שבעה ילדים אושפזו בתקופה האחרונה בטיפול נמרץ זמן קצר אחרי שהחלימו מנגיף הקורונה זאת בשל תסמונת לבבית נדירה ומסוכנת שתקפה אותם, כך חשפה אמש (ראשון) כתבת "תוכנית חיסכון", יולן כהן.

חלק מאותם ילדים לא סבלו כלל מתסמינים בעת שחלו בקורונה, אולם לבית החולים הגיעו כשהם סובלים מהקאות, חום גבוה ותסמינים קשים נוספים שהעידו כי לקו בתסמונת הנדירה. החולה הקטנה ביותר היא רק בת שנה וחודשיים. לפי ההערכות, עשרות ילדים בישראל סבלו עד היום מהתסמונת הזו.

נועה בטשווילי בת התשע מאושפזת מזה עשרה ימים בבית החולים קפלן בעקבות התסמונת. אביה יוסף תיאר ב"חדשות הבוקר" את השתלשלות האירועים שהובילו לאשפוז. "נועה נדבקה בקורונה לפני חודש וחצי", תיאר בטשווילי, "לא היו לה תסמינים, אם היא לא הייתה עושה בדיקה לא היינו יודעים שהיה לה קורונה. היא לא הרגישה שום דבר. אחרי שלושה שבועות היא החלימה וחזרה לשחק עם החברות".

"לפני שבוע וחצי היא התקפלה והיה לה חום גבוה מאוד", המשיך בטשווילי, "חשבנו שזאת שפעת רגילה שמגיעה מדי תקופה. אחרי שלושה ימים, בארבע לפנות בוקר, אשתי צילצלה לכללית. אמרו לה שאו שתמתין שקופת החולים תיפתח או שתיסע לבית החולים. אשתי קיבלה החלטה נכונה וטובה לנסוע לקפלן, והרופאים אמרו לה שהיא הגיעה ממש בזמן".

חוץ מחום גבוה, מאילו עוד תסמינים היא סבלה?
"אדמומיות, קרישיות בדם ופריחות בגוף. בגלל הטיפול והתרופות החזקות שהביאו לה היא ממש סבלה והיה קשה לראות אותה ככה. המערכות בגוף ממש נלחמו אחת בשנייה. התרופות לא כל כך השפיעו. היא הייתה מפוחדת מאוד וכאובה".

מה הרופאים אמרו לכם?
"ביום רביעי האחרון הרופאים קראו לנו והדאיגו אותנו, אמרו שהם מודאגים בגלל שלחץ הדם שלה ירד וזה לא קרה לשני הילדים שהיו מאושפזים לפניה והיו להם אותם התסמינים. זה מאוד הפחיד אותנו, אבל זה הסתדר בסוף. הרופאים היו איתה יום ולילה".

המקרים הללו הולכים ומתרבים בעת האחרונה.
"כשהגענו לבית הרפואה אמרו שיש שבעה ילדים בארץ במצב שלה, ולצערנו הגיעו עוד ילדים אחרינו. לא מדובר במקרים בודדים. הורים שילדיהם חלו בקורונה צריכים לעקוב אחריהם ולשים לב שהם לא מפתחים משהו, ואם כן להגיע מיד למיון ולקבל טיפול. זה חשוב ומציל חיים".