"לגדול בידיים טובות" הוא הסלוגן שמלווה את ערוץ הופ! מיום לידתו בשנת 2000. בימים אלה משיקים בערוץ הופ מיזם ייחודי שמטרתו לתמוך בהורים ולסייע בהתפתחות ילדיהם. המיזם מורכב מסרטונים תיעודיים, המלווים מגוון משפחות בחיי היומיום שלהן, ברגעי שגרה אשר הופכים לרגעי קסם מקרבים, בנוסף לסדרה המיועדת להורים, ובה סרטונים קצרים בהם מוצגות המלצות של מומחים בעלי שם מתחומים שונים בעולמות החינוך, הבריאות,  ההורות, והתפתחות הילד אשר מטרתם לעודד הורים ליצירת חוויות משותפות משמעותיות עם ילדיהם.

"קשר הורה –ילד הוא הקשר החשוב ביותר שינבא את סיכויי ההתפתחות וההצלחה של הילד ולכן בחרנו לפנות לשני הקהלים העיקריים שקבוצת הופ! מתמקדת בהם – ילדים והורים – ולהציע להם להפוך את רגעי השגרה המשותפים לרגעים של התפתחות, חדווה וקסם", אומרת אלונה אבט, מנכ"לית שותפה בקבוצת מדיה הופ!

דור ההורים נמצא בעומסים ולחצים רבים, קיים רצון לנהל קריירה, לפרנס, ובמקביל לגדל משפחה, להיות הורה טוב לילד, לבלות זמן איכות עם בן או בת הזוג, לבלות עם המשפחה המורחבת ועם חברים, לפתח תחביבים וכל זאת אל מול משאבי הזמן ההולכים ומדלדלים. "היום, כשילדיי כבר בגרו, אני מבינה יותר מתמיד את המשפט 'רגע שהולך לא חוזר'. ההבנה הזו של המצוקה ההורית שרוצה להעניק לילד את הכי טוב שאפשר במסגרת זמן קצרה ומוגבלת, דחפה אותי ליצור את רגעי קסם", מספרת אבט, המובילה את הפרויקט בשיתוף עם דניאלה בן עטר, נציגת קרן ברנרד ון ליר בישראל.

מטרת הפרויקט היא העלאת המודעות לחשיבות תקופת הגיל הרך בעיצוב כישוריו והתפתחותו של הילד וסיכויי הצלחתו בעתיד, הפרויקט מציג דרכים פשוטות וישימות להפוך רגעי שגרה של הורה –ילד לזמן שתורם להתפתחות הילד וכיצד לנצל את הזמן יחד להנאה משותפת המחזקת את הקשר החשוב.

הפרויקט מלווה במחקר מקיף של יחידת המחקר של מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית). בחלקו הראשון של המחקר נבחנו עמדות, קשיים ותפיסות של כ-500 הורים לגבי ההורות שלהם, לגבי הזמן שהם מבלים יחד עם הילדים (היכן הם הכי מתוחים או הכי פחות מהנים), לגבי סדר היום ועוד. לדברי אלונה, אחד מממצאי המחקר היה שקיים שוני בין גברים לנשים בכל הנוגע לסידורים מחוץ לבית עם הילדים. נשים אמרו שזהו זמן מתוח עם הילדים ולעומת זאת, הגברים דווקא אהבו את הזמן המשותף הזה.

אלונה אבט (צילום: באדיבות קבוצת המדיה הופ!, יחסי ציבור)
אלונה אבט | צילום: באדיבות קבוצת המדיה הופ!, יחסי ציבור

מה הצורך המרכזי של הורים לתינוקות ופעוטות בתקופה הנוכחית?
"כשהורים נשאלו מהם החסמים העיקריים לבלות את הזמן אחרת עם הילד, הם השיבו 'היעדר זמן ועייפות'. לכן יש חשיבות רבה יותר לפרויקט. היה חשוב לנו להציע להורים אפשרויות שונות שמוצמדות למשימות שהם ממילא חייבים לעשות כמו לקפל את הכביסה, או לאסוף את הצעצועים. אפשר לבקש מהילד למצוא זוגות וכך לחדד את מיומנויות המיון והזיהוי ועל הדרך לקצר את תהליך קיפול כביסה.

אבט מסבירה שאנחנו חיים בדור שבו למרות שההורים יותר לחוצים ועמוסים, הם פחות מבקשים מהילדים לעזור בבית. "בעבר, בכל בית זה היה מובן מאליו שצריך לעזור, וילד אמור להבין שסידורים הם חלק מהחיים, ושכדי שתהיה ארוחה טעימה צריך שמישהו יבשל אותה. עלינו לשתף את הילדים וגם ללמד אותם ל'משחק' את החיים (מונח שטבעה אחת המומחיות שלנו). יש דברים שצריך לעשות אפשר לעשות אותם בבעסה, ואפשר למשחק, כך הילד ירוויח משהו נוסף שטוב להתפתחות שלו וגם כייפי". 

ילדת סנדוויץ' שנולדה לה אחות ונלחמת על תשומת ליבה של אימה, ילדה מרדנית שלא רוצה להושיט יד כשחוצים את הכביש הם חלק מהסיפורים של התמודדויות שונות שיש לילדים ברוב הבתים, שתפגשו בסרטונים התיעודיים. "דרך הילד אנו מספרים סיפור, וכל סרטון כזה הוא הזדמנות להדגים כל מיני דברים שההורה יכול לעשות עם הילד בזמן שגרה", אומרת אבט.

הסרטונים מציעים פתרונות פשוטים וישימים: פיקניק בסלון כדי לשבור את שגרת ארוחות הערב, נתינת משימות לילדים ועוד. "אנו חושבים שיהיה כייף להורה לצפות יחד עם הילד, לכן גם הסרטונים הללו ישובצו בשעות אחר הצהריים והערב".

בנוסף, באייטמים המיועדים להורים ידברו מומחים על רכישת שפה, איך ניתן להפוך את המסכים לדבר מעשיר, האם משחק בבועות באמבטיה יכול לתרום לילדים, ואיך אפשר לנצל את זמן הבישול או האמבטיה לזמן מהנה וכייפי. "לא צריך להתפטר מהעבודה, לעבור לגליל או לעשות מדיטציה כדי להפוך את רגעי השגרה לרגעי קסם. אפשר באמצעות שינוי קל ליישום שלא דורש משאבים מיוחדים, לסייע להתפתחות הילד, וליצור מאגר של שעות נעימות עם הילדים, שיזכרו כזמן של רוך והנאה", אומרת אבט ומוסיפה שבימים אלה מתקיימות פגישות עם גורמים, אשר מציעים לעשות שימוש בתכנים עם תוספת של מערכי הדרכה. "אנו רוצים שרגעי קסם יגיעו לשטח, לא רק למי שצופה בזה בטלוויזיה, ולכן אנו עומדים בקשר עם משרד הבריאות, טיפות חלב משרד החינוך, ומתנ"סים שונים. אלו גורמים שצמאים לקבל אמצעים פשוטים שקל להדגים להורה על מנת שחיי היומיום שלו ושל הילד יהפכו ליותר מהנים ובעלי משמעות".

כל תכני רגעי קסם נגישים לצפייה באתר הופ! בכתובת www.hop.co.il