. ״בחלק מהסרטונים אנו רואים אנשים שקושרים את החוט של שקית הזבל סביב הצוואר על מנת לייצר ואקום טוב יותר. יש גם סרטונים בהם משתתף רק אדם אחד ששם את עצמו בוואקום. האפשרויות לפגיעות הן רבות, וכדאי שתתעורר מודעות לסכנה לפני שנשמע על הקורבן הראשון.״

View this post on Instagram

A post shared by Stephanie Marie Gibson (@steph_gibson101) on