בין המשוחררים אמש מהשבי: עמית שני בן ה-16, אשר נחטף מביתו שבקיבוץ בארי לעיני אמו ושתי אחיותיו. עמית ציין את יום הולדתו ה-16 בשבי וכאמור, שוחרר אחרי 54 ימים בעזה במסגרת העסקה.

"זה אושר גדול, תחושת הקלה מאוד גדולה, לראות את עמית איתנו", סיפרה הבוקר (חמישי) דודתו, שרון שני, "אני מאמינה שזה יהיה אותו עמית שאנחנו זוכרים, מכירים ואוהבים. כרגע הוא עוד היה קצת בשוק, לא יודע את כל מה שקרה כאן. אנחנו גם לא מפילים עליו את כל המידע. הם הגיעו רק בארבע לפנות בוקר, עייפים. אנחנו בעיקר מחבקים ועוטפים, נותנים לו לנוח. צריכים להתאפק. היום נהיה איתו יותר".

עד כמה הוא מודע למה שקרה ב-7 באוקטובר?
"ביציאה שלו הוא ראה את הבתים שנשרפים, הוא ידע שלא נחטף לבד, אלא עם אופיר אנגל ויוסי שרעבי. הוא גם שהה איתם. אבל, הוא לא ידע את כמות הנרצחים שבארי ספגה, את כמות הנחטפים. הוא לא ידע את מה שישראל חוותה. ידע מעט מאוד פרטים. נזהרנו לא להציף אותו בהכל. הוא שמע דברים בודדים, שאלות שהוא שאל וענינו לו. הוא די מהר ביקש: 'עצרו, תנו לי לעכל'. אנחנו נהיה בקצב שעמית מסוגל. אנחנו נמצאים שם בשביל עמית. הרגע המאושר של לפגוש אותו, זה הרגע הכי מאושר בחיי אחרי לידת הילדים שלי".

איך עמית שרד את התופת הזו 54 ימים?
"עזרה לו העובדה שהוא היה עם אופיר ויוסי. הוא לא סיפר לנו פרטים מעבר לזה. הוא עצמו צריך עדיין לעכל את הדברים. הוא שמח מאוד לפגוש את הוריו, כי כשעזב את הבית הוא ידע שהבית עולה באש ושאביו נעול בממ"ד. הוא גם ידע שהוא משאיר מאחור את אמו ואחיותיו עם שבעה מחבלים. הוא לא ידע אם ייראה אותן, אם הן נחטפו כמוהו".

הוא היה מנותק לחלוטין בימי השבי?
"הוא היה מנותק. הוא ידע שיש מלחמה, שמע את הבומים".

מה סיפר על הרגע שבו הוא חוזר עם אופיר, אבל יוסי נשאר מאחור?
"הוא לא שיתף בזה יותר מדי. אנחנו מרגישים את זה. התחושה מאוד קשה, אבל אנחנו חוזרים ונאבקים כדי להחזיר את יוסי הביתה. אמש חזרו הרבה מחברינו: גלי טרשנסקי חזרה, אופיר אנגל חזר, שמחנו לראות את רז בן עמי איתנו. לשניידר הגיע גם ליאם אור ואני יודעת שגם ירדן רומן גת כאן. זה היה יום מרגש ומדהים, אבל אנחנו לרגע לא שוכחים שיש לנו עדיין הרבה מאוד חטופים שצריכים לחזור הביתה, גם נשים וגם גברים. חייבים להחזיר את כולם. אנחנו לרגע לא שוכחים שבזמן שיש לנו רגע של שמחה, מחכה לנו עוד מאבק ארוך. קודם להחזיר אותם הביתה, אחר כך לשקם את הבית ואת הקהילה שלנו. יש עוד דרך ארוכה".

איך ייראה ההמשך? לאן יחזור?
"ההורים שלו מאוד קשובים אליו. נראה מה הוא יירצה. לי ולבן שלי מאוד טוב להיות פה עם הקהילה, אני לא יודעת לגבי האחרים. יש כאלה שזאת התשובה, יש אחרים שרוצים את הבית. לגור בבית מלון זה קצת קשה. לא יודעת מה עמית ירצה, האחיות שלו רוצות לחזור לקהילה. בעתיד היותר רחוק, נחזור לבארי - אחרי שבארי תשוקם וכשנראה איך ייגמר המבצע".