נ', אמא לילדה בכיתה ה' ממרכז הארץ, נאבקת מדי יום כדי להשאיר את ראשה מעל המים. הכסף חסר בבית, וכל שקל מחושב מראש. הילדה שלה מתקשה חברתית בבית הספר, ולרוב לא מוזמנת לחברים. לכן, כשמתקיימים אירועי ימי הולדת שאליהם כל הכיתה מוזמנת, משתדלת נ' לגייס אפילו 50 שקלים לגיפטקארד מתנה, כדי שביתה תרגיש בנוח ללכת לא בידיים ריקות.

אלא שהשבוע נ' הופתעה לקרוא את בקשתה של אימה של אחת מהילדות מהכיתה של ביתה. אותה אימא הפיקה מסיבת יום הולדת בעלות של 9,500 שקל לדבריה, ומכיוון שהיא מכירה את המתנות הצנועות של הבת של נ' - היא ביקשה מנ' שביתה לא תבוא לאירוע יום ההולדת.

שיחת הוואטסאפ בין נ' לאם שהפיקה לביתה יום הולדת
שיחת הוואטסאפ בין נ' לאם שהפיקה לביתה יום הולדת

"אני עושה לילדה יום הולדת לפי מה שהיא רוצה ואני סופגת עלויות גבוהות", הסבירה האם המארחת לנ'. "נראה לי שזה אמור להיות ההיגיון שלך לא לשלוח את הילדה כי היא לא מביאה מתנות, אז אני עושה את זה מטוב הלב שלי כדי שאחרי זה לא ידברו על הילדה שלך".

נ' התקשתה להאמין למה שהיא קוראת, אך היא לקחה נשימה והחליטה לענות לאם. "הבת שלי אוהבת לבוא ולשמוח בשביל החברות שלה", אמרה נ' בשיחת וואטסאפ עם האם, שנחשפה בקבוצת הפייסבוק "משמחים ילדים רעבים". "מה אני אשמה שאין לי כסף. ואני לא מתביישת, אני נלחמת על כל שקל ומה שאני עוברת עוד 10 גלגולים אנשים לא יעברו. אז אני קונה מתנה גיפטקארד 50 שקל בשביל ההרגשה. והילדה לא באה בידיים ריקות".

"אולי זו את והאמהות האחרות צריכות לדבר עם הילדות שלכן", הוסיפה נ' בתשובתה לאם המארחת. "שכל מתנה היא מתנה וזה העיקר הכוונה. הם בכיתה ה' למה בכלל צריך לכתוב לי הודעה. אני בהלם".

שיחת הוואטסאפ בין נ' לאם שהפיקה לביתה יום הולדת
שיחת הוואטסאפ בין נ' לאם שהפיקה לביתה יום הולדת

למרות ההסבר של נ', האם המארחת המשיכה לעמוד על שלה: "את יכולה להיות בהלם, זה לגמרי שלך, אני מוציאה 9,500 שקל על המסיבה שלה, לא כולל אוכל ושתייה, וזה כולל ארוחה למבוגרים. מן ההיגיון שהיא תקבל מתנות מושקעות. מה קשה לך לכבד את הבקשה שלי שהילדה לא תבוא". 

האם המארחת לא הסתפקה בזה, והוסיפה: "תשברי את הראש, הילדה שלך לא רצויה וזהו. אנחנו האימהות נסגור את זה בינינו כדי שהילדה לא תיפגע. היא בחיים לא מביאה מתנות בימי הולדת ואוכלת כמו חזירה".

"הילדה שלי לא מקובלת, חוזרת בוכה הביתה"

"התרגזתי, הרגשתי שאני עומדת להתפוצץ", מספרת היום נ' ל-N12 על ההתכתבות עם האם המארחת. "יוצא שהרבה פעמים יש ימי הולדת, לפעמים הולכים לבאולינג, לפעמים הולכים לסרט ולפעמים זה אימהות שעושות הפקות ענק. אני כבר בתחילת שנה הסברתי לילדה שאנחנו לא יכולים לתת מתנה שהיא מעל 50 שקלים, בטח ובטח כשיש הרבה ימי הולדת. העיקר זה החוויה, העיקר זה להיות ביחד ולחגוג לחברות שלך ולשמוח בשביל החברות שלך זה מעל כל כסף שבעולם".

הארץ הטובה: הסופר בפ"ת שכולו בחינם
הסופר שמפעילה העמותה למשפחות קשות יום

נ' מוסיפה על הקשיים של הילדה שלה בבית הספר: "הילדה שלי לא מקובלת. היא לא חוזרת הביתה בוכה כי העליבו אותה כל יום או שהרביצו לה וכאלה, אבל לא מזמינים אותה לשום מקום אם זה לא משהו קולקטיבי, לא באות אליה חברות ולא מזמינות אותה אליהם. הן לא רוצות שהילדה שלי תהיה במסיבה כי היא לא מתלבשת ולא נראית כמו הילדות שלהן. תמיד עושים לי פרצופים ההורים, כלומר תמיד אני אאוטסיידרית כזאת בתור אמא".

בתחילת השבוע פנתה נ' לשני שוקרון, מנהלת סופר חינמי ומנכ"לית עמותת משמחים ילדים רעבים, היא ביקשה ממנה להירשם לסופר החינמי גם השבוע כדי לעזור עם המצרכים שחסרים לה בבית, שני ראתה אותה נסערת והחליטה לשתף את סיפורה בעמוד הפייסבוק שלה וכתבה בנוסף: "אני תמיד חושבת שראיתי הכל. ויש דברים שמוציאים אותי מהכלים באמת חיים סביבנו אנשים כאלה? זה מעציב אותי וגומר אותי".

עד מהרה עוקביה של שני שוקרון הציפו את הפייסבוק והגיבו למה שקראו בזעזוע עמוק. רבים הציעו לעזור ומחו על דבריה של האם המארחת. ההתכתבות תפסה תאוצה גם ביתר הרשתות, כמו טוויטר למשל. נ' מספרת: "האם המארחת ראתה את התגובות, בדקה שאני לא מפרסמת את הפרטים של הילדות, אבל לא התנצלה".