היום הוא היום אומנם היום הראשון שבו מנכ"ל משרד הבריאות, חתם על צו שמבטל את החובה לעטות מסכה במוסדות החינוך, אבל יכול להיות שמוקדם מידי מכדי לשמוח.

אתמול (ב') נמצאו שניים עשר חולים בשכבת כיתת ו' בבית ספר "אסיף" במודיעין, ומייד לאחר מכן כ- 140 תלמידים נכנסו לבידוד וצפויים לעבור בדיקות. בבית הספר מעריכים שככל הנראה אחד מהילדים נדבק מאביו שחזר מחו"ל.
משרד הבריאות מצידו לא הוציא הודעה בנושא, מה שמרים גבות אצל חלק מההורים. "ההורים חשים רגשות מעורבים. זה מכעיס ,מלחיץ ומבאס ששכבה שלמה בבידוד אבל שום דבר לא מדווח באתר משרד הבריאות", אומרת אחת האמהות בשכבה.

כדי לצמצם את התחלואה במדינת ישראל ובפרט כדי לשמור את מערכת החינוך פתוחה, משרד החינוך השיק באחרונה את תוכנית "מגן חינוך", שמטרתה איתור מוקדם של תחלואה במערכת החינוך, על ידי ניטור קבוע של תלמידים ומורים. במסגרת התוכנית ייבדקו התלמידים והמורים בכל שבוע, במגמה לצמצם את ההדבקות התוך-בית ספריות ולתרום להשארת בית הספר פתוח לאורך זמן.

"כל השכבה בבידוד והילדים לא מורשים להסתובב בלי מסכות, ואפילו ביקשו שיגיעו עם מסכה נוספת", מספרת אורלי, אמו של אחד התלמידים בבית הספר. "יש הרבה לחץ על ההורים לאשר שבבית הספר תתקיים תוכנית "מגן חינוך", אבל רוב ההורים מתנגדים".

בעקבות המקרה יצאה הודעה מהנהגת ההורים הבית ספרית עם הוראות לכלל בית הספר ומשפחותיהם.  "על אף ההודעות בנוגע להסרת המסכות בשטחים סגורים (טרם יצאה הנחייה ממשרד החינוך), ועד שיתבהר המצב בבית הספר, נבקש להמשיך לעטות מסכה בחללים סגורים ברחבי ביה״ס, זאת למען בריאותם של ילדינו ושל הצוות החינוכי".

"עד לקבלת תוצאה שלילית של הילדים השוהים בבידוד, נבקשכם להשאיר את האחים בבית לריחוק מניעתי.מחר יתקיים בביה״ס דיגום (בדיקות קורונה) לכל הילדים שהוריהם חתמו על האישור. הדיגום מתבצע בכדי לשלול הדבקה נוספת בביה״ס, כך שנוכל להמשיך בשגרת הלימודים של שאר התלמידים. אנו מודעים לתחושות המעורבות לאור התחושה של כולנו שהנושא מאחורינו, אך רק אם נפעל בשיתוף פעולה נצליח לעבור את המשוכה בהקדם האפשרי".

מעיריית מודיעין נמסר כי עדיין מחכים לתוצאות בדיקות נוספות, וכי היום יבצע פיקוד העורף בדיקות לתלמידים נוספים בבית הספר. בעירייה מוסיפים ואומרים כי: "התחלואה בבית הספר 'אסיף' מזכירה לכולנו, כי למרות ההקלה בהנחיות, נגיף הקורונה עדיין כאן ולכן חובה עלינו להקפיד על הנחיות משרד הבריאות: לא לצאת מהבית אם מרגישים לא טוב ולא לשלוח את הילדים למוסדות החינוך, אם יש חשש שהם חולים, או שבאו במגע עם אדם שאובחן חיובי לקורונה. רק כך נוכל למנוע את התפשטות הנגיף".

נכון לשעה זו, נוספו שלושה תלמידים שנמצאו חיוביים לנגיף, לפיכך יש אחד עשר תלמידים מאומתים לנגיף בסך הכל. אנו ממתינים לקבלת תוצאות בדיקות נוספות. מחר יתקיימו בדיקות נוספות לתלמידים מבית הספר על ידי פיקוד העורף.

במסגרת חיסוני הילדים והנוער, חיסונים המיועדים לילדים מעל גיל 12, חוסנו עד כה למעלה מ- 15 אלף ילדים בחיסון ברחבי הארץ. בישראל כ-600,000 בני נוער שיכולים לקבל את החיסון. מספר קטן של בני נוער בסיכון כבר חוסר בעבר, באישורים מיוחדים. בני הנוער שכבר התחסנו ציינו סיבות כמו הרצון לחזור ולהתקרב פיזית לחברים שלהם ללא חשש, וכן הרצון לנסוע לחו"ל ללא בידוד בחזרה לארץ.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי: "בבית ספר במודיעין אומתו עד כה 11 ילדים כחיובים לנגיף הקורונה. החקירה האפידמיולוגית בעיצומה.נכון לעכשיו לא ידוע מקור ההדבקה של החולה הראשונה ולא ניתן לקשר זאת לחולה אשר שב מחו"ל".

