חיים חדשים: אדל בת התשע עברה חרם קשה ואכזרי במשך חודשים ארוכים – שהגיע לסופו רק כשהצליחה לעבור בית ספר. היא ואימה, הלן דוילה, סיפרו הבוקר (חמישי) ל"חדשות הבוקר" עם נסלי ברדה על הרגעים הקשים ועל המהפך החברתי שקרה בן רגע, עם המעבר לבית ספר חדש לפני פרוץ הקורונה.

"הרגע הכי קשה היה כשהורים התקשרו אליי וסיפרו לי שאמא של אחת הילדות התקשרה וביקשה שהילדים לא ישחקו עם אדל", סיפרה הלן. "מלא ילדים לא שיחקו איתי, לא דיברו איתי, הרביצו לי. הם קיללו אותי, את אמא שלי, את האחים שלי ואת כל המשפחה שלי", הוסיפה אדל.

הלן, איך אפשר לזהות אותות מצוקה של ילדים? לפעמים הם לא מספרים.

"הורים צריכים להכיר את הילדים שלהם וללמוד את התגובות שלהם. אני הבחנתי בתגובה שונה אצל אדל. היא הייתה נכנסת הביתה ומגיבה בצורה לא רגילה. היא לא שיתפה, היא רק חזרה הביתה עצובה ואמרה שלא בה ללמוד במקום הזה יותר. התחלתי לחקור ולשאול אותה כל יום איך עבר עליה היום, ובכל פעם היא התלוננה על משהו אחר. כשראיתי שהורים מתקשרים אליי, הבנתי שהיא עוברת משהו שלא הייתי ערה אליו".

מתי הבנת שצריך לעבור בית ספר?

השיא של החרם נרשם במסיבת יום ההולדת של אדל, כשכל הכיתה הוזמנה אך רק ילדה אחת בחרה להגיע. "הבנו שיש עליה חרם והיא כבר לא הלכה יותר לבית הספר. בכלל לא התייחסו להודעה שלה לגבי יום ההולדת". אדל מוסיפה: "הרגשתי שגם המורות בבית הספר לא רוצות שאלמד שם ושאין להן כוח אליי. הן לא עזרו עם התלמידים והרגשתי שאף אחד מהם לא אוהב אותי".  

אדל ישבה בבית מחופשת חנוכה ועד ימים ספורים לפני פרוץ הקורונה, אז צלחו סוף סוף המאמצים להעביר אותה למסגרת אחרת. היא מספרת שהמהפך החברתי היה מיידי. "באתי עם אמא שלי ואז המורה הציגה אותי בפני הכיתה", העידה. "אמא הלכה, ואז המורה שאלה איפה אני רוצה לשבת. כמעט כל הילדים שאלו אותי אם אני רוצה לשבת לידי. הם ראו את הכתבה שעשו עליי ואמרו שזה מאוד מרגש. הם קיבלו אותי יפה".

הלן מעידה שהרשתות החברתיות סייעו לאדל לשקם את מעמדה. "זה עזר שהיא פתחה ערוץ יוטיוב ועשתה לייבים באינסטגרם. זה חיזק אותה, זה נתן לה כוחות, במיוחד שיתוף הפעולה עם ילדה מקסימה בשם אופק שאיתה אנחנו עושות בלוגים. היום היא מבקרת כל ילד שעובר חרם, רק נותנים לה כתובת והיא רצה אליו. אתמול היא ביקרה ילדה שעושים עליה חרם. היא קנתה לה מתנה, נתנה לה חיבוקים ונשיקות והביאה אותה גם אלינו הביתה".

אדל, יש לך תוכניות קדימה? יש לך חלומות?

"אני רוצה להיות זמרת".