"בכל הנוגע להודעה לציבור, נכון לאתמול היה ידוע על חולה אחת בלבד. התשובות של המאומתים הנוספים הגיעו כולם במהלך הלילה והבוקר. יצוין עוד כי לא כל התפרצות מובילה להודעה לציבור".

"לגבי ההחלטה על המסכות. החלטה כזו נקבעת בהתאם למצב הלאומי לאורך הזמן".

"לשמחתנו, המצב הלאומי ממשיך להיות טוב למרות מגמת הפתיחה הכמעט מלאה של המשק ולאחר הפסקת חובת המסכות במרחב הפתוח. בהתאם לכך, בשלה העת לצעד נוסף בכיוון חזרה לשגרה. כידוע, ישנה עדיין חובת מסכות במבנים מסוימים ולאנשים מוגדרים כפי שפורסם".

 במשרד החינוך אישרו את הפרטים וציינו כי בית הספר פועל כפוף להנחיות הבריאות ובשיתוף עם גורמי הרפואה.

מדוברות עריית מודיעין נמסר בתגובה: "מקרי הדבקה בנגיף הקורונה התגלו ביום שני 14.6 בתלמידי שכבה ו' בבית הספר היסודי "אסיף". עם היוודע על מקרי ההדבקה, הנחה ראש העיר, חיים ביבס, לפעול מיידית לביצוע בדיקות נרחבות בשיתוף עם פיקוד העורף, משרד החינוך וקופות החולים ולהתחיל בהליך החקירות האפידמיולוגיות על מנת לקטוע את שרשראות ההדבקה באופן יעיל ומהיר באמצעות מוקד הבריאות העירוני. עד כה נמצאו 12 תושבים מאומתים לנגיף. בעירייה מדגישים, כי במידה ותוצאות הבדיקות יצביעו על התפרצות תחלואה רחבה יותר, מעבר לשכבת ו', תישקל האפשרות להכניס את כלל בית הספר לנוהל "ריחוק מניעתי".

"מקרי התחלואה הראשוניים התגלו בשני תלמידי שכבה ו' ביום שני, 14.6 ומיד עם היוודע המקרים נכנסה כל השכבה לבידוד והתלמידים הוזמנו להיבדק בקופות החולים המקומיות. אור ליום שלישי 15.6, נוספו עוד 10 תלמידים משכבה ו' מבית הספר, ובסה"כ נכון לשעה 11:00 ישנם 11 תלמידים ותושב אחד, בן משפחה של אחד התלמידים מבית הספר".

"בשעה זו, מבצע פיקוד העורף בבית הספר דיגום לכ-500 תלמידים, אנשי צוות וקהילת בית הספר, לרבות ילדים השוהים בבידוד שהגיעו להיבדק. זאת במקביל לבדיקות אותן מבצעות קופות החולים עבור תלמידים, אנשי צוות ובני משפחותיהם. בעירייה מדגישים, כי במידה ותוצאות הבדיקות יצביעו על התפרצות תחלואה רחבה יותר, מעבר לשכבת ו', תישקל האפשרות להכניס את כלל בית הספר לנוהל "ריחוק מניעתי" ולקיום לימודים מרחוק".

"בנוסף מוקד הקורונה העירוני, החל לקיים תחקירים למשפחות התלמידים המאומתים במטרה לקטוע את שרשרת ההדבקה. בעירייה ציינו, כי מאחר ויש מספר גדול של מאומתים, יש קושי למצוא את מקור ההדבקה".

"ההודעה על מקרי התחלואה בבית הספר הגיעה אמש, בסמיכות להודעת משרד הבריאות על ביטול ההנחיה הקובעת חובת עטיית מסכות על התושבים, ובכלל זה בבתי הספר. עקב כך וכמשנה זהירות, חיזק ראש העיר, בשיתוף עם הנהגת ההורים העירונית את החלטת מנהלת בית הספר, להמשיך לעת עתה לעטות מסכות גם בבית הספר, כמו כן ביקש לפעול בהתאם להנחיות הזכורות לנו בנהלי הקורונה ובהן הפסקות מדורגות, למידה במתחמים פתוחים והימנעות ככל הניתן מערבוב שכבות וכיתות, זאת מתוך רצון לצמצם ככל הניתן מקרי תחלואה עתידיים שעלולים לשבש את מסיבות הסיום והיציאה לחופשת הקיץ".

"בנוסף העירייה בשיתוף עם הנהגת ההורים העירונית מדגישים, כי למרות ההקלה בהנחיות נגיף הקורונה עדיין כאן ולכן חובה עלינו להקפיד על הנחיות משרד הבריאות: לא לצאת מהבית אם מרגישים לא טוב ולא לשלוח את הילדים למוסדות החינוך, אם יש חשש שהם חולים, או שבאו במגע עם אדם שאובחן חיובי לקורונה".

"עוד הוחלט, כי לאור מקרי התחלואה המתגלים בבית הספר, ינוקה איזור שכבת כיתות ו' ולא תתקיים פעילות תנועות נוער עבור תלמידי בית הספר".